sohbet odaları

Proxy Servisleri nedir ?

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,797
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,851
Proxy servisi internet üzerindeki yerel bir ağ (ya da internete bağlı bir bilgisayar) ile dış dünya arasındaki ilişkiyi sağlayan bir yardımcı geçiş (gateway) sistemidir. İki amaç için kullanılabilirler :

Bir proxy servisi (sunucusu) sizin adınıza (proxy'nin kelime anlamı VEKİL'dir) sizden aldığı "internet'ten bilgi alma" isteklerini yürütür ve sonucu yine size iletir. Ancak aynı anda bu bilgilerin bir kopyası da (cache)bu proxy sunucusu üzerinde tutulur ve bir dahaki erişimde kullanıcının istediği bilgiler doğrudan ilgili siteden değil de proxy servisinden gelir; dolayısıyla iletişim daha hızlı olur. Internet'e erişim için mutlaka bir proxy servisine ihtiyaç yoktur ancak size en yakın bir servis noktasındaki proxy servisini kullanmanız internet erişiminizi birhayli hızlandıracaktır. Özellikle evinizden modemle internete erişiyorsanız proxy servislerini kullanmanız performansınızı arttırır. Çünkü istediğiniz bilgileri dış bağlantı hızı daha fazla olan proxy bilgisayarı sizin adınıza alır siz de kişisel bağlantınızla bu bilgilere daha hızlı erişmiş olursunuz.

Firewall-güvenlik sistemlerinin kullanıldığı yerlerde kullanıcıları çıkışları tek bir makine üzerinden olabilir. Bu durumda proxy servis makinesi sadece bir aracı olarak çalışır.
Proxy servisi kullanmanın avantajı çoktur. Herhangi bir siteden istediğiniz bir bilgi (web sayfası ftp dökumanı vb) eğer kullandığınız proxy servisinde henüz depolanmamışsa bu bilginin olduğu siteden alınır ve size iletilir. Ancak daha sonra başka bir kullanıcı (ya da siz) aynı dökümanı/bilgiyi istediğinizde ilgili döküman/bilgi proxy servisinde depolandığı (cache) içindoğrudan oradan size iletilir ve erişiminiz de çok daha hızlı olur.

Proxy servisleri uluslararası internet bağlantılarındaki yoğunluğu azaltmak erişimleri hızlandırmak ve ağı daha etkin kullanmak için çok yararlı araçlardır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst