sohbet odaları

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi: Meyan şerbeti

VERA

Gümüş Üye
Katılım
17 Ekim 2014
Mesajlar
5,926
Puanları
93
Tepkime puanı
739
Hatay’da, iftar sofralarının vazgeçilmez içeceği olan meyan kökü şerbeti mideyi rahatlatması, tok ve dinç tutması nedeniyle yoğun ilgi görüyor.


Ramazan sofralarının vazgeçilmezi: Meyan şerbeti
Merkez ilçe Antakya’da tarihi Uzun Çarşı girişinde meyan şerbeti satan Mehmet Hançer Gündüz, ramazan ayının gelmesiyle birlikte vatandaşlardan yoğun talep alıyor. Yaklaşık 36 yıldır bu işi yaptığını belirten ve 'Hançer Usta' olarak bilinen Mehmet Hançer Gündüz, meyan kökü denilince akla gelen ilk isim olduğunu söyledi.
MİDEYİ RAHATLATIYOR! TOK VE DİNÇ TUTUYOR
AW003783_02

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte meyan kökü şerbetine ilginin arttığını belirten Hançer Usta, "Yaklaşık 36 yıldır bu mesleği yapıyorum. ramazanda meyan şerbetine yoğun ilgi oluyor. Çünkü mideyi rahatlatıyor, tok ve dinç tutar, susuzluğu giderir. Bilindiği üzere Hatay’ın yemekleri ağırdır. Onun için özellikle Ramazan ayında iftarımızı meyan şerbeti ile açarız. Ondan sonra rahatça yemeğimizi yeriz" dedi.
AW003783_01

Meyan kökünün çay gibi demlendiğini ve minarelinin yüksek olduğunu belirten Hançer Usta, "Meyan kökünü çay gibi demliyoruz. Çayı nasıl önce yıkayıp sonra demliyorsak, bunu da aynısını yapıyoruz. Ancak çay sıcak su ile meyan kökü soğuk su ile demlenir. Yaklaşık 3 saat demlendikten sonra içilebilecek kıvama geliyor. Türkiye’nin en güzel meyan kökü Kumlu ilçemizde çıkar. O bölgenin toprağı yumuşak olduğu için içerisinde minareli çok yüksektir. Poşet içerisine konularak müşterilere sunuyoruz. Şerbeti 5 liraya satıyoruz” diye konuştu.
 

Abaris

Yönetici
Yönetici
Katılım
24 Mayıs 2016
Mesajlar
34,088
Puanları
93
Tepkime puanı
1,564
Ben Diyarbakır'da içmiştim
damak tadıma hiç uygun değil bir bardağı zorla içirdiler şifa diye
 

Şüheda

Bronz Üye
Katılım
14 Eylül 2019
Mesajlar
1,646
Puanları
93
Konum
Ankara
Tepkime puanı
654
Ben de Gaziantep 'te dayımlarda içmiştim. Berbat bir tat...
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 12)

Üst