Restorasyon Ve Konservasyon Teknikeri

Rookie

Kayıtlı Üye
Katılım
Mart 27, 2019
Mesajlar
957
Puanları
43
Yaş
28
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
336
RESTORASYON VE KONSERVASYON TEKNİKERİ

Taşınır ve taşınmaz sanat eserlerinin ve kültür ürünlerinin korunması, bakımı ve onarımı için gerekli çalışmaları yapan kişidir.

GÖREVLER

▪ Onarılacak ve yenilenecek eserin fiziksel ve kimyasal yapısını, üretim teknolojisini inceler, bozulma nedenlerini araştırır,
▪ Toprak altından çıkarılan eserlerin bozulmadan korunması için gereken fiziksel ve kimyasal işlemleri uygular,
▪ Değişen doğa koşulları ve kullanım hataları yüzünden bozulan sanayi eserlerinin (özellikle alçı ve kalem işlemeciliği ile yapılmış olanların) değişim analizlerini yapar ve bunları onarır,
▪ Bakımını ve onarımını yaptığı sanat eserlerinin daha sonra çevre etkilerinden zarar görmemesi için gereken koruyucu işlemleri uygular,
▪ Buluntuların, koruma yöntemlerine göre, depolanmasını ve sergilenmesini sağlar,
▪ Yapılan çalışmaların raporlarını yazar.

KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN

▪ Plastik ve meşin eldivenler , toz maskeleri , koruyucu gözlükler,
▪ Çalışma şekillerine göre değişen nitelikte alet ve donanımlar (stereo mikroskop, dişçi matkabı ve uçları, ışıklı büyüteçler, titreşim kapları, ultrasenik titreşim aletleri, tuz ve ph ölçen aletler, alçı kalıpları, şekillendirme aletleri, bisturi ve değişik şekildeki uçlar),
▪ Mala, çekiç, duvarcı gönyesi, metre vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Restorasyon ve Konservasyon (Restoratör-Konservatör) Teknikeri olmak isteyenlerin;
▪ Şekiller arasındaki ilişkileri görebilen,
▪ Ayrıntıları algılayabilen,
▪ Görme keskinliğine sahip,
▪ Göz ve ellerini eşgüdümle, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
▪ Güzel sanatlara ilgili ve bu alanda yetenekli,
▪ Arkeoloji ve sanat tarihine meraklı olan,
▪ Dikkatli ve sabırlı
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Restorasyon ve Konservasyon (Restoratör-Konservatör) Teknikeri zaman zaman müze ve laboratuar gibi kapalı alanlarda zaman zaman da açık havada çalışırlar. Birinci derecede madde ile ilgilidirler. Kullandıkları kimyasal maddelerden dolayı bulundukları ortam kokulu ve tozludur

MESLEK EĞİTİMİ
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, meslek yüksekokullarının " "Restorasyon ve Konservasyon" ile "Restorasyon" bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının "Mimari Restorasyon " olarak değişmesi nedeniyle, " Restorasyon ve Konservasyon " adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler "Restorasyon ve Konservasyon" bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
▪ Lise veya dengi okul mezunu olmak,
▪ Meslek liselerinin, ÖSYS Kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar "Restorasyon ve Konservasyon" önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
▪ Ayrıca mezunlar, yükseköğretime giriş sınavlarında başarılı oldukları takdirde, ÖSYS Kılavuzunda belirtilen programlara yerleştirilebilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitimin süresi 2 yıldır. Öğrenciler, taşınabilir kültür varlıklarını (taş, seramik, metal, cam, mozaik ile organik kökenli kağıt, deri, ahşap, kemik, fildişi ve boynuz malzemeli eserleri), Malzemelerin bozulma şekillerini ve çözüm önerilerini ve gerektiğinde malzemelerin korunması için gerekli müdahale yöntemini öğrenirler. Bu işlemler sırasında bilimsel yöntemleri temel alarak, müdahale sırasında uygun alet ve yöntemleri kullanmasını öğrenirler. Bu temeller doğrultusunda kazı veya müze laboratuarlarına gelen malzemelere gerekli olan koruma (konservasyon) ve onarım (restorasyon) uygulamaları olan malzemenin ön koruması, sağlamlaştırılması, temizliği, yapıştırma ve birleştirme işlemleri, taşınması, paketlenmesi yanında belgelenmesi konularında bilgi ve beceri kazanırlar. Okul dışında, kazı ve müze laboratuarlarında staj yaparlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Restorasyon ve Konservasyon önlisans diploması verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları müze ve ilgili laboratuarların bulunduğu gibi bazı devlet kurumlarında, ayrıca restorasyon işini üstlenen bazı özel firma ve şirketlerde çalışma olanağı bulabilirler.

Tarihi eserlerin onarımı ve korunmasına verilen önem arttıkça bu meslekte çalışanlara olan ihtiyaç artacaktır.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Fakat isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun verdiği öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Kamu kurumlarında Çalışan teknikerler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre maaş alırlar. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar.

Özel sektörde ise elde edilen kazanç iş performansı, yetenekleri, deneyimleri ve sektörün büyüklüğüne göre değişmek üzere yaklaşık olarak asgari ücretin 2-4 katı kadardır.

MESLEKTE İLERLEME
MESLEKİ EĞİTİMDE İLERLEME

Restorasyon ve Konservasyon önlisans programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, "Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavında (DGS)" başarılı oldukları takdirde; ÖSYS kılavuzunda belirtilen programlara kontenjan dâhilinde dikey geçiş yapabilirler.

İŞ HAYATINDA İLERLEME

Çalışma hayatına atıldıklarında ise tarihi eserlerin restorasyonu ve konservasyonu ile ilgili ara eleman olduklarından dolayı "Restoratör ve Konservatör" olarak görevlerini sürdürürler.

BENZER MESLEKLER

▪ İç mimar,

EK BİLGİLER
GÖREV

▪ İş organizasyonu yapar,
▪ Çevre koruma önlemleri alır,
▪ İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular,
▪ Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır,
▪ Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.​
 
Üst