Neler yeni

Röportaj : AppendiX

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Metin

Webmaster
Merhaba değerli IRCForumlari.com.tr üyeleri 2. rapörtaj serimizi IRC'd bir çok sunucuda üst yöneticilik yapmış ve Ayva.ORG sunucu sahibi AppendiX ile gerçekleştirdik keyifli okumalar.

[20:45] <Xander> AppendiX Merhaba, buraya gelmemin sebebini az çok tahmin ediyorsun kardeşim.
[20:45] <Xander> Rapörtajımızın 2. serisini seninle yapmak için seni uygun gördük.

[20:45] <AppendiX> Merhaba Xander Metin kardeşim. Tahmin edebiliyorum :)
[20:46] <AppendiX> Hoşgeldin :), teşekkür ederim.
[20:46] <Xander> Öncelikle beni kırmadığın için, ve teklifimi kabul ettiğin için kendi adıma ve IRCForumlari.com.tr adına teşekkür ediyorum.
[20:46] <Xander> Sorulamalarıma geçmeden önce AppendiX kimdir real hayatında ne işle meşguldur.

[20:46] <AppendiX> Ben teşekkür ederim, böyle bir söyleşiye beni de kattığınız için :)
[20:48] <AppendiX> AppendiX Kimdir ; İsmim ; Muzaffer Onurcan ÖZDURAN. 32 Yaşındayım. Çanakkale/Bozcaada'lıyım. Turizm ile ilgileniyorum. Otel + Cafe&Bar işletmelerimiz ile ilgilenmekteyim. Bunların dışında da Real hayatımda Bölgesel bir İnternet Sosyal medya danışmanlığı yapmaktayım. Bu işe de yeni başladım :)
[20:49] <Xander> Yeni bir iş her zaman lazım olur, Peki AppendiX şuan ülkemizde malum en canlı sektor turuzim sektorudür, Bu sene sence ülkemize kaç turizt ziarete gelir .
[20:52] <AppendiX> Bölgeye göre değişiyor o. Ancak Türkiye için bu sene inşallah 50 milyon civarı olur inşallah :)
[20:54] <Xander> Aynen öyle umarım bu sene daha fazla gelirde, ülke ekonomimize biraz daha canlılık getirirler.
[20:54] <Xander> Peki AppendiX IRC Dünyasında eskilerden kalan nadir kişilerdensin, IRC ile tanışman ne zaman oldu yıl olarak hatirliyormusun ?

[20:54] <AppendiX> Bunun olması için, 3 ayda ne kazanırsam kazanayım milleti kazıklayayım derdine düşmeden işletlemerin biraz insanlara yardımcı olması gerekiyor.
[20:56] <AppendiX> Yıl olarak tam hatırlamıyorum ancak lise yıllarımdı sanırım 2002 falan diye düşünüyorum. Unternette girdim ilk IRC Hayatına.
[20:56] <AppendiX> Sonra bir arkadaşımın zurna.nette yetkili oldugunu öğrenince oraya geçtim.
[20:56] <AppendiX> Unternet ile normal services komutları farklı oldugu için
[20:56] <AppendiX> alışmam zor oldu :) Ancak kavradım 3 5 ayda işi :)
[20:57] <AppendiX> Sonra yükselmek derken oper ol admin ol sunucu aç derken
[20:57] <AppendiX> bu zamana geldik.
[20:58] <Xander> Bilmiyenler için söyleyeyim, Undernet yabancı bir IRC sunucusu, Ve nazih bir ortam ile çok güzeldi bende bir zamanlar takılırdım istanbul kanalında, Özlediğim yıllardan bir sunucu.
[20:58] <Xander> xy servislerini o dönem kullanıyordu undernet.
[20:59] <AppendiX> CService vardı, kanal almak için 10 tane kişiye USERNAME si olan kişiye kanalı support ettiriyorduk :)
[20:59] <AppendiX> Sonra kanala X geliyordu. bizdeki ChanServ onlarda X :)
[20:59] <AppendiX> Ve hemen kaydedemiyorsun kanalı 10 gun bekleme süresi var
[20:59] <AppendiX> :)
[21:00] <AppendiX> Güzel günlerdi.
[21:00] <Xander> Evet X hala var :)
[21:01] <Xander> AppendiX Zurna.NETTE herhangibi bir görev aldınız mı yoksa normal kullanıcımı takıldınız ?
[21:02] <AppendiX> Zurna.Net zamanında, zurna da takılan okul arkadaşım Zurna kanalında soptu. JohhyDeep idi nick adı Serkan. Çok eskiler bilir. Winsome zamanında. Ozamanlar 50 konture Helper olmuştum daha sonra 3 gun sonra Serkan saolsun kardeşim beni IRCop ekletmişti Winsome'ye :) 2 3 ay takıldım silmediler sonra sildiler :)
[21:03] <AppendiX> Ama o arada da oper vs komutlarını çözmüş, orada operken kendi sunucumu acmıstım. Adı da Bogaz.gen.tr idi.
[21:04] <Xander> Yıl olarak hatırlıyormusun peki AppendiX Bogaz.gen.tr açtığında ?
[21:05] <AppendiX> 2005 - 2006 sanırım.
[21:05] <AppendiX> Kelebek.gen.tr den PowerUseR Yasin den alıyordum shell'i de.
[21:05] <AppendiX> Aktifshell hiç unutmam
[21:05] <AppendiX> :)
[21:06] <AppendiX> Kendisi de görünce eğer bu röportajı okursa falan bir gün hatırlayacaktır :)
[21:06] <Xander> ilk açtığınız sunucu Bogaz.gen.tr o dönemler kaç kullanıcı yakaldınız 2005 2006 yıllarında mIRC'in en hızlı ve iyi zamanlarıydı.
[21:07] <AppendiX> Bogaz.gen.tr yi açtığımda, aslında Zurna da takılınca bir kaç yıl geçmiş ve ben o sırada Doruk.Net'e de takılmaya başlamıştım. Doruk.nette bizim burdan tayfa vardı aynı int cafeye girdiğimiz. 8 10 kişi. Onlar vardı doruktan da baya insan toplamıştık zurna olsun eş dost çağırdık sanırım 400 500 günlük giren vardı gene.
[21:09] <Xander> Güzel bir kullanıcı yakalamıssın peki kapatma sebebin neydi veya kapatmana sebeb olan neydi, Günlük 400 500 kullanıcı ya sahib olan bir sunucuyu.
[21:10] <AppendiX> Askerlik sebebi ile kapattık. Ekipten kimse acc yazmaktan baska birsey bilmiyorlardı. Ha yardımcı olmaya calisiyordum tabi ama, o zamanlar bilirsin(iz) herkes bir kız ayarlayayım havasındaydı, kişisel sebeblerden dolayı banlar atılmaya başlandı bende Askere gidicektim dedim kapatayım başka türlü olmaz. Kapatmaya karar verdim ve kapattım :)
[21:12] <Xander> Evet o dönemlerde masasef kız ayarlamak için, Yönetime girmek için para veripde oper/admin olanlar bile vardı halada var.
[21:13] <Xander> Peki AppendiX ondan sonra herhangibi bir sunucu açtın mı askerlikten sonra ?
[21:14] <AppendiX> Ondan sonra hatırladığım kadarıyla Yuzuk.gen.tr açmıştım. Orada da biraz user kazandık daha sonra yine kız mız işleri girdi olmadı :)
[21:15] <Xander> Birazda mirc.com.tr bahsedelim bu domain ile neler yaptığını az çok biliyoruz birde senden duymak istiyorum.
[21:16] <Xander> mirc.com.tr ile IRC Dünyasında güzel işler yaptın başardın.
[21:16] <Xander> Bunun hikayesini bize anlatırmısın AppendiX?
[21:20] <AppendiX> Domain biliyorsun X ( IF.COM.TR Sahibi ) İbrahim'in di. O zamanlar Domain Neo'da Gökhandaydı. Gökhan ile irtibata geçip domaini aldım. Daha sonra sunucu açtım. Biraz birşeyler yaptık daha sonra bu sunucuların çoğalması ve ekip ile biraz da ben tam kendimi veremediğimden dolayı o aralar, sunucu düşüşe geçti ve user kaybı yaşadım. Ama güzel dostluklar da kazandım. Daha sonra mirc.com.tr'yi Geveze.org Taner'in oraya yönlendirdim ve RootAdmin görevinde bulundum.
[21:24] <Xander> Peki AppendiX Geveze.ORG da yönetiminde ne kadar kaldınız.
[21:24] <AppendiX> 2 3 yıl kadar takıldım.
[21:26] <Xander> Geveze.ORG şuan (Master) nin zamanında yaptığı yatırımlarla kullanıcı konusunda gerçekten, IRC Dünyasında en iyi sunucu diyeceğimiz bir sunucu.
[21:26] <Xander> Peki ondan sonra hangi sunucularda görev aldınız?
[21:28] <AppendiX> Sırasıyla ( bu zamana kadar, hatırladıgım kadarıyla ) ; üst söyleşilerde saydıklarımdan sonra ;SiberTR, mIRCTR.ORG, mIRCTR.Net ( geveze eski ismidir ) Kardelen.gen.tr, yuzuk.net, Kelebek.ORG.
[21:30] <AppendiX> SiberTR'de HelpSoptum. mIRCTR.Org da Network Owner, mIRCTRNet user, Kardelen.gen.tr Network Owner, yuzuk.net user, Kelebek.Org Root Admin. görevlerini aldım.
[21:30] <Xander> Bir dönem yanlış hatırlamıyorsam, IRC dedinince aklımıza ilk gelen sunuculardan biri olan Kardelen.gen.tr yi devir almıştın.
[21:31] <Xander> Ve hatırladığım kadari ilede çok caba servetmiştin eski haline gelmesi için.
[21:31] <AppendiX> Evet Darkshades Münür'den yönetimi almıştım.
[21:31] <Xander> Kardelen.gen.tr nerden aklına geldi nasil başladı o sürüven?
[21:32] <AppendiX> Kardelen'de de Doruk.net zamanı girerdim oraya. Orayı da nasıl nerden budum bilmiyorum sanırım bir davet üzerine gitmiştim. Sonra orda admin oldum çok dostluklar arkadaşlıklar kazandım. Sonra bi ara sunucu kapandı açıldı falan münür ile irtibata geçerek ben ilgileneyim falan dedim anlaştık ve geçtim yönetimin başına.
[21:33] <AppendiX> Daha sonra Münür ircd yi kapatıcam dedi bende saygı duyarım dedim kapattı. Arada soruyorum vermiyor yok diyor kalsın diyor :) Baya üzülmüş sanırım.
[21:34] <AppendiX> Yine de Severim Münürü. :)
[21:34] <Xander> Kardelen.gen.tr zamanında kullanıcı ve ortam olarak çok nezih ve güzel bir sunucuydu, Ondan sonra kapanıp açıldıktan sonra kan kaybetmeye başladı. Münür döneminde burdan da kendisine selamlarımızı iletelim IRC dünyasına hizmet vermiş birisi
[21:35] <Xander> Peki AppendiX şuan elinde olan Ayva.ORG sunucusu var, herhangibi bir projen varmı bu domain le ilgili ?
[21:36] <AppendiX> Şu an bu domain ile ilgili projem yok, yeni yeni ilgilenmeye başlıyorum domain ile ve biraz Google'da sıralamaya çıkması şu anda isteğim. Sonrası kendiliğinden olur.
[21:36] <AppendiX> Bunun dışında IRCBook.Net kurdum Face tarzı, domaine de yakıştığını düşünüyorum, buradan da herkesi kayıt olmaya bekliyorum :)
[21:37] <Xander> IRCBook.NET bende üye oldum güzel bir sistem kurmussun, umarım bu emeklerinin karşılığını alırsın kardeşim.
[21:37] <Xander> AppendiX Şuan bulunduğun sunucular varmı Ayva.ORG dan başka ?
[21:37] <AppendiX> Eş, dost girsin birşeyler paylaşsınlar yeter ortam oluşsun amacımız o :)
[21:38] <AppendiX> Ayva.org'dan başka Soyle.Nette Network Admin yetkim var. Oraya giriyorum işte fırsat buldukça. Başka da yok.
[21:39] <Xander> Soyle.NET bir dönemler çok güzel bir sunucuydu oda, Sanırım yakında oda tozlu rafların arasında yerini alacak gibime geliyor.
[21:40] <Xander> Peki AppendiX IRC Bitti bitiyor gibi söylemlere ne diyorsun IRC Bitermi AppendiX ke göre ?
[21:41] <AppendiX> Bu sosyal medya IRC'i bitirmedi de biraz balta vurdu diyelim. Ancak yine de öyle sunucular var ki baya kalabalık biliyorsun :) Çalışınca her şey oluyor. Birde ekip tabiki :) Ama bana göre bitmez. IRC bir tutkudur :)
[21:42] <Xander> Kesinlikle çok rakibleri oldu IRC'in hala bir koca fidan gibi ayakta, Sadece biten mIRC oldu diyebirim.
[21:43] <Xander> Raportajımın sonuna yaklaşırken, AppendiX biliyorsun X (ibrahim) yeni bir platforum açtı IRCForumlari.com.tr adında, IRCForumlari.com.tr hakkında düşünceleriniz nelerdir ?
[21:44] <AppendiX> Bence güzel bir adım attı. Benim hoşuma gidiyor forumda takılmak. Yönetim / işleyiş güzel. Inşallah hep böyle devam eder. X'in adaletinden şüphemiz yok, yönetiminden de :)
[21:47] <Xander> Bencede böyle bir platforum gerekliydi, Hak hukuk adelet yönetimin olması anlayışlı ve kişisel çıkarlar için emek veren insanları, uzaklaştırmıyacak bir forum lazımdı buda X ibrahim ile yönetim ile olacak inşallah.
[21:47] <AppendiX> İnşallah :)
[21:48] <Xander> AppendiX uzun yıllar IRC de olan birisisin, bize en iyi IRCCoder mIRC'Coder ve Webmaster bunları bize söylermisin.
[21:50] <AppendiX> IRC'de Sky-Dancer, mIRC'de CesuryureK, Webmaster'da herkes webmaster bu aralar gerçi ancak IRC Aleminde AspavA ve utku çalşmalarını beğendiğim kişiler.
[21:53] <Xander> CesuryureK Sky-Dancer AspavA benimde karakterde kişilikte beğendiğim kişilerdir, IRC olarakda işlerinin hakkını yapan güzel insanlardır. Burdanda kendilerine selamlarımızı iletelim.
[21:53] <AppendiX> Selamlar buradan kendilerine.
[21:53] <Xander> AppendiX raportajımızın sonuna geldik, Burdan IRCForumlari.com.tr kullanıcılarına söylemek istediğin birşey varmı ?
[21:54] <AppendiX> Herkese selamlar olsun, dikat etsin herkes kendisine. Saygılar sevgiler :)
[21:54] <AppendiX> Okudukları için teşekkürler.
[21:56] <Xander> AppendiX Tekrar beni kırmadığın için teşekkür ederim kardeşim, Sende kendine iyi bak görüşmek üzere mutlu kal.
[21:56] <AppendiX> Saolasın kardeşim sende, görüşürüz iyi aksamlar :)
 
Son düzenleme:

Metin

Webmaster
Onurcan kardeşimi uzun zaman oldu yıl olarak bilmiyorum ama IRC de gözümü kapalı herşeyimi verdiğim (Telnet SHH bilgileri) tek insandır, Ve senelerce sunucuya girmesem bile o sunucu başında durur, Bu güne kadar her zaman karşısında değilde arkasında demişimdir adam dediğim nadir kişilerdendir, saat kaç olursa olsun aradığımda birşey yapmasını istediğimde bu güne kadar mın dediğini bile duymadım o yüzden yeri ve değeri bende başkadır her zaman.
 

Absent

Bronz Üye
Web sitesi
www.Susmayiz.NET
Yıllardır nick olarak bildiğim AppendiX'i sayende biraz daha tanıma fırsatı yakaladım Xander
Bi de kelebek helpde maXimuS'un kankası AspendiX vardı onuda o sanıyodum ama değilmiş sanırım oradan hiç bahsedilmemiş.
Realist cevapların verildiği güzel bi söyleşi olmuş, her iki tarafada teşekkürler. Özellikle o dönem herkes kız ayarlamak için yetki peşindeydi söylemi çok iyiydi :)

IRCBook'da güzel düşünce üye olmak gerek.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...