Neler yeni

Röportaj: CoCoRiCo

IRCMedya

Kayıtlı Üye
Merhaba,

RöportajımızıCoCoRiCo ile gerçekleştirdik.. Umarız okurken keyif alırsınız..

IRCMedya: Öncelikle Hoşgeldin CoCoRiCo. Kalıplaşmış röportaj tarzı değilde daha çok sohbet havasında olacağını şimdiden belirtelim.

CoCoRiCo: HoÅŸbuldum, bence de iyi fikir.

IRCMedya: Bu vereceğin röportaj sanırım 2. oluyor ve yaklaşık 14 15 yıl sonra doğrumu?

CoCoRiCo: epey olmuş 3.cü olacak

IRCMedya: Pekala. Kimdir CoCoRiCo biraz bahsedelim.

CoCoRiCo: en zor soruları sonra sorarsın sandım

IRCMedya: Daha yeni başlıyoruz

CoCoRiCo: CoCoRiCo internetin Türkiyeyle tanışması kadar ihtiyar sayılabilir. Gözümü açtıgımda karşımda siyah bir ekran vardı, ve bu ne dek hayatımı da bu ekranlar sayesinde kazanmış, öğrenmeyi, merak etmeyi merak ettiklerini denemeyi ve başarabildiklerini yapmayı seven biri. Teknolojiyle iç içe hayatının ayrılmaz parçası haline getirmiş bir tutkun. 42 yaşındayım ve 2 bıcır canavarlı bir aile reisiyim. Korkarım cocuklarımda benimle aynı yolda ülkemizin en güzide memleketi Istanbulda yaşayan (malesef) sıradan biri desem heralde en dogrusu olur.

IRCMedya: Biraz sitemkar gördük seni bu konuda. Hem güzide şehir diye adlandırıp, hem malesef neden ?

CoCoRiCo: Belki tezatlıkları barındırması, belki kalabalıgı sukunet seven biri olarak beni biraz yoruyor. İmkanları geniş ancak her güzelligin bir bedeli bir kusuru olduğu gibi istanbul işte

IRCMedya: Peki CoCoRiCo nasıl başladı, ne yapar? Neler yaptı bugüne kadar? Branşları nelerdir? Biraz bahseder misin?

CoCoRiCo: Herkes gibi çok amatörce başladı öğrendi, deneyimledi, uyguladı, hata yaptı, yanıldı ve en nihayetinde dogruyu bulmanın denemek ve çabalamak olduğunu öğrendi. Öğrendikleri ile yeni başlayanlara destek oldu, ve paylaşmanın da güzelliğini keşfetti. Kısa sürede iyi dosluklar kazanarak da IRC dünyasında bir çok büyük işte ve ekipler içinde yer aldı. Aslında oldukça doğaçlama gelişti sanırım bu şans degil. Gayesi iyilik olanlar er yada geç iyilerle bir yerde buluşur, hobiye dönüşen tutkularım olduğu gibi hayatımı da bu işlerden kazanıyorum. Bu işlerden kastım IRC degil elbette. Halen bir firmanın CTO (teknoloji direktörlüğü ve bilgi teknolojileri) görevini yürütüyorum. son 5.5 yılımı bir sektör firmasında bu görevle bugüne taşıdım. Geçmişte IRC ve WEB alanında kendi çapımda bir çok iş yaptım proje tamamladım ( ama çok yarım işte yaptım hiç gocummam). Öğrenmeye de zaman ve imkan sunan işler sayısını hatrlamıyorum

IRCMedya: Nedir bu projeler. Özellikle IRC alanında. Biraz bahseder misin ?

CoCoRiCo: Tarihsel bir sırayla bahsedemem ama aklıma gelenlerden bir kaçını paylaşayım. IRC Dünyasına Chatnet ve Dalnet organizasyonları ile başladım. Bir süre sonra da Türkiyede kurulan sunuculardan mynet'in 3 dönem yöneticiliği. Burada en yogun mesaimiz mynet için oldu. Yöneticiligin yanında mynetin irc sunucusunun dönüşümü CR'den Unreal'e geçisiydi. Burası için iyi bir proje metni ardından şirketleşerek bir kaç işine imza attık. IRC dünyasına 1 script kazandırdık iyi bir ekiple uzun solukçu bir çalışma oldu, belki halen eşi veya benzeri yapılmadı (ChatFox'dan söz ediyorum) bu üzücü tabi. Chatfox öncesinde MTX script,XETRA bot ,Q bot,OXM oyunu geliştirmesi, MooS oyunu gibi birkaç sey daha, eş güdümlü WEB tarafında çalışmalarım oldu. Ancak kurumsal işler olduğu için IRC dünyası pek bilmez. Bir dönem mIRC den bagımsız Syrix adı altında bir proje başlattık. Ancak umduğumuz gibi olmadı IRC dünyasının küçülmesi bu işin rafa kalkmasına sebep oldu.

IRCMedya: IRC Dünyasından bahsetmişken. Günümüzde ki IRC'i nasıl değerlendiriyorsun? Geçmişten bugüne değişen ne oldu? Neden bu hale geldi. Evet gözle görülür bir azalma söz konusu. Bunların nedeni nedir ?

CoCoRiCo: Uzun zamandır sohbet sunucularına girip izleme gözlem sanşım olmadı ama çok küçüldüğü belli. Eskiden internet temelli iletişim araçları yaygın degilken IRC 'nin büyük kitleler barındırdığını gördüm. Mynet'te sunucuyu limitlerdik sınırlara dayandığı için
ancak görüyorum ki şimdi o zamanların 1 odada ki kullanıcısı sunucularda bile yok. Aslında doğal sonuç, WP,Skype,QQ,Wechat gibi gelişmiş sistemler IRC'nin yerini aldı. Sosyal ağlarla birlikte iyice geriledi fakat bu dünyanın kendine has avantajları var. Kayıt olmak yada bir bilgiyi paylaşmak zorunda degilsiniz yalnızca rumuzunuzla yep yeni bir dünyaya veya yep yeni bir kişiliğe girebillirsiniz. Bu hem iyi hemde kötü sonuçları olay bir kolaylık. Geleceğinin çok parlak olduğunu düşünmüyorum ancak hobi olarak benimseyen insanları ve deneyimledikten sonra vaz geçmeyenlerin.
uzun süre daha IRC 'nin ayakta kalacağına dair gösterge olduğu fikrindeyim.

IRCMedya: Belki uzun yıllar sonra insanlar nostaljiye dönüp tekrardan prim yapamaz mı ?

CoCoRiCo: Bu eskiden tutku ile yapılan ve bir çok gönüllü tarafından geliÅŸtirilen, kullanıcı tarafı ücretsiz bir çok araç ve sunucu tarafıda neredeyde %99 açık kaynak ücretsiz yazılımlarla bir Dünya. Fakat ticarileÅŸme bu gönül iÅŸinin ve tutkunun yerini katı zihinlerle beraber kötü bir noktaya getirdi. Aslında kaderi ordata olan bir örnek varken insanların bu yola düşmesi üzücü. ör. mynet bu gibi olayların sık yaÅŸandığı veya yaÅŸanmaya baÅŸladığı dönemlerde yönetime beni çağırdı. En sonunda kapanarak artık tarihte yerini aldı, bir daha böylesi asla olmayacak bundan çok eminim. Maddi çıkarların ön plana çıkması tüm herÅŸey gibi IRC'ninde sonunu getirecek. Åuanda bildigim kadarıyla bot olmadan sunucu nufusları görünenin %10'u kadardır. Bot olması neredeyse kültür olmuÅŸ yani bir kandırmaca var, insanlar yalıış iÅŸler yapıp doÄŸru sonuçlar bekliyor. Hiç bir gerçeklik bunu doÄŸrulayamaz. iyi bir sonucu garanti etmez. üzülüyorum

IRCMedya: IRC Hakkında böyle düşüncelerin varken o halde gelelim IRCMedya'ya. Herkesinde bildiği gibi uzunca aradan sonra böyle bir projeyle tekrar gündeme geldin. Çoğu insanın şaşırdığı, artık CoCoRiCo böyle projelerde yer almaz diye düşünürken bir anda bu şekilde insanların karşısına çıkman..
IRCMedya Bize Biraz IRCMedya'dan bahsedermisin.. Nasıl başladı bu proje ?


CoCoRiCo: Başlarda söylediğim gibi bu bit hobi tutku, benim gelimemde katkısı olan bir mecra. Aslına bakarsanız bir vefa borcum olduğunu düşünüyorum. Kirlenen dünya elbetteki onun üstünde yaşayan insanların küçük menfaatler uğruna, kensi sanal ama insanı gerçek olan bu mecraya çok zarar verdi. Oysa ki daha iyisini yapabilmek mümkün. Küçük çıkarları göz ardı edip, paylaşmayıi dürüstlüğü, adaleti, hakkı korumak bir iyilik hareketidir.Geriye dönüp hayatıma baktığımızda bu mecranın insanının rumuzu aynı zamanda kimliğidir. Herkes buna önem vermelidir /nick_yeni_kimlik diye ortaya çıkmamalıdır. Kimlik kazanmak kolay bir iş değildir. Bu anlamda ben heyecanını asla kaybetmeyen bir insanım. IRC tahminimden de canlı. Belki 90lar veya 2000'ler deki gibi degil ama azımsanmayacak bir kitle kanlı canlı insan barındırıyor. Bir ideal canlandı bir anda. Belki bir sunucu kurmak düşüncem olmadı ama,
insanların bu konularda tartiştığı iletişim kurduğu IRC gibi pencereyi kapatınca kaybolmayacak izlerin kaldığı yerlere ihtiyacı var. Bir çok yer var ama biraz kirlenmiş gördüm. IRCMedya gibi bir fikir ortaya çıkınca sanırım uzun zaman aklıma gelen ancak bir türlü eyleme dönüşmemiş bir imkan oldu. İyi ve güvenilir bir ekiple neden olmasın dedim. Bazen hızlı ararlar dogru sonuçlar verebiliyor. Çok ta düşünmemek gerekiyormuş. Oldukça keyifli zaman geöirdiğimiz IRCMedya oluşumuyla epey bir zaman geçireceğiz daim olur insallah

IRCMedya: IRCMedya bu alanda tekel düzenini kırdımı dersin? Yani insanlarda bir nevi "aaa oluyormuş" gibi..

CoCoRiCo: Rekabet elbette iyidir, geliştirir güclendirir. Tekel olmak rehavete sebep olur. Bununda iyi sonuçları olmaz ki ortada olan bitenler. Buna söyle bakıyorum, birlikten kuvvet doğar, herkes bir işe niyet eder ama bir hadi kalkın der bir bakarsın olu vermiş. İlk kibrit önemli sagolsun dOubLe yani Samet bir kibritle karanlığa küfredenlerin mumuna güç oldu. Varız dedik ve buradayız gayette iyi oldu hem tabiat olarak tekele karşıyım

IRCMedya: Yani insanlar için 2. bir tercih hakkı oldu diyebiliriz. Fitil ateşlendi mi ?

CoCoRiCo: Evet kesinlikle. Özgür bir ortam, kişilerin özgürlükleri başkalarının sınırlarına dokunmadığı sürece müdahale etmiyoruz

IRCMedya: Daha önce bir çok kez denendi bu projeler ancak fazla uzun ömürlü olmadı.. IRCMedya'nın farkı ne olacak? Amacı nedir? Neden insanlar IRCMedya'yı tercih etmeli ?

CoCoRiCo : Amacı aslında açık. Benzerlerinin kötü işlerini yapmayacağız. Amacımız insanları askes etmek, maddi çıkar için kullanmak, işçi-parton gibi davranmak değil. Veya bir kaç yönetici isim edinsin de bundan narsist egoist bir kişiye dönüşsün veya menfaatine ne uyarsa öyle olsun gibi hedeflerimiz yok.

IRCMedya: IRCMedya 'nın açıldığından bugüne çok ses getirdiği ortada. Çok fazla eleştiri yapıldı, çok fazla konuşuldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsun?

CoCoRiCo sanırım çarka çomak girdi. Tehlikenin farkında olmalılar. Aslında bu çok önemli degil. Rakip olmak birilerine ders vermek niyetimiz de yok. Biz özgün doğal bir ortam ve bu ortamda kendisine hiçbir yanlışın olmayacagı bir yer düşlüyoruz böylede olacak ve devam edecek.

IRCMedya: Peki.. Son olarak buradan IRCMedya kullanıcılarına neler söylemek istersin ?

CoCoRiCo: Dost ve düşman herkesin haklarının korunduğu, kimsenin kimseye öze bir üstünlüğü ayrıcalığının olmadığı, hakların yenmesiği, paylaşımlarınızın ticarileştirilmediği, sizleri azarlayan, ötekileştiren yöneticilerin olmadığı, kişisel davranışları olmayan, egoları için çabalamayan yöneticilerin olmadığı, en önemlisi özelleriniz veya kiminle ne hukukunuz var bunların irdelenmediği bir yerdesiniz.. Güvenle.. Keyfini çıkarın kefili bizzat benim.

CoCoRiCo: Ek olarak; öğrenmekten, merak etmekten, denemekten, yanılmaktan defalarca yapmaktan çekinmeyin, biz IRCMedya olarak size imanlarımız nispetince ve buradaki tüm bize inanan ve güvenen insanlarla destek olacağız. sevgi ve saygıyla kalın.

IRCMedya: Değerli vaktinle bize zaman ayırdığın için çok teşekkür ederiz CoCoRiCo
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

MaviLi`

Kayıtlı Üye
Çok faydalı,bilgilendirmeli bir Söyleşi olmuş.Başarılarının devamını diliyorum CoCoRiCo.Emeğinize sağlık...
 

Maya

Kayıtlı Üye
Ah o Chatfox yok mu abim uykusuz geceler bilmem mi sene 2006 kasim ayiydi kac yil olmus bee !!! Dun gibi gozumun onunde film seridi gibi... Yillarin deviremedigi koca cinar .. Sanal alemde 3 abi edindim biri sen... Iyikilerimden birisin her zaman
 

juju

Çok Aktif Üye
Biraz hızlı hızlı okudum, çok tanımıyorum da ama üslubunu beğendim. Tebrikler. Başka bir röportajda görüşmemek üzere.
 

Sindy

Kayıtlı Üye
Emeğinize sağlık. Güzel bir röportaj olmuş. Keyifle okudum. ChatFox.Net'in anısını nostaljisini yaşamak ve yaşatmak güzel. :)