Neler yeni

Röportaj : Diablo

Metin

Webmaster
Merhaba Değerli IRCForumlari.Com.TR Kullanıcıları,
Röportaj serimizie bir çoğumuzun tanıdığı Unreal/IRCd Coder Diablo Serkan abi ile devam ettik. İyi seyirler.

<Xander> Merhaba Diablo, nasılsın Serkan abi?

<Diablo> Merhaba Metin, teşekkür ederim sen nasılsın?

<Xander> iyiyim teşekkür ederim abi.

<Xander> Öncelikle teklifimizi kabul ettiğin için şahsım ve IRCForumlari.Com.TR kullanıcıları adına teşekkür ederim.

<Diablo> Rica ederim. İyi akşamlar Metin. öncelikle IRCForumlari.com.tr yönetimi ve kullanıcılarına hayırlı akşamlar dilerim.

<Xander> Haliza hazırda yıllar önce yapmış olduğunuz bir röportaj var fakat üzerinden uzun yıllar geçtiği için ve düşüncelerinde yaşanan farklılıklara birlikte değinmek amacıyla bu söyleşiyi yapıyoruz.
<Xander> İznin olursa röportajdan ziyade iki dostun karşılıklı konuşması şeklinde daha çok düz yazı tarzında devam etmek istiyorum?

<Diablo> Elbetteki buyrun ...

<Xander> İsteyenler çok rahat ulaşabilir ama, söyleşimize giriş olması açısından dilersen çok fazla özele de girmeden seni tanımayanlar için kendini kısaca tanıtır mısın abi?

<Diablo> Adım Serkan Nevşehir'de yaşıyorum. 43 yaşındayım, bir akaryakıt istasyonunda market sorumlusu olarak görev yapıyorum.
<Diablo> Sanal ve Real hayatımda, gerçek hayattaki gibi davranmaya çalışırım. Genel olarak insanlara saygılı olmaya çalışırım.

<Xander> İhtiyar delikanlıların en gencisin Serkan abi :)
<Xander> peki irc ile haşır neşir olma nasıl başladı?

<Diablo> Bilgisayar ile ilk tanışmam 1999 yılında olmuştu. O zamanlar irc,mirc ve benzeri argümanlar ile hiçbir tanışıklığımız olmamıştı. Tanıdığım bir kişi beni PetekNet adında bir web üzerinden sohbet sitesine yönlendirmişti
<Diablo> Daha sonra mirc ile tanışmamız oldu ve sonrasında GedikNet adında bir irc sunucusuna girmiştim.

<Xander> peki hatırladığın kadarıyla GedikNet'den sonrasına değinir misin?
<Xander> Hepimizin bildiği üzere yardıma geleni geri çevirmeyen, herkese elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan bir insansın.
<Xander> Bildiğim kadarıyla bu süreçten sonra unreale merak salmaya başladın.
<Xander> O dönemler hakkında içinden geçenleri bizim için yazıya dökmeni rica ediyorum.

<Diablo> GedikNet'de tanıdığım birisi bu tür IRC sunucusu açmam için bana fikir vermişti. İlk 2001 yılında TurkGenclik.Net adında bir sunucu açtım.
<Diablo> Bu sunucuda kendi kendime bu işin nasıl yapıldığına dair bir merak sardı.

<Diablo> LantarNet adında bir foruma üye olmuştum. oradan neler yapıldığına dair paylaşımlara dikkatlice okuyor uygulamaya çalışıyordum.
<Diablo> ve sonrasında forumdan Sky-Dancer ( Mehmet ) ile tanıştım. Daha önceleri ders felan almamıştım veya böyle görsel içerik görmemiştik.
<Diablo> Sky-Dancer ( Mehmet ) ile tanıştıkdan sonra o benden daha fazla bilgiye sahipti ondan fikir alış verişinde bulunuyordum.

<Xander> Burdan Mehmet'e de selamlarımızı iletelim, o da en az senin kadar yardım için kapısını çalanı yanıtsız bırakmaz.

<Diablo> Aynen en azından kulaklarını çınlatalım :)

<Xander> Peki abi, TurkGenclik.Net de sistemi öğrendin, bLackStar ile de bu süreç de mi tanıştın?
<Xander> Çünkü benim de hatırladığım kadarıyla SiberTR.NET'de uzun süre birşeyleri kurcalamıştın :)

<Diablo> bLackStar (Atay) ile tanışmam ise LantarNet. forumunda olmuştu. Birkaç sorununa yardımcı olmuştum ve sonrasında kendisi sunucusuna teknik konulara bakacak bir kişi aradığını ve benim olmamı istediğini söyledi bende düşünmeden kabul etmiştim.
<Diablo> SiberTR'de 4 sene boyunca IRCd ve Servisler konusunda hem kendimi hemde sunucuyu geliştirme konusunda bayağı bir ilerleme kaydetmiştim.
<Diablo> Daha sonra bir konu yüzünden bLackStar (Atay) ile fikir ayrılığına düşerek ayrılma kararı verdik.

<Xander> hayırlı abi, her güzel şeyin bir sonu illaki oluyor.

<Diablo> Elbetteki ...

<Xander> Bu süreçde de kendini fazlasıyla geliştirdin tabi, akabinde sanırım 2006-2007 yılları arası, bir mIRCTurk serüvenin oldu.

<Diablo> Evet 2007 de mIRCTurk serüveni başladı benim için.

<Xander> Senden biraz MT'ye, yüzelseyden ziyade aklında kaldığı kadarıyla daha tekniksel olarak yaptıkların(ız) hakkında bilgi rica edeceğim.
<Xander> Çünkü mIRCTurk de döneminin en iyi olmasa da iyi sunucularından bir tanesiydi.

<Diablo> 2007 yılında Yalowa kendi ekibi ve yöneticisi olduğu mIRCTurk'e teknik admin olarak katılmamı istedi. AlwaysGooD (Altuğ) ilede tanışıp mIRCTurk ekibine katıldım. mIRCTurk'un IRCd ve Servisler kısmına ilaveler yapılmasını istediler.
<Diablo> Daha sonrasında Sky-Dancer ( Mehmet )'inde içerisinde olmasını istediğim ekibe katılmıştı.
<Diablo> Kendisiyle birçok ilaveler yaptıkdan 1.5 sene sonra mIRCTurk ekibindende ayrıldım. Sky-Dancer ( Mehmet ) kendisi bir süre tek başına mIRCTurk'un IRCd ve Servisler kısmına ilavelerde bulunarak gelişimin büyük katkı sağladı.

<Xander> Şahsi düşüncem ve eminim ki bir çok arkadaşımız da benimle aynı fikirdedir ki, sen Türkiye'nin en eski ve en iyilerinden bir tanesisin.
<Xander> Uzun da zaman geçmiş tabiki her şeyi hatırlamanı bekleyemem ama, hatırladığın kadarıyla, Mehmet ile ya da yalnız olarak yaptığın, şu an hala arka plan da çalışan ve sizin imsanızı taşıyan modüller nelerdir?
<Xander> Ve tabi ki unreal de yaptığınız editler.
<Xander> Bunlar hakkında biraz bilgi verir misin?

<Diablo> Şimdiye kadar bir çok edit (ilave) ve modul tarzı işlerde bulundum hangisini söleyeyim bilemiyorum ama en son yaptıklarımdan bahsedebilirim.

<Xander> Lütfen.

<Diablo> DNSBL modulu - Kullanıcı sunucu girişinde bağlı olduğu IP adresi belirli RBL sitelerine göndererek taramada bulunuyor. eğer tehdit görülürse IP adresine ban koyarak sunucuya girişini engellemektedir.
<Diablo> SAIDLE - bir kullanıcının IDLE süresini geriye dönük hale getirir.
<Diablo> REPEAT - Bu modul bir kanal moduna sahip olup, kanal içerisinde yapılan tekrarları bloke ederek, zaman koymasını sağlar.
<Diablo> MKILL - Bir IP adresini veya bir rumuza bu komutu uyguladığınızda bağlı olduğu IP adresine toplu olarak KILL uygular.
<Diablo> TIMEBAN - kanal içerisinde bir kullanıcıya +b uygulamak istediğinizde bu bana süre ilave edebilirsiniz. bu ban otomatik olarak süre bitiminde otomatik olarak açılacaktır.

<Diablo> Aklıma gelen suan için bunlar elbetteki ilave olarak yaptığım editler haricidir.

<Xander> Çok teşekkür ederim abi, tekrardan eline emeğine sağlık.
<Xander> Konuşmayı daha güncel hale getirmeden son olarak servisler üzerine yaptığın çalışmalara değinmeni istiyorum.
<Xander> Yine unreal de olduğu gibi teknik bilgiler de vermen beni mutlu edecektir.

<Diablo> COUNT Bir kanalın kaç tane SOP,AOP,HOP ve AKICK toplam sayısını listeler.
<Diablo> WIPE Bir kanalın tüm erişim listesini siler.
<Diablo> WHY Bir kanaldaki kullanıcının erişimi hakkında bilgi edinin.
<Diablo> DELME Belirtilen bir kanalın erisim listesinden silinmenizi sağlar.
<Diablo> SAREGISTER Belirlenen bir nick'i kayıt etmenizi sağlar.
<Diablo> SAIDENTIFY Belirlenen bir nick'i sahibi olarak tanitir.
<Diablo> SEARCHLOG Bu komut, log dosyası içerisinde belirtilen şablona uygun iletileri arar.
<Diablo> REGISTIME Bir nickin register (kayıt) zamanını geriye dönük bir zaman dilimine ayarlar.
<Diablo> TOTALTIME Bir nickin toplam online süresini ileriye dönük bir online süresine ayarlar.
<Diablo> GETKEY Eger belirtilen kanal anahtar mode'una (+k) sahipse bu anahtari gösterir.
<Diablo> MINVITE Bir kanaldaki tüm kullanıcıları başka bir kanala giriş yapmaya zorlar.
<Diablo> MKICK Belirtilen kanaldaki herkese kick+ban atar (masskick)
<Diablo> QINFO Nickname'ler ve Kanalların extra info bilgisi belirtir.

<Diablo> gibi gibi ve sayamadığım daha bir çok yapılan küçük extra ilaveler.

<Xander> Peki bu konulardan yola çıkarak serkan abi, Daha önceden benim gördüğüm, bazı kullanıcılarımızın görmediği linklerde ki Modulleri yazabilmen için C Dilini iyi biliyor olman gerekir ki aşikar biliyorsun. Programlama dilleri arasında neleri biliyorsun?

<Diablo> Benim şuan tam olarak bilidiğim C programlama dilidir. C plusplus ise tam olarak bilmesemde az çok anlıyorum ama şuan öğrenilmesi gerekenlerden dil C plusplus. Çünkü ileriki dönemlerde ircd ve servislerin çoğu bu programlama diline döneceklerdir.

<Xander> Abi çok teşekkür ederim.

<Diablo> Ben teşekkür ederim ....

<Xander> Şimdi Serkan abi, malum zaman bir çok şeyi değiştiriyor.
<Xander> E haliyle IRC dünyasında da bayağı değişim yaşandı.
<Xander> En önemli şu yukarıda bahsettiğimiz dönem ile şu an arasında çok büyük bir jenarasyon farkı var, bence.
<Xander> O yıllar ile şimdiki zamanı karşılaştırırsan, ilk aklına gelecek olan değişiklikler neler olur?

<Diablo> Elbetteki dahada sağlanacağından eminim. Kendi açımdan soracak olursan eğer keşke önceki yıllarda bunu kendime eğitim (Üniv.) gibi daha kapsamlı bilgiye sahip olurdum. Bu çerçevede bu işe yönelenlere tavsiyem bu konuyu daha iyi düşünmleri onların geleceği açısından daha güzel olumlu olacağı kanaatindeyim. Örneğin; Sky-Dancer (Mehmet)
<Diablo> Daha derine başka değişikliklere inecek olursak eğer geçmişde forumlarda insanlar arasında emeğe saygı vardı şimdi bu bitmiş durumda bazıları çalma derdinde bazıları ise ticaretini (Örnek:Shell) yapma derdinde. Bu yüzden artık görüyorsanız genel olarak forumlarda genel açıdan yardım ve paylaşımlar bitmiş durumda. Bunun sebebleri ise yazıklarımdan ötürüdür.Bu işi yapanlar artık profesyonel olarak düşünerek kendi açısından dolayı kendi menfaatleri doğrul

<Xander> Teşekkür ederim abi.
<Xander> Peki abi, sence irce olan ilginin azalmasının başlıca nedenleri nelerdir? Ne gibi önlemler alırsak bir süre daha ayakta tutabiliriz?

<Diablo> IRC'e olan ilginin azalması bazı diğer platformların kendisini android,ios ve benzeri programlarda geliştirmelerinden dolayıdır. IRC kullanıcı acısından gelişmesini istiyorsak eğer android,ios ve windows özelliklerine sahip programlar üretilmesi gereklidir.
<Diablo> Çünkü artık masa üstü ve laptop bilgiyarlar IRC için yok olma aşaması girmiş bulunmakta. günümüzde artık taplet ve cep telefonu kullanımı yaygınlaştı insanların bir hayat parçası olmuş durumda.

<Xander> Abi teşekkür ederim, sonlara doğru gelirken, son dönemlerde yapmış olduğun çalışma hakkında bilgi vermeni rica edeceğim.
<Xander> MaxMind GeoIP2 hakkında bize biraz bilgi verir misin?

<Diablo> MaxMind GeoIP2 coğrafi alan ve dijital haklar yönetimi gibi çok çeşitli uygulamalar için internet kullanıcılarının yerini ve diğer özelliklerini tanımlar.
<Diablo> Bu yazılımla bir kullanıcının yerini belirlerleyebilir veya engeleyebilirsiniz. Bunu bazı ircd ve servisler kullanmakta Inspircd,Anope,Denora ve Nefarious gibi yazılım geliştiricileri bu kullanmaktadır. Günümüzde şuan için Unreal'in kendi alt yapısına uygun bir olanak sağlanmamıştır.
<Diablo> Kullanıcıların fark edeceği durumlar ülke şehir ve internet servis sağlıyıcısına kadar görmeleri ve bunu baz alarak sunucuya veya kanala giriş izni vermemeleri olacaktır.

<Xander> Anladım abi, eline sağlık.
<Xander> Söyleşimizin sonuna gelirken,
<Xander> Şu an hala hizmet veren sunucular hakkında görüşlerini ve kullanıcılarımıza birer abileri, arkadaşları olarak söylemek istediğin sözleri rica edeceğim.

<Diablo> Günümüzde elbetteki kitlesi büyük sunucular var bunların ticaret yönünden bakılması bir hoş olarak gözükmüyor çünkü bizler kullanıcı olarak başladığımız bu serüvene halen bir kullanıcı olarak devam etmekteyiz.Dostluklar ve Arkadaşlıklar birgün için değil hergün için olmalıdır. Sözlerimin burda son verirken;
<Diablo> IRForumlari.com.tr yönetimine başarılarının devamını diler, Bu söyleşiyi vakit ayırıpda okuyan ve okuyacak tüm forum kullanıcılarına teşekkür ederim.

<Xander> Abi biz teşekkür ederiz, bu bahsettiğimiz çalışmaların paylaşımını bekliyoruz.
<Xander> Kendine iyi bak, hoşça kal.

<Diablo> Teşekkür ederim, sende.

NOT Diablo serkan abinin Yabancı servislerde 1 modülü geçmektedir ve mehmet Sky-Dancerin de 2 tane.
 
Son düzenleme:

Regex

Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.forumdenizi.com
Serkan abiyle bir defa 2008 yılında kısa bir süre çalışma imkanı bulmuştum. Sürekli olarak projelerini takip ederim. UnrealIRCd üzerine bilgisi kadar kişiliğiyle, yöneticiliğiyle ve dik duruşuyla da örnek bir kişidir.

Ara ara IRC ortamını bırakıp, bu tutkudan ayrı kalamadığı için biz sevenlerinin de ısrarıyla hep geri dönüş yapmıştır. Yeni bir söyleşisini de okumayalı seneler olmuştu, bu güzel röportaj için sana da teşekkürler Xander.
 

X

Administrator
Yönetici
Bizzat sahidiyim kisa gibi gorunen bu roportajda buyuk emek var :)
Xander eline emegine saglik. Diablo hocama tesekkur ediyorum bunca yil sonra roportaj verdigi icin. Eger birine IRC EMEKTARI denilecekse kendisi belkide birincidir.

Basarilarinizin devamini dilerim.
 

Metin

Webmaster
2 günde anca bitire bildik röportajı, Malum serkan abinin iş yoğunluğu ve eskisi kadar pc başında duramadığı için bende kendisinden bize vakit ayırdığı kadarı ile bu röportajı yaptık. IRC Dünyasına verdiği emekler ve kişiliğine hep saygı duyduğum benim gözümde türkiyenin en iyi Coderleri olan Sky-Dancer ve Diablo serkan abimdir, beni kıramadığı için tekrar burdan kendisine teşekkür ederim, okuyan arkadaşlarada teşekkür ederim.
 

stonecypher

Bronz Üye
Serkan abi güzel adamdır, esasında bütün serkanlar güzel adamdır ;) :) emeğinize sağlık. yerinde soru ve cevaplar var, evet biraz daha uzun olabilirdi fakat kısa bir söyleşi değil. MaxMind GeoIP2 üzerinde senden desteğini isteyeceğim Diablo
Xander, emeğine sağlık bro, yeni söyleşileri bekliyoruz.
 
Son düzenleme:

Adem

Onursal Admin
<Diablo> Sky-Dancer ( Mehmet ) ile tanıştıkdan sonra o benden daha fazla bilgiye sahipti ondan fikir alış verişinde bulunuyordum.
Bu şekilde gerçekçi biçimde ifade gücüne sahip doğal bir kişiliği olduğundan dolayı IRC aleminde görmüş olduğum kalender bir insan. Kendisiyle geçmiş dönemde forum yönetiminde de çalışma fırsatı bulmuştum. Saygı duyduğum dürüst bir insandır kendisi. Emeklerine sağlık Xander
 

GameKing

Bronz Üye
Serkan abiyi dört yıldır tanırım insanları incittiğini ne gördüm nede duydum gerek nasihatı gerekse yardım severliği konuk severliği harikadır zaten kendiside harika sevdiğim saydığım büyüğümdür. gençlerin ondan öğrencekleri nasihatlar dersler olduğunu düşünüyorum gerçekten çok yardım severdir. sağolsun varolsun herşey gönlünce olsun sevdiğim saydığım değer verdiğim nadir insanlardandır benim için nasihatıyla aklımı başıma aldım diyebilirim. destekleri içinde ayrıca teşekkür ederim Diablo abime.
 

Silya

Kayıtlı Üye
Serkan bey cok karakterli bir insandiir para ugruna ne insanlari rahatsiz eder nede sirf para icin insanlar yaklasir yapmis oldugu isler ortadadir kendisinin zaten modullerini almak isteyen insanlara gerekli destegi ve yardimida veriyor cevremdeki arkadaslarlarimdan edindigim bilgiye gore isim yapmis insanlardan herzaman uzak kacmak gerekiyor serkan bey gibi insanlar isini saglam yapan ve insanlari magdur etmeyenlerdendir yolunuzda basarilar dilerim Serkan bey.