sohbet odaları

Rusya ile Abhazya ortaklık anlaşması imzaladı

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9Rusya, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya Özerk Cumhuriyet ile İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ayrılıkçı Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba Soçi'de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından iki ülke arasında güvenlik, sosyal ve ekonomik alanlarda işbirliğini kapsayan anlaşma imzalandı.

Rusya bu anlaşmayla Abhazya'nın uluslararası ilişkilerini güçlendirecek, uluslararası kuruluşlara üye olabilmesi için faaliyetlerde bulunacak ve özerk cumhuriyeti resmen tanıyan ülke sayısını artırmaya çalışacak.

Anlaşmayı imzalayan taraflardan birine karşı herhangi bir devlet ya da grup tarafından saldırı (silahlı saldırı) olursa diğer taraf bu saldırıyı kendine yapılmış kabul edip, askeri güç dahil, gereken tüm yardımı sağlayacak.

Rusya ve Abhazya orduları en geç bir yıl içinde ortak savunma birliği oluşturacak. Ayrıca Abhazya ordusu en geç 3 yıl içinde tüm masrafları Rusya tarafından karşılanarak modernize edilecek. Abhazya-Gürcistan sınırının korunması için Rusya iki yıl içinde teknik ekipman desteği verecek ve sınırı Rus ve Abhazya birlikleri koruyacak.

Rusya anlaşma gereği Abhazya'da maaşların yükseltilmesi için finans yardımında bulunacak, ayrıca Abhazların Rus vatandaşlığına geçme prosedürü kolaylaştırılacak.

Moskova yönetimi ile ayrılıkçı Abhazya Özerk Cumhuriyeti arasındaki anlaşmanan süresi 10 yıl olacak ve bu süre 5'er yıllık dönemler halinde uzatılabilecek.

Rusya'nın Abhazya'ya yapacağı yardımın iki kart artacak

Putin, imza törenindeki konuşmasında, anlaşmayla Abhazya ekonomisinin geliştirilmesini, güvenlik sorununun çözülmesini ve insanların hayat şartlarının iyileştirmesini amaçlandıklarını söyledi.

Anlaşmanın, ikili ilişkilerin gelişmesine önemli katkıda bulunacağını savunan Putin, Rusya'nın Abhazya'ya yapacağı yardımın iki kat artacağını bildirdi.

Ayrılıkcı Abhazya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hacimba da ülkesinin zor zamanlar geçirdiğini ifade ederek, anlaşmayla yeni bir döneme girdiklerini dile getirdi.

Hacimba, Rusya'nın yardımının kendileri için önemli olduğunu söyledi.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9


Rusya ile Abhazya arasında 24 Kasım’da imzalanan “İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması” Duma tarafından onaylandı.

Anlaşmayı imzalayan taraflardan birine karşı herhangi bir devlet tarafından saldırı olursa, ortak savunma gerçekleştirilebilecek

Duma’da yapılan oturumda, Rusya ile Abhazya arasında 24 Kasım’da imzalanan “İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması” görüşüldü ve oylama yapıldı.

Anlaşma, 441 oyla kabul edildi. Oylamada bir “hayır”, bir de “çekimser” oy kullanıldı.

Mecliste kabul edilen anlaşma daha sonra parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi’nde görüşülecek.

Federasyon Konseyi’nden çıkacak anlaşma, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzalamasının ardından resmi olarak yürürlüğe girecek.

Anlaşma, 24 Kasım 2014’te Rusya Devlet Başkanı Putin ile Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından Soçi’de imzalanmıştı.

Rusya, bu anlaşmayla Abhazya’nın uluslararası ilişkilerini güçlendirecek, uluslararası kuruluşlara üye olabilmesi için faaliyetlerde bulunacak ve özerk cumhuriyeti resmen tanıyan ülke sayısını artırmaya çalışacak.

Anlaşmayı imzalayan taraflardan birine karşı herhangi bir devlet ya da grup tarafından saldırı olursa diğer taraf bu saldırıyı kendine yapılmış kabul edip, askeri güç dahil gereken tüm yardımı sağlayacak.

Rusya ve Abhazya orduları en geç bir yıl içinde “ortak savunma birliği” oluşturacak.

Ayrıca, Abhazya ordusu en geç üç yıl içinde tüm masrafları Rusya tarafından karşılanarak modernize edilecek.

Abhazya-Gürcistan sınırının korunması için Rusya iki yıl içinde teknik ekipman desteği verecek ve sınırı Rusya ve Abhazya birlikleri koruyacak.

Rusya, anlaşma uyarınca Abhazya’da maaşların yükseltilmesi için mali yardımda bulunacak, ayrıca Abhazların Rus vatandaşlığına geçme prosedürü kolaylaştırılacak.

Moskova yönetimi ile ayrılıkçı Abhazya Özerk Cumhuriyeti arasındaki anlaşmanın süresi 10 yıl olacak ve bu süre beşer yıllık dönemler halinde uzatılabilecek.

Gürcistan yönetimi, anlaşmanın uluslararası hukuk ilkelerine aykırı olduğunu belirterek, bu davranışı kınadıklarını belirtmişti. NATO da anlaşmayı tanımadığını açıklamıştı.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9


Rusya ve Abhazya arasındaki "İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması"nın yürürlüğe girdiği duyuruldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, bugün düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin ve Abhazya'nın Moskova Büyükelçisi İgor Ahba'nın daha önce imzalanan "İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması" belgelerini bugün birbirlerine teslim ettiğini bildirdi.

Lukaşeviç, belgelerin teslim sürecinin tamamlanmasıyla ortaklık anlaşmasının yürürlüğe girdiğini vurgulayarak, "İmzalı belgelerin değişimi, anlaşmanın yürülüğe girdiği anlamına gelir" dedi.

Rusya ile Abhazya yönetimi arasındaki "İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması", Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından 24 Kasım 2014'de Soçi kentinde imzalanmıştı.

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, anlaşmayı ocak ayında onaylamıştı.

ORTAKLIK ANLAŞMASI

Anlaşma sosyal, ekonomi, kültür ve güvenlik alanlarında işbirliğini öngörüyor.

Rusya, bu anlaşmayla Abhazya'nın uluslararası ilişkilerini güçlendirecek, uluslararası kuruluşlara üye olabilmesi için faaliyetlerde bulunacak ve özerk cumhuriyeti resmen tanıyan ülke sayısını artırmaya çalışacak.

Anlaşmayı imzalayan taraflardan birine karşı herhangi bir devlet ya da grup tarafından saldırı olursa diğer taraf bu saldırıyı kendine yapılmış kabul edecek, askeri güç dahil gereken tüm yardımı sağlayacak.

Rusya ve Abhazya orduları en geç bir yıl içinde "ortak savunma birliği" oluşturacak.

Abhazya ordusu en geç üç yıl içinde tüm masrafları Rusya tarafından karşılanarak modernize edilecek.

Abhazya-Gürcistan sınırının korunması için Rusya iki yıl içinde teknik ekipman desteği verecek ve sınırı Rusya ile Abhazya birlikleri koruyacak.

Rusya, anlaşma uyarınca Abhazya'da maaşların yükseltilmesi için mali yardımda bulunacak, ayrıca Abhazların Rus vatandaşlığına geçme prosedürü kolaylaştırılacak.

Moskova yönetimiyle Abhazya Özerk Cumhuriyeti arasındaki anlaşmanın süresi 10 yıl olacak ve bu süre beşer yıllık dönemler halinde uzatılabilecek.

GÜRCİSTAN VE NATO TEPKİLİ

Gürcistan yönetimi, anlaşmanın uluslararası hukuk ilkelerine aykırı olduğunu savunarak, kınama açıklaması yapmıştı. NATO da anlaşmayı tanımadığını açıklamıştı.

Abhazya lideri Hacimba, daha önce yaptığı bir açıklamada, Gürcistan yönetiminin Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşması imzalaması nedeniyle Abhazya'nın bağımsızlığını garanti altına almak için Rusya ile bütünleşmeye hız vereceklerini söylemişti.

ABHAZYA'NIN BAĞIMSIZLIK SÜRECİ

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Kafkasya coğrafyasındaki sancılı bölgelerden biri de Gürcistan olmuştu.

Ülkenin kuzeyindeki Abhaz nüfusu ile, Gürcistan yönetimi arasındaki anlaşmazlığın sonunda silahlı çatışmalar başlamıştı.

1992-1993 yıllarında Tiflis yönetimi ile özerk statülü Abhazya'daki gruplar arasındaki iç savaşın ardından Gürcü birlikleri geri çekilirken, Abhazlar bir süre sonra tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti.

Rusya ile Gürcistan arasında 2008'de beş gün süren savaşın ardından Moskova yönetimi, Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanımıştı.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9


Abhazya Rusya ile İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması İmzaladı.

Söz konusu anlaşma bir süredir Abhaz kamuoyunun olduğu kadar uluslararası kamuoyunun da ilgi odağıydı ve bazı tartışmalara neden olmuştu.

Abhazya sınırına yakın Soçi şehrinde Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ve Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba tarafından törenle imzalanan "Abhazya-Rusya İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması" ile iki ülke arasındaki ilişkiler yeni bir döneme girdi.

Anlaşma uyarınca Abhazya ve Rusya ortak bir ordu kuracak, ortak bir savunma konsepti inşa edecek, koordineli dış politika yürütecek.

Yine anlaşma uyarınca Abhazya, eğitim başta olmak üzere hukuk, gümrük, sosyal güvenlik gibi birçok alanda mevzuatını Rusya ile uyumlu hale getirecek.

Ayrıca iki ülke Abhazya'da ortak bir içişleri koordinasyonu kurarak suçla mücadeleyi de ortaklaşa yürütecekler.

Anlaşma ile Rusya, Abhazya'nın sağlık ile sosyal güvenlik harcamalarına, memur maaşlarının arttırılmasına ve Abhaz dilinin geliştirilmesine finansman katkısı sağlayacak.

Bu kapsamda anlaşmanın imzalanmasını takiben ilk planda Rusya, Abhazya'ya beş milyar Ruble yani 110 milyon dolar yollayacak.

Diğer yandan Soçi’de imzaların atıldığı saatlerde, anlaşmayı destekleyen gruplar ve anlaşmaya karşı çıkan bir grup Abhazya'nın başkenti Sohum'da miting düzenlediler.

Destek grubunun sözcüleri Sohum Çanba Tiyatrosu'nun yanında düzenlenen mitingde yaptıkları konuşmada, anlaşmanın Abhaz Anayasasına aykırı olduğu iddialarını reddederek, bu anlaşma ile Abhaz-Rus dostluğunun daha da pekişeceğini ve anlaşmanın Abhazya'nın hem güvenliğine hem de kalkınmasına çok ciddi katkıları olacağını ifade ettiler.

Oldukça uzun süren miting olaysız sona erdi.

Anlaşmaya karşı çıkan Amtsakhara Partisi öncülüğündeki grubun mitingin de, mitingi görüntüleyen bir hava aracının neden olduğu kısa bir gerginlik dışında sakin geçti.

Burada konuşmacılar, Abhazya ve Rusya arasında işbirliğinin geliştirilmesine karşı olmadıklarını, ama bu haliyle, söz konusu anlaşmanın bazı maddelerinin Abhaz Anayasasına aykırı olduğunu söylediler.

Miting sonrasında katılımcılar tarafından yapılan açıklamada, anlaşmanın imzalanmasını müteakip imzalanması planlanan ek anlaşmalarda toplumdaki hassasiyetler göz önünde bulundurulmazsa, hükümetin ve Cumhurbaşkanı'nın görevden alınması için Abhaz Halkına çağrıda bulunma haklarını saklı tuttuklarını ifade ettiler.

Öte yandan imza töreninden bir gün önce akşam saatlerinde ise Rusya-Abhazya sınır kapısında, aralarında bazı şehit annelerinin de bulunduğu bir grup Abhaz kadın, anlaşmayı protesto etmek için ellerinde pankartlarla kısa bir süre yolu kapattı.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst