sohbet odaları

Rusya ile Güney Osetya ortaklık anlaşması hazırlığında

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9

Rusya ile Güney Osetya ortaklık anlaşması hazırlığındaTibilov, geçen ay Rusya ile ortaklık anlaşması imzalayan Abhazya'nın ardından Güney Osteya'nın da Moskova yönetimi ile "ittifak ve ortaklık" anlaşması hazırlığında olduğunu söyledi.

Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya "Başkanı" Leonid Tibilov, geçen ay Rusya ile ortaklık anlaşması imzalayan Abhazya'nın ardından Güney Osteya'nın da Moskova yönetimi ile "ittifak ve ortaklık" anlaşması hazırlığında olduğunu söyledi.

Güney Osetya bölgesinin resmi haber ajansı RES'in internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Tibilov, Rusya ile "ittifak ve ortaklık" anlaşması yapmaya hazırlandıklarını belirterek, "Bu anlaşmanın ana sözleşmesi savaştan sonra yapılmıştı.

Ondan sonra uzun bir süre geçti. Dünyada yeni zorluklar ve tehditler ortaya çıktı. Bu çerçevede dış faktörler yeni bir belge imzalamanın gerekliliğini gösterdi" dedi.

Tibiliov, Rusya ile Güney Osetya'dan uzmanların anlaşma üzerinde çalıştığını ve anlaşmanın Rusya-Güney Osetya ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için temel bir belge olacağını vurguladı.

Polonya'da dün temaslarda bulunan Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, Gürcistan'ın AB entegrasyonu için gösterdiği çabalara karşı Rusya'nın bu tür adımlar attığını belirterek, anlaşmayı "Rusya tarafından Gürcistan'a kesilmiş bir ceza olarak" değerlendirdi.

Rusya, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya Özerk Cumhuriyet ile de kasım sonunda "İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması" imzalamıştı.

Anlaşma sonrası Gürcistan hükümet yetkilileri Rusya'nın sadece Abhazya ile ortaklık anlaşması peşinde olmadığını, Güney Osetya ile de aynı anlaşmayı yapabileceği uyarısında bulunmuşlardı.

- Güney Osetya sorunu -

Güney Osetya, 1990 yılında Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlık ilan ederek bölgeye Güney Osetya Cumhuriyeti adını aldı. Bu durum, 1991-1992 yıllarında Gürcistan hükümeti ile çatışmalara yol açtı.

Daha sonra 2008 yılının ağustos ayında Rusya'nın desteklediği Güney Osetya'nın ayrılıkçı hükümet güçleri ile Gürcistan arasında Rusya'nın da dahil olduğu bir çatışma başladı.

Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'nın meşruiyeti uluslararası alanda Rusya dışında hiçbir ülke tarafından tanınmıyor ve Gürcistan tarafından da tarihi ve bölgesel özellikleri ile ülke bütünlüğünün ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst