Rüyada Aldattığını veya Aldatıldığını Görmek

Ender

Ji Te Dur im
Emektar Üye
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
20,887
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,087
Hepimiz çok fantastik veya çarpıcı rüyalar görürüz ve etkisinde kalsak da bunların gerçek olmadığını biliriz. Ancak bazen rüyada sevgilimizi aldattığımızı veya aldatıldığımızı görürüz ve bunun etkisinden kurtulmakta zorlanırız. Bu tarz bir rüya gördüğünüzde yapmanız gereken ilk şey sakin olmaktır. Çünkü aldatma rüyaları, ilişkinizin diken üstünde olduğu anlamına gelmez. Rüya analisti Lauri Loewenberg’e göre, bu rüyalar merak edilmeli, çünkü rüyalarınızdaki her şey bir anlam ifade ediyor. Büyük olasılıkla, bilinçaltınız size bir şey söylüyor. İşte rüyada aldattığınızı veya aldatıldığınızı görmenizin nedenleri.

Bu tarz rüyalar genellikle temel sorunlarla ilgilidir
Rüyada

Her aldatma rüyası, rüyayı görenin kendisi kadar benzersiz olsa da, Loewenberg, çoğunun bu üç temel sorundan biriyle ilgili olabileceğini söylüyor.

Duygusal açıdan memnuniyetsizlik​

Bu rüyaların genellikle seksle ilgili olmadığı ortaya çıktı. Loewenberg, “Bu, cinsiyetin temsil ettiği fiziksel birliktelikten daha çok psikolojik veya duygusal birliktelikle ilgilidir. Rüyada deneyimlediğiniz duygu çok ama çok gerçek bir yerden geliyor..” diyor. Eylem planınız, bu duygunun tam olarak ne olduğunu ayırt etmek olmalıdır. Bunun nedeni suçlu, güvensiz, kıskanç, sıkılmış, endişeli, kızgın veya bunalmış hissetmektir.

Cinsel tatminsizlik​

Çoğu aldatma rüyası gerçek seksle ilgili olmasa da, bazıları öyledir. Aldatma ile ilgili rüyalar, cinsel ilişkiniz hakkında bazı rahatsızlıklar olduğunda gerçekleşebilmektedir. Seks yapıyor musunuz? Seks yaptığınız sıklıktan memnun musunuz? Partnerinizle yatakta denemek istediğiniz başka şeyler mi var? Bu sorular rüyada aldatıldığınızı görmenizi açıklıyor olabilir.

Geçmişteki yaşanan bir aldatma olayı hakkında çözülmemiş duygular​

Barr’a göre, geçmişte aldatıldıysanız, bunun tekrar olacağına dair rüyalar görebilirsiniz. Mevcut partneriniz sizi aldattıysa, bu, güveni yeniden inşa etmeye devam etmeniz gerektiğinin bir göstergesidir. Geçmişteki bir partneriniz sizi aldattıysa, bunun tekrar olmasından korkabilirsiniz. Barr, bir terapistin bu korkuları aşmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bu rüyaları keşfetmek​

Rüyada

Aldatma rüyanızın tek bir anlamı yoktur, ancak Loewenberg ortaya çıkan bazı ortak temalar olduğunu söylüyor.

Eşiniz rüyada sizi aldattıysa…​

Loewenberg’e göre, “Rüyada eşinizin sizi aldattığını görmek, eşinizi aldattığını hayal etmekten çok daha yaygındır.” Bu nedenle oradan başlayalım. Aşağıda rüyanızda ortaya çıkabilecek bazı ortak aldatma senaryoları ve bunların ne anlama gelebileceği var.

Partneriniz sizi bir yabancıyla aldatırsa​

Loewenberg, “Muhtemelen kaliteli zaman ve ilgiden mahrum kaldığınızı hissediyorsunuz.” diyor. “Normalden fazla mı çalışıyorlar? İnternette veya World of Warcraft’ta çok fazla zaman mı harcıyorlar? Yakın zamanda bir gruba mı katıldılar?” diye ekliyor.

Partneriniz sizi eski sevgilisiyle aldatırsa​

Loewenberg’e göre partnerinizin sizi sevdiğinden ve sizi terk etmeyeceğinden %1000 emin olabilirsiniz ve yine de bu rüyaları görebilirsiniz. Loewenberg, “Genellikle bu, partnerinizin eski sevgilisinin sahip olduğu bir şeyi kıskandığınızın bir işaretidir.” diyor.

Partneriniz sizi yakın olduğunuz biriyle aldatırsa​

Partneriniz ve bu kişi anlaşıyor mu? Eğer öyle değilse, rüya onların iyi geçinmelerinin sizin için önemli olduğunu gösterebilir. Loewenberg, aksi takdirde, bu kişinin sizin istediğiniz şeylerden hangilerini temsil ettiğini ve nelere sahip olduğunu düşünün.” diyor. Bunlar finansal istikrar, iyi bir mizah anlayışı veya bir bebek olabilmektedir.

Partneriniz sizi başka biriyle aldatırsa​

Muhtemelen bunun partneriniz ile alakası yoktur. Buradaki olağan şüpheli öteki kişidir. Kendinize şu soruyu sormalısınız: “Bu kişide bende eksik olan ne var?”

Peki ya aldatan kişi sizseniz…​

Telaşlanmaya gerek yok! Loewenberg, “Rüyada aldattığını görmek, kendinizi suçlu hissettiğinizi ve kendinize ihanet ettiğinizi veya değerlerinizi ve inançlarınızı bir şekilde tehlikeye attığınızı gösterir.” diyor. Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız?

Partnerinizi bir yabancıyla aldatıyorsanız​

Muhtemelen bu dikkatinizin çok fazla dağılması ile ilgilidir. Loewenberg, “Partnerinize ayırdığınız enerjiyi azaltan şeyler neler? Muhtemelen bu konuda kendinizi suçlu hissediyorsunuz.” diyor.

Partnerinizi, eski sevgilinizle aldatıyorsanız​

Bu durum normal olarak suçlu hissetmenize neden olur. Eğer uyanıkken eski sevgilinizle tekrar birlikte olmak istemiyorsanız, aslında bu eski sevgilinizle aranızdaki tüm bağları koparmışsınız demektir. Yani eğer durum bundan ibaret ise hiçbir sorun yoktur. Loewenberg, “Geçmiş ilişkinizden bu ilişkiye taşımak istediğiniz neler var?” diye düşünün diyor.

Partnerinizi onun yakın olduğu biriyle aldatıyorsanız​

Bu kişinin partnerinizle olan ilişkilerinin size nasıl hissettirdiğini inceleyin. Muhtemelen rüyanız, partnerinizin yakın olduğu biriyle yakınlaşma arzusunu gösteriyor.

Rüyada “gerçek hayatta” başka biriyle aldatıyorsanız​

Bu kişiye karşı temel bir çekiciliğiniz var mı? Aranızda bir flörtleşme veya duygusal bir ilişki mi oluşuyor? Her iki soruya da cevabınız evet ise, neden başıboş olduğunuzu çözmenin zamanı geldi.

Ancak bu kişiden o şekilde etkilenmiyorsanız, partnerinizde olmayan hangi özelliklere sahip olduğunu düşünün. Örneğin, bu kişinin partnerinize göre daha yüksek maaşlı bir işi olabilir ve siz para konusunda strese girmiş olabilirsiniz. Ya da belki bu kişi eğlenceli biri ve siz ve eşiniz gergin bir dönemden geçiyorsunuz.

Suçüstü yakalanıyorsanız​

Hangi konuda suçlu hissediyorsunuz? Bu rüya, sakladığınız şeyleri ortaya çıkarıp bilincinizi temizlemeniz gerektiğini söylüyor.

İlişkisi olan biriyle aldatıyorsanız​

Hayır, bu rüya diğer kişi ile birlikte olmak istediğinix anlamına gelmez. Bu durum genellikle diğer kişinin uzun zamandır aradığınız bazı niteliklere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Birden çok kişiyle aldatıyorsanız​

Kendinizi bir seks partisinin içinde mi buldunuz? Loewenberg, dikkatinizi çok farklı yönlere aynı anda ayırdığınızı söylüyor. Bu, seks hayatınızda denemek istediğiniz yeni şeyler olduğu anlamına gelebilir.

Eğer rüyanızda partner değiştiriyorsanız​

Loewenberg, “Belki de gerçekten partner değiştirmeyi, çok eşliliği veya açık bir ilişkiyi denemekle ilgileniyorsunuzdur. Ama daha büyük olasılıkla, rüyanızda gördüğünüz kişinin hayatınıza dahil etmek istediğiniz ortak bir özelliği olduğu anlamına gelir. Örneğin bu ortak bir banka hesabı veya ortak bir mizah anlayışı olabilir.

Yeni evlenecekken veya yeni evliyken aldatıyorsanız​

Evlenmek, taşınmak ya da nişanlanmak gibi bir yaşam ya da ilişki dönüm noktasından önce ne zaman bir aldatma rüyası görseniz, gerçek aldatmayı değil, rüyadaki duyguyu düşünün. Bu heyecan mı? Öfke mi? Korku mu?

Hamileyseniz ve eşiniz sizi aldatıyorsa​

Çok şaşırmaya hazır mısınız? Hamile olmak görünüşünüzü değiştirir! Loewenberg, “Genellikle hamile insanlar bu rüyayı ya hormonal olarak olanlardan dolayı havasında olmadıkları için ya da karınları büyüdükçe daha az arzu edilir ve seksi hissettikleri için görürler.” diyor.

Eşiniz hamileyse ve siz onu aldatıyorsanız​

Sakın telaş yapmayın! Loewenberg’e göre bu çok yaygın. Loewenberg, “Birdenbire partnerinizin hayatında sizinle olan ilişkisinden daha önemli bir ilişki ortaya çıkıyor.” diyor. Yeni gerçekliğe uyum sağladığınızda bu rüyaların durması gerekir.

Rüyalarınızda uyanıkken hayal ettiğiniz fantezileri görüyorsanız​

Fantezi

Belki tatilde bir baristayla tanıştınız ve onu kahve barına yatırmayı hayal ettiniz. İşte bunu rüyanızda görmeniz pek uygun değil. Diğer yandan her zaman Ruby Rose veya George Clooney’ye ilgi duyuyorsanız, bu seksi yıldızlar hakkında ıslak rüyalar görmeniz çok da büyütülecek bir olay değil. Bu fantezi ile gerçek hayatta eğlenmek veya bununla ilgili rol yapmak, kırmızı bayrak bölgesidir. Loewenberg, bu fantezileri neden hayata geçirmek istediğinizi bulmanız gerektiğini söylüyor.

Mevcut ilişkinizden memnun değil misiniz? Henüz çözülmemiş bir şey için partnerinize kızgın mısınız? Bu ilişkiyi açmakla ilgileniyor musunuz? Bu ilişkinin gerektirdiği bağlılık düzeyinden korkuyor musunuz? Barr, “Bu fanteziler, partnerinizle birlikte olduğunuzda odaklanma yeteneğinizi etkiliyorsa, bu büyük bir sorundur.” diye ekliyor..

Bu rüyaları partnerinize söylemeli misiniz?​

Düşünmek

Loewenberg, “Rüyanın yorumladığı temel sorunu ele alana kadar bunu veya benzer bir rüyayı görmeye devam edeceksiniz. Yani, bu temel sorunu çözmeniz gerekiyor.” diyor. Aşağıdaki soruları kendinize sorun ve düşünün.

  • Bu ilişkiyi istiyor muyum?
  • Yaşadığım kıskançlığın üstesinden gelebilir miyim?
  • Mevcut cinsel ilişkimden memnun muyum? Bununla yetinmek için neye ihtiyacım var?
  • Suçluluğumla başa çıkmayı taahhüt edebilir miyim?
Eğer içinde olduğunuz ilişkiyi istemiyorsanız, bu onu bitirmek anlamına gelir. Aksi takdirde partnerinizle dürüstçe konuşmanız çok büyük bir önem taşır.

Partnerimle bu rüyalar hakkında nasıl konuşabilirim?​

Rüyada

Barr, “Aldatma gerçekten çok hassas bir konu.” diyor. Bu nedenle partnerinize aldatma rüyaları gördüğünüzü söylemek zorunda değilsiniz. Barr bunun yerine, “Bir sorun olduğunu fark ettiğinizi belirtin ve sorunu onlarla birlikte çözmek istediğinizi vurgulayın.” diyor. Ya da daha iyisi, rüyanızdaki duygulara odaklanın ve bunları dürüstçe partnerinizle paylaşın. İşte yapabileceğiniz bazı konuşmalar.

  • “Son birkaç haftadır dikkatimin ne kadar dağıldığının farkında olduğumu bilmeni istiyorum ve birlikte daha fazla zaman geçirmemizi sağlayacak bir plan yapmayı çok isterim.”
  • Açık ilişkiler, grup seks, pegging ve tribadizm hakkında bir şeyler okuyordum ve denemek istediğim bir şey olabileceğini düşünüyorum. Bunları birlikte keşfetmek ister misin?”
  • “Beni aldattığınla ilgili tekrar eden bir kabus görüyorum ve sanırım bunun nedeni X kişiyi kıskanmam. Bunu çözmeme yardım eder misin?”
Başka bir seçenek ise çiftler veya seks terapisidir. Barr, “Muhtemelen rüya bir anda ortaya çıkmıyor ve siz ve eşiniz bir süredir bu sorunu yaşıyorsunuz.” diyor. Bir ruh sağlığı uzmanıyla çalışmak, bu sorunu birlikte keşfetmenize ve çözmenize yardımcı olabilir.

Bu rüyaların altında yatan sorunlar nasıl çözülür?​

Günlük

Aldatma rüyaları birçok farklı şekilde olabilir ve bunların arkasındaki nedeni ele almanın tek bir yolu yoktur. Ancak ilişkiniz üzerinde aktif olarak çalışmak ve ilgili duygusal ve cinsel ihtiyaçlarınız, arzularınız ve istekleriniz hakkında iletişim kurmak, herhangi bir konuyu rüya alanınızda ortaya çıkmadan önce çözmenize yardımcı olabilir.

Loewenberg, “İletişim kurarsanız ve uzlaşmaya istekliyseniz, rüyaların durma ihtimali vardır.” diyor. Eğer bu aldatma/aldatılma rüyalarını durdurmazsa, Loewenberg, rüyadan uyandığınızda ve yatmadan önce günlük tutmanızı öneriyor. Loewenberg, “Aldatma rüyasından uyandığınızda günlüğünüze hatırladığınız kadar çok ayrıntı yazın. Daha sonra rüyayı görmek istediğiniz şekilde yeniden yazın. Böylece nasıl olmasını istiyorsanız öyle olacaktır.” diyor. Elbette bu hemen işe yaramayabilir, ancak en sonunda bilinçaltınız mesajı alacaktır.


Yatmadan önce, partneriniz hakkında sevdiğiniz veya minnettar olduğunuz şeyler hakkında günlük tutun. Ya da sadece partnerinizin düşüncesine göre seks veya mastürbasyon yapın. Hemen surat asmayın, daha kötü ev ödevleriniz olmuştur.

Bu rüyalar genellikle ilişkideki sorunlarla ilgilidir​

Rüyada

Aldatma rüyaları, her zaman olmasa da, genellikle ilişkinizdeki karşılanmamış ihtiyaçların belirtileridir. Endişelerinizi gidermeye karar verip vermemeniz, ilişkinizde olma arzunuza bağlıdır. Bununla birlikte, nasıl hissettiğinizi değerlendirene ve bazı durumlarda partnerinizle dürüst bir tartışma yapana kadar bu rüyaların muhtemelen bitmeyeceğini anlamak önemlidir.
 

Karma

Elmas Üye
Katılım
Eylül 7, 2015
Mesajlar
22,906
Puanları
93
Tepkime puanı
1,464
sevişmiyorsunuz
sonra rüyada şöyle oldu
rüyada böyle oldu
 
Üst