sohbet odaları

Şarkılar ve Çiçeklerle Karanfil Devrimi, Portekiz..

Hezarpare

Bronz Üye
Katılım
14 Ekim 2013
Mesajlar
1,386
Puanları
38
Yaş
35
Tepkime puanı
16
24-Ocak-2013
Karanfil Devrimi
http://www.forumsal.net/dunya-tarihi/351102-karanfil-devrimi.html


25 Nisan 1974’te Portekiz’de gerçekleşen kansız askeri darbe ismini, silah namlularına sokulan karanfillerden aldı.

Devrime giderken siyasal ortam

1930’lardan itibaren Portekiz’de Estado Novo (Yeni Devlet) adlı faşist bir rejim hüküm sürmekteydi. 1950’lerde Portekiz’in sömürge topraklarında başlayan karışıklıklar, Şubat 1965’te muhalefet lideri Humberto Delgado’nun öldürülmesi gibi olaylar gergin bir siyasal ortam doğurmuştu. Bu gergin ortamda 25 Temmuz 1965 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerinde rejimin adayı amiral Américo Tomás yeniden başkan olarak seçildi.
Yönetimdeki ufak değişikliklere rağmen devam eden baskıcı rejim

16 Şubat 1968’de ülkeyi yarım asırdır demir yumrukla yöneten başbakan António de Oliveira Salazar sağlık sorunları nedeniyle iktidarı bıraktı. Salazar’ın yerine Marcelo Caetano geçmişti. Caetano görünüşte daha ılımlı bir yönetimi benimsese de ciddi bir demokratik iyileşme görülememişti.
70’lerde sömürgelerde kaybedilen hâkimiyet

1970’lerde Estado Novo rejiminin Portekiz’deki katı yönetimi devam ediyordu ancak sömürgelerdeki durum gittikçe kötüleşmekteydi. Gine-Bissau’da milliyetçilerin kendi kurdukları birliklerle gerilla savaşına girişmesi, Angola’da kentin kırsallarında hâkimiyetlerini güçlendiren asiler, Mozambik’te ülkenin kuzey kesimini denetimi altına alan FRELIMO, sömürgelerde kontrolün kaybedildiğini gösteriyordu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun da Portekiz’i iki kez kınaması ülkeyi diplomatik bir yalnızlığa sürüklüyordu.
Hükûmet içerde de zor durumda

Katolik Kilisesi’nin hükûmetten desteğini çekmeye başlaması, zorunlu askerliğin dört yıla çıkarılmasıyla artan asker kaçağı sayıları Estado Novo rejiminin elinin Portekiz’in içinde de zayıflatıyordu. 28 Ekim 1973 seçimlerinde Marcelo Caetano’nun Acção Nacional Popular-ANP (Ulusal Halk Eylemi) bütün milletvekillerini kazandı.

Sömürgelerde süregiden savaş, bütçeden askeri harcamalara ayrılan payın şişirilmesine neden oluyordu. Bu, yoksulluk demekti. Portekiz’de hayat standardı gittikçe düşüyor, grevleri öğrenci hareketleri ve ordu içindeki çalkantılar izliyordu.Şubat 1974’te general António de Spínola, sömürge sorunlarına yalnızca askeri değil siyasal bir çözüm de bulunması gerektiğini ileri sürdüğü bir yapıt yayınladı. Bu, generalin görevden uzaklaştırılmasına neden olacaktı. Ordu içindeki sömürge savaşlarına karşı sol görüşlü askerlerin Movimento das Forças Armadas, MFA (Silahlı Kuvvetler Hareketi) adlı gizli bir örgüt kurmasına giden yolu açan bu olaylar, rejimin ancak bir silahlı darbeyle değişebileceği yönündeki görüşleri alevlendirdi.
Devrim şarkılarla geldi

24 Nisan 1974’teki Eurovision Şarkı Yarışması’nda Portekiz’i temsil eden Paulo de Carvalho’nun “E depoi do adeus” (Ve sonra güle güle) isimli şarkıyı söylemesiyle devrim başlatıldı. 25 Nisan 1974’te saat 12:15’te Zeca Afonso’nun ulusal radyo kanalında seslendirdiği “Grandola, Villa Morena” adlı şarkısının çalınması bir gizli mesajdı. Bu şarkıyla birlikte Silahlı Kuvvetler Hareketi darbeye girişti.Silahlı Kuvvetler Hareketi’nin elindeki kuvvetler stratejik noktaları ele geçirdi. Radyolardan sokağa çıkma yasağı ilân edildi ancak halk darbecileri desteklemek için sokaklara dökülmüştü. Ele geçirilen stratejik noktalardan biri de Lizbon Çiçek Pazarı’ydı ve burada bulunan karanfiller halk tarafından silah ve tankların namlularına sokulmaya başlanmıştı. Bu hareket darbenin de adını oluşturacak ve darbenin “Karanfil Devrimi” olarak adlandırılmasına neden olacaktı. Darbeyi gerçekleştiren asker şiddet kullanmadı. Başbakan Caetano ve devlet başkanı Tomás ülkeyi terk ederek Brezilya’ya kaçtılar.

Darbe sırasında Lizbon teslim alınmadan önce dört kişinin siyasi polis örgütü DGS’nin başkanı tarafından halkın üzerine ateş açılarak öldürülmesine rağmen çoğu askeri darbenin aksine darbeci güçler zor kullanmaya mecbur kalmadılar. Düşük rütbeli subaylar ve sol görüşlü askerlerin ağırlıkta olduğu darbe aynı zamanda “Yüzbaşılar Hareketi” olarak da adlandırıldı.
Karanfil Devrimi’nin sonuçları

Darbeden sonra Ulusal Kurtuluş Cuntası (Junta de Salvação Nacional) göreve başladı. Cunta, yurttaşlık haklarını ve demokrasiyi güçlendirmek, temsili bir parlamentonun yeni bir anayasa hazırlaması için tüm yurttaşlara tanınan tek dereceli oy hakkıyla özgür seçimler düzenlemek ve sömürgeleri yeniden barışa kavuşturmak için çalıştı. Eski rejim döneminin tek yasal siyasi partisi olan Ulusal Halk Eylem Partisi ile siyasi polis teşkilatı (Direcção-Geral de Segurança-DGS) dağıtıldı, siyasal tutuklular serbest bırakıldı ve sansür kaldırıldı.

Karanfil Devrimi sonrası Portekiz’in Afrika’da devam ettirdiği sömürgeci politika ve sömürgelerdeki savaş sona erdi. Sömürgelerdeki askeri ve idari personel geri çekildi. Gine-Bissau, Portekiz’den koparak bağımsızlığını ilân eden ilk ülke oldu, bunu diğer sömürgeler izledi.


Karanfil Devrimi’nin gerçekleştiği gün olan 25 Nisan Portekiz’de Özgürlük Günü (Dia da Liberdade) olarak kutlanmaktadır.

. kaynak .

 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst