Scutoid

huri

Bronz Üye

Çok uzun zamandır var olup da henüz fark
edilmemiş geometrik şeklin keşfi bilim dünyasına bomba gibi düştü. Bilim adamları, epitel hücrelerin matematikçiler tarafından tanımlanmış bir şekle büründüğünü gördüler. Hafif bir eğime
sahip iki kenarı olan ve bir köşesi kesilmiş bir prizmayı andıran bu şekle scutellum ismini taşıyan bir böceğin üçgen şeklindeki toraksından esinlenerek “scutoid” adını verdiler.

Pennsylvania eyaletinde bulunan ve önemli araştırmalara ev sahipliği yapan Lehigh Üniversitesi’nden bilim adamları, bu bireysel hücrelerin şeklini tam olarak anlayamamakla birlikte, çoğunlukla sütun benzeri prizmalara ya da şişe şeklinde frustrum denen tepesi kesik bir piramide benzediğini varsayıyor. Ancak bilim adamları, epitel hücrelerinin 3D maketini oluşturmaya çalıştıklarında bir sürprizle karşılaştı. Bilgisayar ortamında dizayn edilen şekiller birbirinin aynı özelliklerini sağlayan benzer elemanlar içeren geometrik şekiller olduğunu gördüler.

Lehigh Üniversitesi’nde araştırma faliyetleri yürüten Biyomühendis Javier Buceta yaptığı açıklamada, “Modelleme sürecinde, gördüğümüz sonuçlar garipti. Modelimiz, dokunun eğriliği arttıkça, kolonların ve şişe şekillerinin hücrelerin geliştirdiği tek yapı olmadığını öngördü” dedi.

esekherif

Bronz Üye
Amerikalı bilim adamları olmasa kim güldürecek bizi merak ediyorum.

esekherif

Bronz Üye
Aziz Sancar güldürmüş mesela. Beyin göçü diye bir şey de var maalesef.

Haklısınız hanımefendi Hasan Mezarcı da ruhu bedeninden ayrılmış İsa Mesih çalışmalarıyla Nasa'da bilimsel çalışmalar yürüyor Mars'ta su bulunduğuna inanan birisini yukarıda ki kurşun kalem 3D dik CNC makinesinde çizdiği ne idüğü belirsiz bir çizmi müthiş buluş diye yutturup bize de ağzımızı açıp tavana baktırır.
İsim konusunda scutoid ne anlama geliyor bilmiyorum. Mobilya olsaydı savaş tanrısı bellona olurdu ton balığı dardanos, zeus olsun, yok yok baba oğul kutsal ruh çok itici kaba olurdu.

Ocean

Bronz Üye
ben patetesi soymaya çalıştığımda da aynı bu şekili alıyor, siz ne anlarsınız esekherif beyefendi. bizi huri hanımefendi ile başbaşa bırakın, derhal terk edin burayı beyin fırtınası yapacağız.

huri

Bronz Üye
:yok:
Haklısınız hanımefendi Hasan Mezarcı da ruhu bedeninden ayrılmış İsa Mesih çalışmalarıyla Nasa'da bilimsel çalışmalar yürüyor Mars'ta su bulunduğuna inanan birisini yukarıda ki kurşun kalem 3D dik CNC makinesinde çizdiği ne idüğü belirsiz bir çizmi müthiş buluş diye yutturup bize de ağzımızı açıp tavana baktırır.
İsim konusunda scutoid ne anlama geliyor bilmiyorum. Mobilya olsaydı savaş tanrısı bellona olurdu ton balığı dardanos, zeus olsun, yok yok baba oğul kutsal ruh çok itici kaba olurdu.
Hasan Mezarcı kim bilmiyorum. Bazen sinir bozucu bir saçmalama potansiyelin var. :teh: :yok:

esekherif

Bronz Üye
:yok:
Hasan Mezarcı kim bilmiyorum. Bazen sinir bozucu bir saçmalama potansiyelin var. :teh: :yok:

hertoplumunherinancınherideolojininuydurukbirtanrısıvardırbukimizamanbilimkimizamansanatkimizamandakafanaatılaınbirbombaylakendinigösterirdiyorumfrontalloblarınvealveolkeseciklerinbunlarıanlamayamüsaitdeğilseanlayamazsınboşversenböyleşeyleriüzmetatlıcanını

huri

Bronz Üye
ben patetesi soymaya çalıştığımda da aynı bu şekili alıyor, siz ne anlarsınız esekherif beyefendi. bizi huri hanımefendi ile başbaşa bırakın, derhal terk edin burayı beyin fırtınası yapacağız.

Sizinle ne konuda beyin fırtınası yapacağız Ocean beyfendisi?

Ocean

Bronz Üye
ıpuǝɟǝʎǝq ɹoʎiluɐ sɹǝʇ ıuǝq ɯiuɐɥ ıɹnɥ

beyefendi yazıyı okumak için telefonumu ters çeviriyorum, benimle birlikte o da dönüyor ne yazıyor okuyamadım akşam eve gidince amuda kalkıp öyle okuyacağım, cevabını o zaman vereceğim size.

Sizinle ne konuda beyin fırtınası yapacağız Ocean beyfendisi?

hanımefendi, bu esekherif beyefendi beyin kancıklaması geçirmiş, ona yardım edelim diyorum, fırtına yapalım diyorum siz konu diyorsunuz.