Selenyum

Abaris

Yönetici
Yönetici
Katılım
24 Mayıs 2016
Mesajlar
37,020
Puanları
93
Tepkime puanı
4,507
Deniz ürünleri,yumurta ve karaciğerde bolca bulunan mineralin adı Antik Yuan'da ay tanrıçası Selene'den geliyor:emoji_waxing_crescent_moon:

Şimdiye dek sadece tiroid hastaları tarafından bilinen ve kullanılan gıda takviyesi;covid-19 salgınıyla popülaritesini artırdı ve birçok kişi tarafından kullanılır oldu.
Selenyum ile Haşimato ve Graves gibi otoimmun tiroid hastalıklarında yapılmış bir çok çalışma var :emoji_ok_hand: Özellikle antikor miktarlarıyüksek olan kişilerde daha dramatik biçimde ortaya çıkmak suretiyle etkili olduğu ortaya kondu.Bu hastalıklar hekim tarafından kontrol edildiğinden kullanımında doktorunuza danışmalısınız:emoji_bangbang:

Şimdi gelelim tiroit fonksiyon bozukluğu dışındaki kullanımına
Selenyum çok güçlü bir antioksidan ve glutatyon aktivasyonu ile hücreleri oksidasyondan koruyor. Bu sebeple bağışıklık sistemini aktive ediyor.Özellikle meme,kalınbağırsak ve prostat kanseri riskini azalttığına dair çalışmalar var.
Erkeklerde sperm fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri var. Enflamasyonu azalttığı için astımda etkili ve yine aynı sebepten kalp-damar hastalığı riskini düşürür.

Bütün bu yararları dışında eser miktarları vücut için gerekli olduğu kadar,doz aşımında toksit olduğunu belirtmeliyim. Gıdalarla eser miktarları çok rahat karşılayabileceğimiz selenyum mineralini antioksidan ve bağışıklık destekleyici etkisi için 100 mikrogram günlük dozu aşmadan kullanmanızı tavsiye ederim.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst