sohbet odaları

Sevgililer Günü Katliamı

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9

sevgililer günü katliamı

sevgililer günü katliamı güzelinden getir

5. capone-torrio çetesinin rakipleri the northsiders diye bilinen çeteyi yok etmek için giriştiği ve sonucunda 7 kişinin öldüğü katliam.

14 şubat 1929 günü gerçekleştirilmiştir.

o sabah kuzey kesimciler bir içki sevkiyatı için bir depoda toplanmışlardı; frank ve pete gusenberg kardeşler, james clark, adam heyer, al weishank ile binada araba tamirciliği yapan jhonny may ve tamamen bir tesadüf sonucu sabah laflamak için orada bulunan göz doktoru reinhardt h. schwimmer.

çok geçmeden bir polis arabasıyla ikisi üniformalı ikisi sivil dört polis binanın önünde durdu.

çete lideri george "bugs" moran (bugs lakabını patronu dion obanion bugs bunny'ye çok benzettiği için vermişti) ile koruması ted newberry polis arabasını görünce geri döndüler.

aynı şekilde ters istikametten yaklaşan willie marks da polis cadillac'ını görünce bir köşeye saklanıp arabanın plakasını aldı.

günün sonunda mahalle karakoluna sevkiyatı neden bastıklarını soracaktı. ne de olsa çuvalla haraç veriyorlardı polise!

polisler içeri girerken binanın üst katında oturan bir kadın üniformalı olanlardan birinin "haydi mac" diye seslendiğini duyduğunu anlatacaktı daha sonra.

içeriden davul sesini andıran boğuk sesler işittiler.

sonrasında polislerden üniformalı olanlar sivilleri tutuklaşmışçasına kelepçelemiş halde dışarı çıkıp ortadan kayboldular.

seslerden ve johnny may'in köpeği highball'ın ulumalarından kuşkulanan kuşkulanan komşular mcallister adında genç bir mahalle sakinini depoya gönderdiler. içeri girmesiyle çıkması bir olan mcallister kusuyordu. sadece "ölmüşler, hepsi ölmüş" diyebildi.

katiller duvara yüzü dönük halde dizdikleri 7 kişiye tam 158 thompson mermisi sıkmışlardı. duvardaki mermi deliklerinden kan ve vücut dokuları sızıyor, depodaki arabanın şasesine zincirle bağlı highball deli gibi uluyordu.

olay chicago'nun akşam gazetelerinin manşetlerindeydi. gazeteciler de katillerin yaptığı yanlışı yapıp bugs moran'ın öldüğünü yazmışlardı.

halbuki ölen kişi moran'a çok benzeyen ama çeteyle hiç bir ilgisi olmayan reinhardt schwimmer idi.

Ertesi gün gazetelerde boy boy ilanlar: “Sevgililer günün kutlu olsun Bugs!”

kendisine "haydi mac" diye seslenilen kişinin capone'un adamlarından jack macgurn olduğundan şüphelenildi ancak delil yetersizliğinden salı verildi.

kriminoloji tarihinin ilk balistik mermi incelemesi ve hatta ilk kriminoloji laborotuvarı bu olan üzerine chicago'da yapılmıştır. ancak bir sonuç çıkmadı.

elbette bugs moran elindeki plakayı polislere vermedi. tıpkı gerçek polisler olay yerine ulaştığında son anlarını yaşayan ve kaldırıldığı hastanede kendisine "frank, ölmek üzeresin pete de öldü.

katilleri bana söyle ki öcünüzü alabileyim" diyen eski bir çocukluk arkadaşı da olan polise "fuck off" diyen frank gusenberg gibi. son sözleri bu olmuştu...

kamuoyunun katil olduğundan şüphelendiği tek kişi olan jack macgurn 14 şubat 1936 günü yolda tek başına yürüken ensesine sıkılan iki kurşunla ölmüştü. cesedin avcuna dion o'banion'un sevdiği türden matrak bir secgililer günü kartı sıkıştırılmıştı.

ilginçtir bu işi yapanların öldüğünü görmeden ölmeyeceğine yemin eden bugs moran capone'un öldüğü günlerde 15 yıla mahkum olduğu eyalet hapishanesindeydi ve capone'un öldüğü haberi geldikten sonra akciğer kanserine yakalanmakta fazla gecikmedi.

ps. (görsel: sevgililer günü katliamı/147138) deki gazete sayfası daily miror'un 14 şubat 1929 akşam baskısıdır. görüldüğü üzere o sırada bugs moran'ın da öldüğü sanılıyordu.

hiç kimse sağ kurtulamaz..
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9
1893′te yeni kıtaya göç eden Napolili bir ailenin yoksul çocuğu olarak New York’ta doğan İtalyan asıllı Alphonso Gabriel, ya da bildiğimiz adıyla Al Capone, kartvizitinde yazanın aksine, “ikinci el mobilya satıcısı” değil Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük mafya lideridir.

Yoksulluk içinde büyüyen Capone, bar fedailiği yaptığı gençlik yıllarında yüzüne aldığı yaralar nedeniyle yaralı yüz (scarface) lakabı ile tanınır.

Asıl yükselişini ise 1920′li yıllardaki içki yasağı sırasında yaşayacaktır. Büyük buhran yıllarında Chicago’da yasadışı içki satışına el atar.

Bu kaçakçılık sayesinde büyük bir servet elde eder.

Alkollü içki ihtiyacını “Speakeasies” adı verilen ruhsatsız barlarda pahalı da olsa gidermesi halk tarafından da memnuniyetle ve sempatiyle karşılanır.

Paranın ve gücün yanı sıra politik olarak da devleşen çete, Cicero’da kendi adamını başkan seçtirecek kadar işi ilerletir. Bu yasal dayanak sayesinde gücünü bir kat daha arttırır. Bu kadar para ve rantın olduğu yerde rakipler de olacaktır elbet.

Capone’nin en büyük düşmanı ise, asıl işi Kanada’dan getirdiği içkileri satmak olan George Moran.

Namıyla tanıyalım Bugs Moran, Polonyalı bir göçmen ailesinin çocuğu olarak en büyük görevini bu rakip çeteyle kapışmak olarak belirler… Al Capone tarafından öldürülen eski patronu Dion O’Banion’un kendisini Bugs Bunny’ye benzetmesi nedeniyle bu lakabı aldığı söylenir.

Herhalde şişman ve gamzeli olduğu için… Bu arada bir önceki patronu Hymie Weiss’ta İtalyanlar tarafından öldürülmüştür. Yaralı yüz işini şansa bırakmamaktadır. Bugs için de bir son planlar…

Çalınmış polis arabaları ve üniformaları ile mekana giden ikisi polis kılığında ikisi sivil giyimli dört kişi, 1929′un 14 Şubatında Bugs’ın çetesinden 6 kişiyi sırtları dönük olacak şekilde duvara dizerek Thompson silahlarla öldürür.

Mafya kini o kadar büyüktür ki, İrlanda çetesi olarak bilinen Moran’ın bekçi köpeğini dahi sağ bırakmazlar. Asıl hedef Bugs, kapıdaki polis aracını görüp şans eseri mekandan uzaklaşır. Al Capone ise olay sırasında Florida’da olduğundan mahkemeye bile çıkmaz.

1936′da sevgililer günü katliamının baş aktörü ve uygulayıcısı olduğu söylenen Jack Mac Gurn, kafasına sıkılan iki kurşunla sokak ortasında öldürülür. Avucunda ise bir sevgililer günü kartı vardır. Bugs katliamdan sonra piyasadan çekilmiş ancak intikamını da almıştır.

1931′de ‘vergi kaçakçılığı’ ile suçlanan Capone, 11 yıl ceza alarak Alcatraz Hapishanesi’ne gönderilir.

Frengiye yakalandıktan sonra iyi hali de gözetilerek 1939′da tahliye edilir. 1947 yılında son günlerini geçirdiği Florida’da hayatını kaybeder.

Katliamın gerçekleştiği binanın yıkımı sırasında tuğlalar halk tarafından kapışılır. Adli tıp ve balistik gibi polisiye gelişmelerin bu olaydan sonra ortaya çıktığı söylenir… İşin en ilginç tarafı Capone’nin bir mafya kurşunuyla değil eceliyle ölmesi sanırım…
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst