sohbet odaları

Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri

Dem

Umrumdışı
Yönetici
Katılım
7 Nisan 2019
Mesajlar
1,946
Puanları
93
Tepkime puanı
2,017
İki günlük bir sınava verilen aşırı önem, ülkedeki bazı öğretmenler tarafından oldukça eleştiriliyor. Çünkü kendilerine tek bir sınav seçeneği sunulan öğrencilerin üzerindeki baskı hayli ağır. Gaokao aynı zamanda baskı ve kötü sınav sonuçları gibi etmenler yüzünden Çin’de artan intihar oranlarıyla da ilişkilendiriliyor. Çin’de sınav Çin işkencesine dönüyor.


Son 14 senedir Gaokao’da liseler arasındaki en yüksek başarıyı elde eden okul Hengshui Lisesi’nin iki ünlü mottosu şöyle: “Hayat bir prova değildir, çünkü onu tekrar tekrar yaşama şansınız yoktur” ve “Çok çalışmaktan ölmüyorsanız, daha çok çalışın.”


Hengshui’de öğrenciler sabah 5:30’dan akşam 9:50’ye kadar ders çalışıyor. Cep telefonları yasak. Telefonların kullanımına her ay sadece bir kez izin veriliyor. Her sınıfta öğrencilerin tembellik yapıp yapmadıklarını izlemek için kameralar var. Öğrencileri Gaokao’ya hazırlama konusunda hayli iddialı olan okullarda bu tür taktikler oldukça yaygın. Öğrenciler bu okullaraGaokao çalışma kampları adını takıyorlar. Hengshui’nin eski öğrencilerinden birisi China Daily gazetesine “Yemek yemek için 3 ya da 5 dakikam oluyordu” gibi bir açıklamada bulundu.


Çin Eğitim Bakanlığı’nın verdiği rakamlara göre üniversiteler bu yıl toplam 6.5 milyon öğrenci kabul edecek. Gaokao üç temel bölüme ayrılıyor: Çince, matematik ve İngilizce. Ancak yine de sınavda başka uzmanlık alanları da var. Bakanlıktan yapılan yeni bir açıklamaya göre yeni dönemde İngilizce yerine Çince’ye ağırlık verilmesi düşünülüyor.
İşte Çin’deki Gaokao sınavından muhteşem kareler:
Öğrenciler Dongguan Üniversitesi’ndeki sınav salonunda İngilizce sınavına giriyorlar.


çin1 Çin'de sınav -  in1 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in1 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriGüzel sanatlar öğrencileri çizim yapıyor. (Jinan, Shandong eyaleti)


çin2 Çin'de sınav -  in2 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in2 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriBir anne dışarıda bekliyor. (Hefei, Anhui eyaleti)


çin3 Çin'de sınav -  in3 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in3 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriÖğrenciler sınav yerine gitmek için otobüse biniyor. Sınava giren öğrencilere destek vermek isteyen binlerce aile ve arkadaş sokakları dolduruyor. (Liu’an, Anhui eyaleti)


çin4 Çin'de sınav -  in4 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in4 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriŞangay’da Zheng Dong (solda) sınav yerine yakın bir otelde ders çalışıyor. Pekin’de 1700′den fazla taksi şoförü şehirdeki öğrencileri sınava götürmek için ücret talep etmiyor.


çin5 Çin'de sınav -  in5 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in5 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriSınav gözetmenleri herhangi bir hile ya da kopya olayı yaşanmaması için öğrencileri monitörlerden izliyorlar. (Sichuan)


çin6 Çin'de sınav -  in6 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in6 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriDerse kısa bir mola vermiş bir öğrenci. Çin’deki bazı okullar Gaokao’ya günde 15 saat ders çalışan “robotlar” yetiştirdikleri için çok eleştiriliyor.


çin7 Çin'de sınav -  in7 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in7 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriÖğrenciler gece ders çalışıyorlar. (Hefel, Anhui eyaleti)


çin8 Çin'de sınav -  in8 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in8 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriAileler çocuklarının sınavı bitirmelerini bekliyorlar. (Huaibei, Anhui eyaleti)


çin9 Çin'de sınav -  in9 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in9 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriSınav yaklaşırken öğrenciler ve öğretmenler üstlerindeki baskının yarattığı stresi azaltmak için ‘güven atlayışı’ gibi aktivitelere katılıyorlar.


çin10 Çin'de sınav -  in10 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in10 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriÖğrenciler yağmurlu bir sabahta Konfuçyüs’ün yanında yürüyorlar. Sınavın yaklaştığı günlerde pek çok tapınak Konfuçyüs’e dua etmeye gelen ailelerle dolup taşıyor.


çin11 Çin'de sınav -  in11 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in11 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriGüvenlik kontrolü (Shenyang, Lioning eyaleti)


çin12 Çin'de sınav -  in12 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in12 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriPolis tarafından el koyulan eşyalar: Bir kalemin içindeki gizli kamera (soldan ikinci) ve silginin içine gizlenmiş bir alıcı.


çin13 Çin'de sınav -  in13 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in13 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriGizli kameralı bir gözlük ve çok küçük alıcısı olan bir bozuk para


çin14 Çin'de sınav -  in14 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in14 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriÇok daha karmaşık bir hile yöntemi (Chengdu, Sivhuan eyaleti)


çin15 Çin'de sınav -  in15 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in15 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriPolis tarafından ele geçirilen cep telefonları ve alıcılar. Eğitim Bakanlığı hile yaparken yakalanan öğrencilerin, 1 ila 3 yıl kadar sınava başvuru haklarının elinden alınacağını açıkladı.


çin16 Çin'de sınav -  in16 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in16 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriHengsui, Hebei’de motivasyon artırma çalışması. Öğrenciler bayrak sallarken, “Haydi Hengshui Lisesi, senden büyük yok” diye bağırıyor.


çin17 Çin'de sınav -  in17 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in17 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriSınava kaydolmak için sıra bekleyen öğrencileri polis engellemeye çalışıyor.


çin18 Çin'de sınav -  in18 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in18 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriŞangay’da aileler sınavın bitmesini bekliyor.


çin19 Çin'de sınav -  in19 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in19 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriSınavın ilk günü bittikten sonra adaylar dışarı çıkıyor.


çin20 Çin'de sınav -  in20 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in20 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriHefel’de bir öğretmen sınava gireceklerin isimlerini kontrol ediyor.


çin21 Çin'de sınav -  in21 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in21 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav KareleriSuining’deki bir hastanede kimya çalışan bu öğrenciler oksijen tüpüne bağlanmış.


çin22 Çin'de sınav -  in22 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri Çin'de sınav - C3 A7in22 - Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri
 

Heisenberg

Gümüş Üye
Katılım
29 Mayıs 2015
Mesajlar
6,247
Puanları
93
Yaş
33
Tepkime puanı
600
çin15.jpg

bu cidden iyiymiş gözlükle beraber favorim :D
 
 • Beğen
Tepkiler: Dem

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 1, Misafir: 15)

Üst