Sorgu Odası Yirmi Üçüncü Hafta Konuğu ihaveanidea

Aze

Bronz Üye
Merhaba Değerli IRCFORUMLARI.com.tr Üyeleri,

Yirmi üçüncü haftanın sorgu odası konuğu sevgili arkadaşımız @ihaveanidea

Hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz buyrun sorguya...

Unutmadan,
Şeffaf ve mantıklı sorular sorarak tatmin edici cevaplar alabilirsiniz.
Bölümün adı sorgu odası diye,goygoy ve hakaret boyutuna varacak cümleler yazanlara gerekli işlemler yapılacaktır.
Sonra yok ben duymadım demek yok.
Konuşurken olduğu gibi yazarken de her cümlenizden sorumlu olduğunuzu ve karakterinizi yansıttığınızı unutmayın.

Sorgu başlasın...

Shinigami

Özel Üye
Merhaba ihaveanidea : ))

Gecenlerde sanirim sizin actiginiz bir konuya denk geldim ve bir hayli sasirdim. Kadin ile erkegin esit olmasi kavramindan ne algiliyorsunuz bunu ogrenebilir miyim? ( uzerinden zaman gectigi icin belki dusunceleriniz degismistir diye dusundugum icin soruyorum) Tesekkurler

ihaveanidea

Yönetici
Moderator
Merhaba ihaveanidea : ))

Gecenlerde sanirim sizin actiginiz bir konuya denk geldim ve bir hayli sasirdim. Kadin ile erkegin esit olmasi kavramindan ne algiliyorsunuz bunu ogrenebilir miyim? ( uzerinden zaman gectigi icin belki dusunceleriniz degismistir diye dusundugum icin soruyorum) Tesekkurler
Merhaba @Shinigami.

Öncelikle hayırlı geceler dilerim. Halin hatrın iyidir inşallah.

Hatırlıyorum zamanında o yazıyı yazmak için bir akşamımı ayırmıştım. Telefonumun not defterinde onu ekledim, bunu çıkardım ve bana katılırsınız katılmazsınız ortaya içeriğinden gurur duyduğum bir içerik çıkarttım.

Bu nedenle emeğimi, vakit ayırarak okuduğun için teşekkür ederim.

Soruna gelirsem, hayır değişmedi. Ben o yazıyı negatif feminizm'i eleştirel bir dil ile kaleme aldım.

Evrim sürecince kadınlar ve erkekler birbirinden değişik evrilmiştir.

Bu farklı evrim süreci doğal olarak bir kompetisyon yaratmış ve günümüzde cinsel ayrımcılık kavramının palazlanmasına neden olmuştur.

Bu kavram sonucu simbiyotik yaşam gereği ılımlı görüşler oluşturulmaya çalışılmış ve örneğin evlilik kurumu ile iki farklı evrimsel ürün nötralize edilmiştir.

Bu ürünlerin baskınlığı zaman zaman değişmiş, terazi kaymış fakat her zaman merkezini yani evrimin kodifikasyonunu terk etmemiştir.

Yazımı okuduysan anımsarsın bir kısmında "kadın ve erkek eşit değil, eşdeğerseldir." demiştim.

Bu cümlenin hizmet ettiği amaç, bir potada eritilmiş toplumsal cinsiyetler arasında denge bulmak ve imkansal bir sinerji, bir uyum yaratmaktır.

Cevabımın dilinin ağır olduğunun farkındayım ancak olabildiğince yalın tutmaya çalıştım kendimi Shinigami.

Çünkü sorunun dayanağı olan yazım çok terimsel idi.

Teşekkür ederim, hayırlı akşamlar.

Shinigami

Özel Üye
Tesekkurler cevabiniz icin @ihaveanidea. Uzerine biraz dusunerek bir cevap yazmayi istiyorum, cunku negatif feminizm'i eleştirel bir dil ile kaleme aldım demissiniz. Surasi acik ki bizim ulkemizde feminizm cok yanlis anlasiliyor ve malesef sanki erkek karsitligi gibi algilaniyor. Halbuki, tek istenilen kadinlara verilen haklarin erkeklerle esit olmasi : )) Kadin ve erkek esittirden kasit da bu. Firsatta esitlik. Yoksa, kimse fiziksel olarak ayni oldugumuzu savunmuyor.

Erkeklerin egemen oldugu bir is alaninda, kadinlarin hala daha cogu konuda yetersiz oldugu onyargisi ortaligi kasip kavuruyor. Ve kabul etsek de etmesek de kadinlarin belirli yerlere gelmesine ket vuruyor. Daha gecen gun, forumda "su zamana kadar kadin bilim insanlarinin veya dusunurlerinin ortaya cikmadigina" dair cok sacma bir tez savunulmustu. Halbuki, daha 50-100 sene oncesine kadar kadinlarin universiteye bile gitme hakki erkeklerle esdeger degildi.

Baska sorularla da gelecegim, iyi geceler dilerim.

Şüheda

Bronz Üye
Şunu söylemek gerekirse @ihaveanidea forumda mantıklı, objektif yorumları ve samimi değerlendirmeleriyle dikkatimi çeken birisiniz.
Kısaca bir gününüz nasıl geçer?
Ateistliği entellikle aynı çizgide gören insanların çoğaldığı günümüzde siz kime neye inanırsınız?

ihaveanidea

Yönetici
Moderator
Şunu söylemek gerekirse @ihaveanidea forumda mantıklı, objektif yorumları ve samimi değerlendirmeleriyle dikkatimi çeken birisiniz.
Kısaca bir gününüz nasıl geçer?
Ateistliği entellikle aynı çizgide gören insanların çoğaldığı günümüzde siz kime neye inanırsınız?

Güzel değerlendirmeniz için teşekkür ederim @Şüheda. Ben de sizi yakınen takip ediyorum. Özellikle spesifik şunu belirteyim insancıl bir vicdana sahipsiniz. Sanırım bu da mesleğinizden geliyor. Öğretmendiniz sanırım. Allah yavrularınızla güzel ilimler oluşturabilmeyi nasip etsin.

İlk sorunuza gelirsem. Öyle özenilecek, idolleştirilecek bir hayatım yok. Sabah kalkarım, kahvaltımı yaparım, fakülteme giderim ders oldukça, döndüğümde ailemle vakit geçiririm, gün aşırı kuzenimle beraber spora gideriz çıkışta da kahvemizi içeriz, biraz şehri turlarız, akabinde de gece olup eve dönünce gözüm yorulana kadar kitap okurum. Bu bazen 10 sayfa bazen 100 sayfa olur. Sayılara takılmıyorum, benim için kitap okumak bir gönül meselesi. Okusan da okumasan da sana bir ödül verenin yok.

Diğer sorunuzu cevaplarsam ki dikkatimi çekti bunu söylemeliyim. Ateizm ve entellik ilişkisinin, bilimsel bir temeli olmadığının kanaatindeyim. Tamamen ampirik ve rastlantısal bir ilişki. Bir Tanrı'nın varlığını ya da yokluğunu ispatlamak ve bu oluşturulan yönteme inanmak, kişinin ruhsal dünyasında gerçekleştirebileceği bir eylemdir. Bu inancı üzerinden propagandalar yapmak, etiketler oluşturmak narsist bir karaktere işarettir. Nitekim Hz. Muhammed de kişileri duruşu ve yaşamıyla örnek olmuş, doğruyu tebliğ etmiş ancak karşısındaki insanın özgün iradesine saygı duymayı da bilmiştir.

Sözün özü inandığınız yol doğru, faydalı ve ödeve uygun ise bir şeyleri kanıtlayıp, çürütmek yerine var olan yanlış sisteme alternatif çözümler sunmak insanlık mirasına daha katkılı olacaktır.

Selamlarımı ve sevgilerimi sunuyorum.

Şüheda

Bronz Üye
@ihaveanidea güzel değerlendirmeniz ve güzel temenniniz için teşekkür ederim. Yazım yanlışı ve noktalama açısından burada bu kadar dikkatli yazan daha önce görmemiştim. Gözüm yorulmadan okudum bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 10)