sohbet odaları

Sultan’dan Saatleri Ayarlama Enstitüsü: Dolmabahçe Saat Kulesi

Sade

Ayin Üyesi
Ayin Üyesi
Katılım
26 Ekim 2017
Mesajlar
10,192
Puanları
93
Konum
İzmir..
Tepkime puanı
3,449


Sultan 2. Abdülhamit 1876’da tahta geçtikten kısa süre sonra güvenlik gerekçesiyle Yıldız Sarayı’na taşınsa da, Dolmabahçe Sarayı’nı ihmal etmedi. Orada özel günler kutlamayı, konuklarını ağırlamayı sürdürdü.

Başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun pek çok kentinde yaptırdığı saat kuleleriyle tanınan Abdülhamit Dolmabahçe’yi de unutmadı. Halk namaz vakitlerini kaçırmasın, yangınlardan haberdar olsun ve hava durumunu da öğrensin diye düşünülünce, Saray Mimarı Sarkis Balyan kolları sıvadı.

1 milyon 210 bin 550 kuruşluk kule

1890-1895 yıllarında inşa edilen bu zarif yapı, hazineden ayrılan 1 milyon 210 bin 550 kuruşa mal oldu. Sultan Abdülaziz döneminde İstanbul’da yapımına başlanan ancak Abdülaziz’in tahttan indirilmesiyle yarım kalan Aziziye Camisi’nin taşları kullanılarak inşa edildi.

Kıvrımlı süslemeleriyle Barok ve Ampir tarzda yapılan 27 metre yüksekliğindeki kule 94 basamaklıydı. Merdiven sahanlıklarının zemini renkli taşlarla, geometrik şekiller verilerek yapıldı. Kulenin her kenarına altışar basamaklı merdiven ve köşelere iki katlı birer fıskiye yerleştirildi.

Eyi hava – sabit hava

Birinci kat cephelerinin üçünde pencere, diğerine ise kapı yerleştirildi. Kapı ve pencerelerin iki yanında çifte sütunlar bu katı süslüyordu. Her yüzeyde kemer kavislerin içinde barometreler eklendi.

Barometrelerde, hava durumları “Fırtına – Rüzgâr, Yağmur – Mütehavvil (değişken, kararsız anlamında) – Eyi Hava – Sabit Hava” şeklinde yazıldı. Bugün hâlâ bu şekilde duruyor.

Osmanlı armalı cephe

Süslü ikinci kat cephesinde, deniz ve kara tarafındaki ikinci kat alınlıklarının ortasına, 1882’de 2. Abdülhamit tarafından terazi ve silah eklenerek tamamlanmış birer Osmanlı arması mermere oyularak yerleştirildi. Daha sade olan üçüncü katın üzerinde yükselen parmaklıklı balkonla dördüncü kata geçiş sağlandı.

Dolmabahçe’nin 119 yaşındaki bekçisi

Saatçi başı Johann Meyer Fransa’dan getirilen Paul Garnier marka saatleri dördüncü kat alınlıklarına, makineleri de üçüncü kata yerleştirdi. Deniz tarafındaki saat ayrı, diğer üç taraftaki saatler aynı anda kuruluyordu. 1979’da kısmen elektronik sisteme çevrilen saatler günümüzde haftada bir kuruluyor.

Sultan Vahdettin’in ülkeyi terk etmesi, Mustafa Kemal’in ölümü, Altıncı Filo’nun denize dökülmesi gibi pek çok olayın tanığı bu endamlı kule de, 119 yıldır semte bekçilik yapıyor.

Vali Mutlu’nun buluşma mekânı

Dolmabahçe Saat Kulesi yapıldığı günden beri popüler bir buluşma mekânıydı. Hatta Gezi Parkı Direnişi’nde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da bu geleneği bozmadı. Mutlu 13 Haziran’da geceyarısı direnişçilerle görüşmek için Dolmabahçe Saat Kulesi’nin kafesini seçti.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst