sohbet odaları

Sürrealist Ressam Vladimir Kush Eserleri..

Hezarpare

Bronz Üye
Katılım
14 Ekim 2013
Mesajlar
1,386
Puanları
38
Yaş
35
Tepkime puanı
16
Vladimir Kush, 1965’te Moskova’da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren resimler üreten Vladimir Kush, 7 yaşında iken Rusya’da bir sanat okuluna başladı. Orada, günün ilk yarısını normal okulda geçirdikten sonra, kalan zamanını sanat sınıflarında çalışarak geçirdi. Bir süre Moskova Sanat Akademisi’nde aldığı eğitim ile modern çizgilerle ilgilenmeye başladı. 18 yaşında zorunlu olarak orduya hizmete gittiğinde zamanını askeri görevlerden çok duvar resimleri ve tuval çizimlerine zaman ayırdı.

İlk eserleri Monet, Botticelli, Bosch, Van Gogh, Dürer, Schinkel, Vermeer ve Dali etkisindeydi. Cézanne çizimini denedi. Empresyonizm denemeleri oldu. Sürreal çizimlere yöneldi, aslında ilk sürreal resmini 14 yaşında çizmişti. Bilim adamı olan babasına göre gerçekçi çizimler yapmak sanatçının asıl yeteneğiydi ve izleyiciler imkansız resimleri bile metaforlar içinde görünce kabul eder, farklı bakış açılarını keşfederlerdi. Babasının bu düşüncesi onu çok etkiledi.

Sürreal ressam dense de o sanatını metaforik realizm diye tanımlar. İsminin Salvador Dali ile birlikte anılmasında da zaten en büyük etken eserlerindeki bu metaforik dokudur. Eserlerinin hemen hemen hepsinde birer mesaj niteliğinde vurgulama hakim gibi. Stopped Moment, Keys, Red Wood Cutting gibi eserleri dikkatlice incelendiğinde derinlik açıkça görünüyor.

1987 yılında resimlerini Sanatçılar Derneği’nde sergilemeye ve satmaya başladı. ABD Elçiliği tarafından personellerinin birer portresini resmetmesi için davet edildi. Fakat, KGB’nin kendisinin ordudayken okuduğu kitaplardan dolayı Amerikalılarla ilişkilerinden şüphelenmesi üzerine işini yarıda bıraktı. 1990’da çalışmalarını iki Rus sanatçısıyla beraber Almanya’da sergiledi. Oradan başka bir sergi için Los Angeles’a gitti ve orada kaldı.. kaynak .

 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst