sohbet odaları

Tac Mahal | Hindistan

Çavla n

Bronz Üye
Katılım
5 Şubat 2018
Mesajlar
4,091
Puanları
93
Tepkime puanı
1,297
Hindistan’ın en özel duraklarından, Asya’nın turistik ikonu Tac Mahal, dünyanın efsanevi aşk hikayelerinden birine sahip devasa bir cami. Dünyanın yedi yeni harikasından biridir.


Cennetin tasvirini yapmak
Dönemin kralı Şah Cihan’ın büyük aşkı eşi Mümtaz Mahal’ın ölümünden sonra uğruna inşa ettirdiği Taj Mahal, büyük aşkının ölümsüzlüğünü günümüzde dahi konuşturacakken, tabii ki Şah Cihan'ı da ölümsüz yapıyor. Hem de inşa sırasında kralı ölüme götüren bir bütçeyle...


Güneşin her anında renk değiştiren abide
Aslen bir cami olan Tac Mahal, Dünyanın en çok emek ve para harcanan sayılı yapılarından. Anadolu’dan giden bitkilerin bahçesini süslediği Tac’ın inşasında kullanılan taşlar Çin, Tibet, Sri Lanka, Arap coğrafyası ve Afganistan’dan binlerce fille taşınmış. O taşların dizaynından da güneşin her anında farklı renkler sunan günümüz mimarisi oluşmuştur.

21 Yıllık inşaatta 22.000 işçi!
Bu büyüklükte bir iddia ile çıkılan yolda 5 yılda 2000’den fazla proje Şah Cihan’a sunulmuş, en son Tac Mahal’in bugünkü haline karar verilmiş. Tac Mahal’in kubbesi Mimar Sinan’ın öğrencileri tarafından yapılmış. Caminin yazılarında da Türk hattatların imzası bulunur. Eserin asıl mimarının ise İranlı olduğu biliniyor.


Aşkın haşmetli sıfatları
Şah Cihan’ın aslında üçüncü eşi olan Mümtaz ile evlilikleri, 5 yıllık aşkın sonunda Cihan 19, Sultan 20 yaşındayken gerçekleşir. Sarayın mücevheri, seçilmiş kişi anlamlarına gelen “Mümtaz mahal” sıfatı/ismi bizzat Şah tarafından konmuşken, bu abideye verilen "Tac Mahal” ismi de sarayların tacı anlamındadır. Aşkın da anıtın da haşmeti sadece isimlerden görülebiliyor.

Tac Mahal’in mimarisinde obsesif bir simetri bulunur. Bahçesinden çevresine, içinden minarelerine kadar tüm eser simetrik, ta ki anıt mezarlara gelinceye kadar... Sultanın mezarı ortada normal boyutlardayken, hemen yanında Şah’ın mezarı simetriyi açıkça bozar şekilde büyük. Keza geleneklere göre “Erkek, kadından daha üstündür!”

Gün içinde on binlerce kişi ağırlayan yapının misafirlerinin sadece %20’si yabancı turist. Kalanı ise camiyi ziyarete gelen sonsuz sayıdaki yerli vatandaşlar.
Tac Mahal’in girişi 750 Rupi’dir. Sabah 06.00’da açılan Tac Mahal’i günün ilk saatlerinde görmek önemli çünkü sadece bu saatte duvarlar pembedir. Sonra gün aydınlandıkça beyaza dönüşür, akşam dolunay altında ise altın rengine yaklaşır. Bu efsanevi olarak Mümtaz Mahal’ın ruh halindeki dengesizlikleri gösterir sayılsa da, şahane bir mimarinin başarısıdır.


Kaynak: seyahatmynet
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst