sohbet odaları

Tarihe Tanıklık Eden Bir Yer: Bourbon Tüneli

Rorschach

Altın üye
Katılım
10 Ocak 2015
Mesajlar
11,476
Puanları
48
Konum
Tel'aran'rhiod
Tepkime puanı
79


Napoli, Monte di Dio’da gerçekleştirilen kazılar sonucunda ortaya çıkan ve jeologları şaşkınlığa uğratan tüneller, yerin yaklaşık olarak 100 metre altında bulunuyor. Kraliyet üyelerinin gizli kaçış rotası olarak kullandığı bu tüneller, birbiriyle bağlantılı geçiş yolları ve mağaraları da içinde bulunduruyor. Eski dönemlerde saklanma ve kaçış yeri olarak kullanılmasının yanı sıra; nostaljik arabaların ve motosikletlerin de deposu olarak kullanıldığı için antikaya düşkün turistlerin ilk uğrak noktaları arasında yer alıyor.Yapılan araştırmalara göre İkinci Ferdinand tarafından 1853 yılında inşa edildiği tespit edilen Bourbon Tüneli, paslanmaz arabaların yanı sıra savaş döneminden kalan eşyaları da içerisinde barındırıyor. Bu açıdan tarihi değeri epey yüksek bir yer olan tünel, görenleri büyüleyici atmosferiyle karşılarken; henüz gitmeyenler için de büyük merak uyandırıyor. Bu tünellerin içinde yer alan ve birbiriyle bağlantılı olan geçiş yolları meydanlara ve dehlizlere açılıyor.

Tarihin önemli bölümlerine tanıklık ettiAyaklanmalar, savaşlar ve çeşitli sebeplerden dolayı o dönemde sıklıkla kullanılan Bourbon Tüneli’nin inşasına, Kral II.Ferdinand döneminde başlandı. Fakat Kral, tünelin tamamlandığını göremeden öldü ve inşaatın tamamlanamayan kısımlarının büyük bir bölümü unutuldu. 2. Dünya Savaşı sırasında da sığınak görevi gören tüneller, halkın hava saldırısından korunması için en iyi kaçış noktalarından biriydi. Aynı zamanda o dönemlerde askeri hastane olarak da kullanılıyordu. Yıllar boyunca yalnızca sığınak değil, halkın evi haline gelerek yaşam alanı haline dönüşen bu tüneller, birçok kişiye ev sahipliği yaptı. Yapılan kazılarda ortaya çıkarılan kişisel eşyalar ise bu durumun en büyük kanıtı.

Savaştan sonra 1970’li yıllarda otopark olarak da kullanılmaya başlanan tünellerin içerisinde artık rastlaması çok zor olan nostaljik birçok araba ve motoru görmek mümkün. Bu yönüyle tam bir antika sayılabilecek tüneller, her ne kadar o yıllarda her şeyin istiflendiği bir depo gibi kullanılsa da yıllar sonra restore edildi ve 2010’da halka açıldı. O günden beri de sayısız turistin en merak ettiği yerlerden biri haline geldi.

Turistik gezilere katılarak tünelleri keşfedinNapoli’ye yolu düşenlerin mutlaka görmeleri gereken Bourbon Tüneli için çeşitli turlar düzenleniyor. Sıkı güvenlik koşullarında sürdürülen bu turlarda savaştan kalan eşyaları görmek, sığınakları ve su tanklarını keşfetmek ise düzenlenen bu turların en heyecan verici yönleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda dileyen ziyaretçiler su tanklarında yapılan rafting turlarına katılarak gezilerini maceraya dönüştürebiliyor.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 8)

Üst