sohbet odaları

Tesbihin Atatürk'teki Önemi

Tarçın

Bronz Üye

Tesbih, Atatürk'ün bütün ömrü boyunca en önemli aksesuarlarından, en çok sevdiği özel eşyalarından biri olmuştur. Çok güçlü bir İslami çağrışımı olan tesbih Atatürk'ün elinde birçok fotoğrafına da yansımıştır. Ancak hem din karşıtı Atatürkçüleri, hem de Atatürk karşıtı dincileri fazlaca rahatsız eden ATATÜRK'ÜN TESBİHLERİ kanımca ortak bir sansüre kurban gitmiştir. Atatürk'ün çok bilinen bazı fotoğraflarında elinde görülen tesbihler bilinçli olarak silinmiştir. Atatürk'ün tesbihini sansürleyenleri anladığımızda Türkiye'yi de anlamış olacağız inanın!

Sinan Meydan, Atatürk'ün İslam Dinine Hizmetleri, 30 Mart 2013

yolcu

Gümüş Üye
Hiç farketmemiştim. :hi:

Jose

Altın üye
Şehadet parmağınıda kaldırmış zaten.
Allah cennetle şereflendirir inşallah.

AHU

Topraktan geldik Toprağa gideceğiz mühim olan Çamu
Bronz Üye
Sinan meydan ve harika tespitleri.

silistre

Bronz Üye
''Allah cennetle şereflendirir inşallah.''

''Cennet Cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri
İsteyene ver sen anı, bana seni gerek seni''

Є

Єναηєscєηcє

Guest
Tesbih bir eşyadır.
Fotoğraflarda iyi çıkmış da :) Tesbih kullanmanın İslam dinine olan hizmet kısmını bir türlü çözemedim asdf.. :) Ne yani tesbih tüccarları mı İslam'a en çok hizmet veriyor yoksa sahabe uygulaması mı? Olmayan bir şey nasıl hizmet olur ne alaka, sadece Atatürk'ün sevdiği bir eşyaymış ki bence hiçbir şey uyandırmadı. Atatürk'ün ayna, tarak, tuvalet kağıdı, havlu kullanması ne kadar doğalsa bu da o kadar doğal bir şey sonuçta o da sıradan bir insan bizim gibi. Nefes alan Oksijen tüketip karbondioksit soluyan.. :)

Aslında İslam'da tesbih bidattır. Yani çok da doğru bir şey değil demek :)
Bunu bile sansürleyenler de olduysa ne deyim onları o zihniyetteki kişilere havale etmek lazım. Sansür despotik ülkelerde olur demokrat ülkelerde olmaz.

Atatürk sansürlenmemeli diyorum ^^ Gerçek neyse tarafsız bir biçimde ortaya konmalı her konuda ama. . :)
Atatürk bu ülkede izleri olan birisi, objektif biçimde gereksiz övgülerden uzak şekilde fikirlerinden işe yarar olanlarından bugüne hitap eden ksımından faydalanmalıyız diyorum :)

Atatürk'e karşıda iki tip bakış açısı var.
Biri idealist biri materyalist
Ben idealist bakanlardanım ;)

İdealistler, Atatürk'ün ideali olan çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için benim ve bazı aydınların yaptığı gibi modernizmi yeniden yorumlayıp, değişimi savunurlar. Fikir üretmeye çalışırlar emek harcarlar. :) :)

Materyalist kısım ise, Atatürk kolyesi, bileziği, bayrağı yapıp bunlar üzerinden para kazanırlar. İki Atatürk imzası koyar ve kendini Atatürk gibi yetkili görmeye çalışır. Fikirlerini önemsemezler, onların tek derdi daha ne kadar para ile doldurabiliriz cebimizidir. Daha ne kadar Atatürk istismarı yaparak işimizi yürütebilirdir.

İlk kısım ne kadar onurluysa diğer kısımda o kadar onurlu değildir..
İdealistlere saygı duyuyorum onları samimi Atatürkçüler olarak görüyorum..
Diğerleri ise din adına yanmaz kefen satan cübbeli ve jet fadıl ile aynı kategoriye giriyorlar.. Özde farksızlar..

Bu da sanırım idealizmin yüksek bakış açısı ve onuru ile, düşüncesi ile ..
Materyalizmin her şeyi maddeleştiren ucuzcu statik anlayışının farkı olsa gerek..

Ancak tarih şu gerçeği de bizim önümüze koyuyor statik olan zihniyetler dinamik olan karşısında mutlaka diz çökerler.. ;)

Saygıyla anıyorum, ama tesbih kullandığı için değil.. Böyle bir şey için saygı duymak bile bence Atatürk'e hakaret olur. Vatan için emek verdiği için. . Uğraştığı, zaman ayırdığı, idealleri olduğu için. .

Tarçın

Bronz Üye
Tesbih bir eşyadır.
Fotoğraflarda iyi çıkmış da :) Tesbih kullanmanın İslam dinine olan hizmet kısmını bir türlü çözemedim asdf.. :) Ne yani tesbih tüccarları mı İslam'a en çok hizmet veriyor yoksa sahabe uygulaması mı? Olmayan bir şey nasıl hizmet olur ne alaka, sadece Atatürk'ün sevdiği bir eşyaymış ki bence hiçbir şey uyandırmadı. Atatürk'ün ayna, tarak, tuvalet kağıdı, havlu kullanması ne kadar doğalsa bu da o kadar doğal bir şey sonuçta o da sıradan bir insan bizim gibi. Nefes alan Oksijen tüketip karbondioksit soluyan.. :)

Aslında İslam'da tesbih bidattır. Yani çok da doğru bir şey değil demek :)
Bunu bile sansürleyenler de olduysa ne deyim onları o zihniyetteki kişilere havale etmek lazım. Sansür despotik ülkelerde olur demokrat ülkelerde olmaz.

Atatürk sansürlenmemeli diyorum ^^ Gerçek neyse tarafsız bir biçimde ortaya konmalı her konuda ama. . :)
Atatürk bu ülkede izleri olan birisi, objektif biçimde gereksiz övgülerden uzak şekilde fikirlerinden işe yarar olanlarından bugüne hitap eden ksımından faydalanmalıyız diyorum :)

Atatürk'e karşıda iki tip bakış açısı var.
Biri idealist biri materyalist
Ben idealist bakanlardanım ;)

İdealistler, Atatürk'ün ideali olan çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için benim ve bazı aydınların yaptığı gibi modernizmi yeniden yorumlayıp, değişimi savunurlar. Fikir üretmeye çalışırlar emek harcarlar. :) :)

Materyalist kısım ise, Atatürk kolyesi, bileziği, bayrağı yapıp bunlar üzerinden para kazanırlar. İki Atatürk imzası koyar ve kendini Atatürk gibi yetkili görmeye çalışır. Fikirlerini önemsemezler, onların tek derdi daha ne kadar para ile doldurabiliriz cebimizidir. Daha ne kadar Atatürk istismarı yaparak işimizi yürütebilirdir.

İlk kısım ne kadar onurluysa diğer kısımda o kadar onurlu değildir..
İdealistlere saygı duyuyorum onları samimi Atatürkçüler olarak görüyorum..
Diğerleri ise din adına yanmaz kefen satan cübbeli ve jet fadıl ile aynı kategoriye giriyorlar.. Özde farksızlar..

Bu da sanırım idealizmin yüksek bakış açısı ve onuru ile, düşüncesi ile ..
Materyalizmin her şeyi maddeleştiren ucuzcu statik anlayışının farkı olsa gerek..

Ancak tarih şu gerçeği de bizim önümüze koyuyor statik olan zihniyetler dinamik olan karşısında mutlaka diz çökerler.. ;)

Saygıyla anıyorum, ama tesbih kullandığı için değil.. Böyle bir şey için saygı duymak bile bence Atatürk'e hakaret olur. Vatan için emek verdiği için. . Uğraştığı, zaman ayırdığı, idealleri olduğu için. .

Onun tesbihindeki bir ip kadar değersizsin:):)

kurtuba

Kayıtlı Üye
İnsanın zikri de fikri de aynı olmalı. Tesbih çekerken 'Allahu Ekber' de, sonra TBMM'den içeri girerken 'Laiklik' de. Sonra da Cennete girsin dilekleri.

kurtuba

Kayıtlı Üye
''Allah cennetle şereflendirir inşallah.''

''Cennet Cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri
İsteyene ver sen anı, bana seni gerek seni''
" Cennet'e girmek, sizin kuruntularınıza ve Kitap ehlinin kuruntularına göre değildir. Kim fenalık yaparsa cezasını görür, kendisine Allah'tan başka ne dost ve ne de yardımcı bulur." (Nisa/123.ayet)

kurtuba

Kayıtlı Üye
İzinden gittiğiniz liderinizi çok seviyor, yanlışlarını ölümüne savunuyorsunuz. Ama Allah'ın(c.c.) şu uyarısını dikkate alın:
" Bir gün bütün insanları önderleriyle beraber çağırırız. O gün kitabı sağından verilenler, işte onlar kitablarını okurlar. Onlara kıl kadar haksizlik edilmez." (İsra/71.ayet)
"Yüzleri ateşte çevrildiği gün: 'Keşke Allah'a itaat etseydik, keşke Peygamber'e itaat etseydik!' derler. Rabbimiz! Biz yöneticilerimize ve büyüklerimize itaat etmiştik, fakat onlar bizi yoldan saptırdılar.', 'Rabbimiz! Onlara iki kat azap ver, onları büyük bir lanete uğrat' derler." (Ahzab/66-68.ayetler)
" İnsanların hepsi Allah'ın huzuruna çıkarlar; güçsüzler, büyüklük taslayanlara: 'Doğrusu biz size uymuştuk, Allah'ın azabından bizi koruyabilecek misiniz?' derler. Cevap olarak: 'Allah bizi doğru yola eriştirseydi biz de sizi eriştirirdik. Artık sızlansak da sabretsek de birdir, çünkü kaçacak yerimiz yoktur' derler." (İbrahim/21.ayet)
Sonuç: " İş olup bitince, şeytan: 'Doğrusu Allah size gerçeği söz vermişti. Ben de size söz verdim ama, sonra caydım; esasen sizi zorlayacak bir nüfuzum yoktu; sadece çağırdım, siz de geldiniz. O halde, beni değil kendinizi kınayın. Artık ben sizi kurtaramam,siz de beni kurtaramazsınız. Beni Allah'a ortak koşmanızı daha önce kabul etmemiştim; doğrusu zalimlere can yakan bir azap vardır' der." (İbrahim/22.ayet)

"Bu sadece bir öğüttür; dileyen, Rabbine giden yolu tutar." (İnsan/29.ayet)

karamuratbenim

Bronz Üye
Olum sen git dinini yaşa, başını secdeden ayırma, caminin yolundan şaşma, hacca git, zekat ver, kuran-ı kerimi oku, zikredeceğim derken g*tü başı dağıtmadan zikrini çek ya ne bileyim işte bir şekilde yaşa dinini. Adam senin dinini mi yasakladı, zekat vermeni mi engelledi, hacca gidemezsin diye otobüsün tekerine taş mı koydu, camiye giden yoluna dikenli teller mi çekti, n'aptı lan bu adam!?

Olum sen mi karar veriyorsun kimin ahirette akibetinin ne olacağına? Kim neyi temenni ediyorsa etsin.

Adam bariz bir şekilde dini; hurafelerin malzemesi eden yobazların, halkı sömürmesinin önüne geçmiş bu mu zoruna gidiyor? Halkın kendi iradesi ile hareket etmesi mi zorunuza gitti, artık bu halkı kandıramayacağız diye mi bu din çıgırtkanlığınız?

Adam belli ki elinde tesbih Allahü ekber çekerken bireysel olarak ben dinimi yaşarım, tbmm'ye girerken laiklik diyerek de devletin kimsenin inancına zoraki olarak müdahele edemeyeceğinin ve belki bir zümrenin hakimiyetinin önüne geçmek için bunun teminatını vermek istemiş. Yazıda da belirtildiği gibi gerek din düşmanı Atatürkçülüler gerekse de Atatürk düşmanı dinciler belli ideolojik saplantılar ile senin gibi mahsullerin ortaya çıkmasına sebep olmuşlar. Biz de on yıllardır size laf anlatacağız diye g*tümüzü yırtıyoruz.

Birçok soru işaretli cümle kurdum ve bizatihi cevaplaman için. Yalnız kafa bulandırmadan, g*tünü başını oynatmadan, hele hele ayet paylaşmadan sadece ve sadece Allah'ın sana verdiği akıl ile cevaplarsan sevinirim.

Aksi bir durumda ise, mümkünse yazmazsan çok büyük bir iyilik yapmış olursun.

bu ileti düdüklü tenceremden Tapatalk kullanılarak gönderildi.

kurtuba

Kayıtlı Üye
Olum sen git dinini yaşa, başını secdeden ayırma, caminin yolundan şaşma, hacca git, zekat ver, kuran-ı kerimi oku, zikredeceğim derken g*tü başı dağıtmadan zikrini çek ya ne bileyim işte bir şekilde yaşa dinini. Adam senin dinini mi yasakladı, zekat vermeni mi engelledi, hacca gidemezsin diye otobüsün tekerine taş mı koydu, camiye giden yoluna dikenli teller mi çekti, n'aptı lan bu adam!?

Olum sen mi karar veriyorsun kimin ahirette akibetinin ne olacağına? Kim neyi temenni ediyorsa etsin.

Adam bariz bir şekilde dini; hurafelerin malzemesi eden yobazların, halkı sömürmesinin önüne geçmiş bu mu zoruna gidiyor? Halkın kendi iradesi ile hareket etmesi mi zorunuza gitti, artık bu halkı kandıramayacağız diye mi bu din çıgırtkanlığınız?

Adam belli ki elinde tesbih Allahü ekber çekerken bireysel olarak ben dinimi yaşarım, tbmm'ye girerken laiklik diyerek de devletin kimsenin inancına zoraki olarak müdahele edemeyeceğinin ve belki bir zümrenin hakimiyetinin önüne geçmek için bunun teminatını vermek istemiş. Yazıda da belirtildiği gibi gerek din düşmanı Atatürkçülüler gerekse de Atatürk düşmanı dinciler belli ideolojik saplantılar ile senin gibi mahsullerin ortaya çıkmasına sebep olmuşlar. Biz de on yıllardır size laf anlatacağız diye g*tümüzü yırtıyoruz.

Birçok soru işaretli cümle kurdum ve bizatihi cevaplaman için. Yalnız kafa bulandırmadan, g*tünü başını oynatmadan, hele hele ayet paylaşmadan sadece ve sadece Allah'ın sana verdiği akıl ile cevaplarsan sevinirim.

Aksi bir durumda ise, mümkünse yazmazsan çok büyük bir iyilik yapmış olursun.

Yine düdüğü bağırttırmışsın, ama sesi kulak tırmalayıcı.
Bak; Kur'an ve Sünnete göre Dini bilmiyorsun. Din dediğin İslam dini. Meclis'de İslam nasıl olur? Ticaret, Ceza, Aile, Miras, Muamelat vb. hukukları Kur'an ve Sünnete göre getirip Anayasaya koyup; İtalyan ceza kanunu, Alman ticaret kanununu, Fransız ve isviçre medeni! kanununu atarsan Müslümanca olur. Laikçe olmaz. %99'u müslüman olan halka da çok yakışır ve halk rahat eder, çelişki yaşamaz.

La'edri

Gümüş Üye
Yine düdüğü bağırttırmışsın, ama sesi kulak tırmalayıcı.
Bak; Kur'an ve Sünnete göre Dini bilmiyorsun. Din dediğin İslam dini. Meclis'de İslam nasıl olur? Ticaret, Ceza, Aile, Miras, Muamelat vb. hukukları Kur'an ve Sünnete göre getirip Anayasaya koyup; İtalyan ceza kanunu, Alman ticaret kanununu, Fransız ve isviçre medeni! kanununu atarsan Müslümanca olur. Laikçe olmaz. %99'u müslüman olan halka da çok yakışır ve halk rahat eder, çelişki yaşamaz.

hocam Tek tek saydın mı bu ulkenın % 99 u musluman dıyorsun ..?
senın hesabına gore bu ulkedekı gayrımuslım sayısı 889 bın kısıdır ?
oysa bu ulkede 4-5 mılyon azınlık var ( surıyelılerı saymıyorum )
Senın hesabın burada sasıyor ..

bu ulkede musluman sayısı % 10 u asla gecmez
sen kendını musluman sanıyorsan soylım gıt Kuranı kerımı yenıden anlayarak opku

karamuratbenim

Bronz Üye
Aklı Atatürk düşmanlığında olan bu arkadaş için gereğini yapmayacak mısınız? Kimse yok mu forumda? Bütün Atatürk konularında aynı düşmanlığı yapıyor?

sksj

Hold on, pain ends
Bronz Üye
Aklı olmayan bazı insanlar için gereğini yapmayacak mısın Allahım?
Boşuna sinir bozuyorlar : (

kurtuba

Kayıtlı Üye

hocam Tek tek saydın mı bu ulkenın % 99 u musluman dıyorsun ..?
senın hesabına gore bu ulkedekı gayrımuslım sayısı 889 bın kısıdır ?
oysa bu ulkede 4-5 mılyon azınlık var ( surıyelılerı saymıyorum )
Senın hesabın burada sasıyor ..

bu ulkede musluman sayısı % 10 u asla gecmez
sen kendını musluman sanıyorsan soylım gıt Kuranı kerımı yenıden anlayarak opku
İslamiyet bölümünde çok tartıştık, sen görememişsin. Hep aynı sözler. Ezici çoğunluğu demek. %99 lafını devlet büyükleri de kullanıyor.

La'edri

Gümüş Üye
İslamiyet bölümünde çok tartıştık, sen görememişsin. Hep aynı sözler. Ezici çoğunluğu demek. %99 lafını devlet büyükleri de kullanıyor.

Burada varsayımlarla konusmuyoruz ,
Azınlıkları ezmek ıcın kullandıgınız ıfadelerı devlet buyuklerıne yada baskalarına yıkmayın
Sahsen devlet buyuklerınızde azınlıklara ezıcı bır gozle bakıyor

Bu ulkenın % 60 ı sızın gıbı musluman gecınenlerden olusur ,
dedıgımgıbı bu konudakı cahıllıgınızı sadece ayet kopyala yapıstır yaparak gıdermeye calısıyorsunuz
ama yemıyor ,

Ataturk Dusmanlıgından , Turk dusmanlıgından vazgecın

Serasker

Beykoz'lu
Yönetici
Moderator
Ben açıkcası fikirlerinden dolayı ateist olarak görmüşümdür hem tesbihin yok bir önemi. Zevk içinde taşıyor çoğu kişi. Birde zor bir süreç savaş vs belki stresini alıyorda olabilir.

silistre

Bronz Üye
" Cennet'e girmek, sizin kuruntularınıza ve Kitap ehlinin kuruntularına göre değildir. Kim fenalık yaparsa cezasını görür, kendisine Allah'tan başka ne dost ve ne de yardımcı bulur." (Nisa/123.ayet)
Bizim cennet veya cehennem gibi bir derdimiz yok. Huriler, köskler sizin olsun.

Sizler gibi kendisini Allah sananlara en güzel cevabı yine Yunus Emre vermiş:
''Sufilere sohbet gerek
Ahilere ahret gerek
Mecnunlara Leyla gerek
Bana seni gerek seni''

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)