sohbet odaları

TransformatÖrler

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,968
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,868
Verilen herhangi bir gerilimdeki alternatif akım elektrik enerjisini çok az bir kayıpla ve frekansı sabit tutularak alçak veya yüksek gerilimli elektrik enerjisine çeviren makinalara denir.


YAPILIŞI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ:

Esas itibariyle bir demir göbek üzerine sarılmış iki ayrı bobinden meydana gelmiştir.Bobinlerden birisine primer bobin diğerine ise sekonder bobin denir.Primertransformatörün yapılışına göre uygun değerde alternatif gerilimin uygulandığı bobindir.Değişik gerilimdeki Elektrik enerjisinin alındığı bobin ise sekonder bobindir.

Primer bobine alternatif gerilim uyguladığımızda geçen akımdan dolayı demir nüve üzerinde bir manyetik alan meydana gelir.Meydana gelen alan her an yön ve şiddetini değiştiren bir alandır.Sekonder bobin sargıları bu alanın etkisi altında olduklarından üzerinde bir gerilim indüklenir.Sekonder sargıda bir gerilim indüklenmesi için manyetik alanın değerini değiştirmesi gerekir.Bu bakımdan transformatörler yalnız alternatif akımda kullanılırlar.Demir göbek: 03-05 mm. Kalınlığında ve birer tarafı vernik veya ince kağıtla yalıtılmış özel saçların paket haline getirilip sıkıştırılmasıyla elde edilir.Primer ve sekonder bobinler üzerileri pamukipek veya emaye iletkenlerin demir göbeğe uygun olarak bir kalıp veya makaraya sarılmasıyla elde edilir.


Değiştirme Oranları:
Bir transformatörün primere alternatif gerilim uygulandığında sekonderinden yüksek veya düşük değerde gerilim alırız.Sekonderden alınan gerilimin değeriprimer ve sekonder bobinlerine sarılan sarım sayısı ile orantılıdır.

Transformatörlerde Kayıplar ve Verim:
Bir transformatörün sekonderinden alınan güç primerinden verilen güçten daima daha azdır.Primere verilen güçten sekonderden alınan güç çıkarılırsa transformötörün kayıpları bulunur.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst