sohbet odaları

TSK Mehmetçik Vakfı Tarihçesi

Ajan

Elmas Üye
Katılım
27 Mart 2019
Mesajlar
33,209
Puanları
36
Konum
Ankara
Tepkime puanı
0


TSK Mehmetçik Vakfı Tarihçesi

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı; vatanımızın ve ulusumuzun güvenliği için barışta ve savaşta, her türlü şartlar altında görev yapan, erbaş ve erlerimizden şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybedenlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere sosyal ve ekonomik destek sağlamak amacıyla 17 Mayıs 1982 tarihinde kurulmuştur.

Ülkemiz ve milletimiz açısından son derece önemli ve yararlı bu Vakfın kurulmasına öncülük eden birçok değerli hamiyetli insan olmakla birlikte, "Mehmetçik Vakfı" adı altında kurulmasını zamanın Gnkur. Per.D.Bşk. Korg. Fuat AVCI önermiştir. Bu olayın gerçekleşme anını Korg. Fuat AVCI şöyle anlatır:

"Vakfın yasal işlemlerini, hiçbir maddi karşılık beklemeden o zamanlar Ankara 7’nci Noteri olan Sayın İsmet BİLGİN yapmıştı. İsmet Bey Vakıf Senedi'ni Köşkte Devlet Başkanı Org. Sayın Kenan EVREN'e imzalatırken 'Sayın Devlet Başkanım, müsaade buyurursanız zatialinize bir hususu arzetmek istiyorum. Ben şu kadar sene hakimlik, savcılık ve avukatlık yaptım, şu kadar senedir de noterim, hayatımda şimdi atacağınız imzadan daha ulvi bir imza ve hizmet hatırlamıyorum.' dedi. Bunun üzerine Devlet Başkanı imzasını atmadan önce odada bulunan Konsey Üyelerine dönerek 'bakınız Noter Bey ne diyor!' dedi ve büyük bir keyifle bu tarihi Senedi imzaladı."

Müteakiben Vakıf, Org. Kenan EVREN, Org. Nurettin ERSİN, Org. Tahsin ŞAHİNKAYA, Ora. Nejat TÜMER ve Org. Sedat CELASUN'un aralarında topladıkları 1.000’er TL ile kurulmuştur.

Vakıf ilk Yönetim Kurulu Toplantısını 4 Kasım 1982 tarihinde Gnkur. II. Başkanı olan Org. Necdet ÖZTORUN başkanlığında Gnkur.Bşk.lığı Karargahında 108 No'lu salonda yapmış ve bu toplantıya; Vakıf Genel Müdürü olarak Tuğg. Raif BABAOĞLU ile Genel Sekreter E.Alb. Sabahattin BEYHAN, Hukuk Müşaviri Hv.Bnb. Ahmet KÜÇÜKDAĞ, Per.İd.Ks.A. Per.Kd.Bçvş. Erol HANOĞLU, Muhasebe Ks.A Hv.Astsb.Kd.Üçvş. Osman BARUT ve Mutemet Dz.Astsb. Kd. Çvş. Eftal YAŞDAL katılmıştır.

Bu toplantıda alınan kararlara imza atan Yönetim Kurulu Üyeleri; Gnkur. II. Bşk. Org.Necdet ÖZTORUN, Gnkur. Per. Bşk. Korg. Fuat AVCI, Tümg. Süleyman GÜRCÜ, Tümg. Halis BURHAN, Tuğa. Erhan GÜRCAN, Tuğg. Yılmaz UZ, J.Alb. Kenan ERSÖZ, Alb. Emin MENTEŞOĞLU ve Vakıflar Gn.Md.lüğünden Avukat Hüseyin SALEPÇİ'dir.

Bu ilk Yönetim Kurulu Toplantısında;
1. 1 Ocak 1983 tarihinden itibaren 1982 takvim yılı içerisinde ölen hak sahiplerine Yönetim Kurulunda alınan karar doğrultusunda ödeme yapılması,
2. 1982:1983 yılları içinde hayatını kaybeden veya sakat kalan erbaş ve erlerin kendilerine veya bakmakla yükümlü oldukları kimselere 150.000 TL nakdi yardım ile çocuklarına bu yardımın dışında öğrenim süresi sonuna kadar olmak üzere her ay 2.000 TL yardım yapılması,
3. Hukuk Müşavirliği Tanıtım ve Halkla İlişkiler, Muhasebe İşlerinin part-time görevlendirilecek subay ve sivil üyelerce yürütülmesi,
4. Toplanan paraların doğrudan veya dolaylı yatırım işlerine yönlendirilinceye kadar devlet bankalarına yatırılması,
5. Vakıf aidatlarından 20 Milyon TL'nın bankaya sürekli vadeli yatırılarak faizleriyle Vakfın cari giderlerinin karşılanması,
6. Vakfın Gnkur. Karargahında ATASE Bşk.lığınca tahsis edilecek makama taşınması,
7. OYAK'a ortaklık imkanlarının araştırılması ve DPT ile DESİYAP'ın rantabl projelerine iştirak için adımlar atılması,
8. Tahmini bütçeden tanıtım ve propaganda için 100 bin TL tahsis edilmesi kararları alınmıştır.

Vakıf Genel Müdürlüğü faaliyetlerini; 4 Kasım 1982 tarihinden 13 Ekim 1983 tarihine kadar ATASE Başkanlığı bünyesinde, 14 Ekim 1983 tarihinden 1 Aralık 1996 tarihine kadar Mithatpaşa Cad. 61/11 No’lu binada gerçekleştirmiştir. 2 Aralık 1996 tarihinde Nasuh Akar Mah. 22 nci Sok. 28 No’lu binaya taşınan Vakıf, faaliyetlerini halen bu adreste sürdürmektedir.

Vakıf Genel Müdürlüğüne bağlı olarak 22 Aralık 1997 tarihinde İstanbul, 28 Kasım 2000 tarihinde İzmir, 15 Şubat 2002 tarihinde Adana ve 20 Mayıs 2003 tarihinde Trabzon'da temsilcilikler açılmış ve Trabzon'da tesis edilen temsilcilik 25 Ekim 2003 tarihinde Samsun’a nakledilmiştir.

Ayrıca, 7 Mayıs 1999 tarihinde Mehmetçik Sigorta Aracılık Hizmetleri Limitet Şirketi ile 26 Haziran 2000 tarihinde Mehmetçik Limitet Şirketi kurulmuştur. Mehmetçik Sigorta Aracılık Hizmetleri Limitet Şirketi, AXA-OYAK A.Ş. acentesi olarak Mehmetçik Ferdi Kaza Sigortası ile Elementer (Hayat Dışı) Sigortacılık hizmetlerini , OYAK Emeklilik A.Ş. acentesi olarak da Bireysel Emeklilik faaliyetlerini yürütmektedir. Mehmetçik Sigorta Aracılık Hizmetleri Limitet Şirketi , 13 Aralık 2006 tarihinde Anadolu Sigorta A.Ş.’nin de Elementer (Hayat Dışı) Sigorta branşında acenteliğini alarak müşterilerine birden fazla alternatif sunma imkanına da kavuşmuştur. Mehmetçik Limitet Şirketi ise Kurtköy ve Maslak’taki akaryakıt istasyonlarını OPET A.Ş. bayisi olarak işletmekte olup, bu faaliyetler ile Vakfa sürekli gelir sağlamaktadır.


TSK Mehmetcik Vakfı
 

İnsomnia

Bronz Üye
Katılım
9 Kasım 2019
Mesajlar
1,443
Puanları
93
Tepkime puanı
579
Mehmetçik Vakfı'na dair herhangi bir yolsuzluk haberi veya olumsuzluk duymadım.
Yakın zamanda ciddi bir bağış yapmayı düşünüyorum.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 8)

Üst