sohbet odaları

Türk Edebiyatının Büyük Yazarları ve Gerçek Meslekleri

Nef'

Altın üye
Katılım
25 Ekim 2017
Mesajlar
8,263
Puanları
93
Konum
const'
Tepkime puanı
1,771
Yazarlar yaşamın en güzel hislerinden olan yazmak fiilini bir uğraş bir meslek haline getirmeyi başarmış kişilerdir.

Okumaya başlanılan bir kitap size çeşitli hisleri yaşatabilir. Hayatında hiç aşık olmamış biri bir aşk romanı okurken aşkı yaşayabilir. İşte yazarlar bu eşsiz hisleri bizlere anlatabilen yüce kişiliklerdir.

Özellikle Türk Edebiyat dünyasına damga vuran mihenk taşları olan büyük yazarlar yaşamlarını büyük bir yazma aşkıyla sürdürmüşlerdir.

Kimileri vefatından sonra edebiyat dünyasında büyük ses uyandırırken kimileri yaşarken tanınmanın fırsatını yakalamışlardır.

Yazarların birçoğu geçimlerini sağlayacak bir para kazanamadıkları için farklı işlerde çalışarak günlük yaşamlarını sağlamaya çalışmışlardır.


Oktay Rıfat Horozcu

Türk Edebiyat dünyası Oktay Rıfat’ı Melih Cevdet ve Orhan Veli ile başlattıkları Garip Akımı’ndan dolayı tanır. Paris’te aldığı eğitimini savaştan dolayı yarım bırakarak Türkiye’ye dönerek serbest avukatlık yapmaya başlamıştır.

Daha sonra devlet demir yollarında avukatlık yapmaya başlamış ve bu görevini emekli oluncaya kadar devam ettirmiştir.Kemal Tahir

Kemal Tahir Türk edebiyat dünyasının en üretken romancılarından biridir. Sol dünya görüşü ile Marksizm’i merak ederek bu öğretiyi Türk toplumuna uyarlama çalışmış kitaplarında bunu vurgulamıştır.

Avukat katipliği yapan Kemal Tahir bir dönem Zonguldak Kömür işletmelerinde ambar memuru olarak görev yapmış İstanbul’a döndükten sonra gazetecilik yapmıştır.Orhan Kemal

Orhan Kemal insan hayatlarını kendine has bir üslupla o kadar güzel bir şekilde işlemiştir ki halkın içinden bir halk olarak görmek kaçınılmazdır.

Edebiyatımızın usta kalemi Orhan Kemal Üç Kemaller döneminin Kemallerinden biridir. İstiklal mahkemelerinde yargılanan bir babanın oğlu olan Orhan Kemal siyaset suçlarından dolayı öldürülme korkusu içinde olan babasının Suriye’ye kaçmasından sonra bulaşıkçılık ve matbaa işçiliği yaparak geçimini sağlamaya çalışmıştır.Yusuf Atılgan

Yaşamı boyunca az ama öz kitapların kalemi olan Yusuf atılgan eserlerinde kurgulama teknikleri, anlatımı ve kitaplarında yer alan anlattıkları ile yaşamlarımızda derin izler bırakmış bir yazardır.

İstanbul üniversitesi Edebiyat Bölümü mezunu olan Yusuf Atılgan okul bittikten sonra bir süre Edebiyat öğretmeni olarak görev yapmış siyasi suçlama ile birlikte 10 ay cezaevinde yatmış çıktıktan sonra öğretmenliği elinden alındığı için Manisa’ya yerleşerek çiftçilik ile yaşamını sürdürmüştür.Edip Cansever

Türk Şiirinin fiyakalı abisi olan Edip Cansever ikinci yeni akımının temsilcilerindendir.

Şairlikten para kazanmanın zor olduğu dönemlerde yaşayan Edip Cansever Türk Edebiyatı’na damga vurmayı başarmıştır.

İstanbul Kapalı Çarşı’da babasından kalan Antikacı dükkânında çok uzun yıllar çalışmıştır.Refik Halid Karay

Türk Edebiyatı’nın güçlü mizah anlayışı ile bağrına bastığı Refik Halit Karay roman alanında çok fazla eser vermiştir.

Genellikle eserlerinde memleket hikâyelerine yer veren yazar kadın karakterleri, orta sınıf ve kenar mahalle hayatlarını işlemiştir.

Çok uzun yıllar Robert kolejinde Türkçe öğretmeni olarak görev yapmış daha sonra Posta ve Telgraf işletmesinde müdür olarak görev yapmıştır.Cemal Süreya

İkinci yeni akımının temsilcilerinden olan Cemal Süreya şiirlerinde yüreklerimize inceden inceye işleyerek şiirin beyefendisi olmayı başarmıştır. Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Cemal Süreya Maliye Müfettiş Muavinliği ve Maliye Müfettişi olarak görev yapmıştır.

Şiirlerinde aşk ve sevgiyi bolca işler. Sevda sözlerini öylesine derinde işler ki aşkın en anlamlı fısıltılarını yüreğimize gark eder.Necip Fazıl Kısakürek

Edebiyat dünyamızda ve fikir dünyasından derinden izler bırakan merhum Necip Fazıl Kısakürek sivri dili ile zindanlarda yattı önceleri edebiyat dünyasının göz bebeği iken birden herkesin cephe aldığı bir şair oldu.

En az nazım hikmet gibi derinden ve içli bir kalemi olan Necip Fazıl Kısakürek bir dönem bankacılık ile uğraşmıştır. Haber Gazetesinde yazmaya başladığı için bankacılık görevinden ayrılmıştır.Cevat Şakir Kabaağaçlı

Türk Edebiyatında Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı sürgün olarak Bodrum’a gönderilir Bodrum’u öyle çok sever ki 25 yıl burada yaşadıktan sonra çocuklarının eğitimi için İzmir’e yerleşir.

Rehberlik öğretmeni ve turist rehberliği gibi farklı işlerde çalışır.Oğuz Atay

Tutunamayanların Oğuz abisi olarak Edebiyat dünyamızda birçok önemli esere imza armış olan Oğuz Atay İTÜ İnşaat Fakültesi mezunudur. Mezun olduktan sonra İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmış bu dönemde dergilerde öykü ve söyleşiler yayınlamıştır.Yaşar Kemal

Yaşar Kemal’in eserlerinde Çukurova’yı yakından tanıyarak kan davalarını, yok oluşları, insan acılarını öylesine derinden hissedersiniz ki Anadolu’yu yeniden tanıma fırsatı yakalarsınız. Zulme karşı başkaldırışı öyle güzel ve içten öyle bizden biri gibi anlatır ki her kitabı ayrı bir başyapıttır.

Çalışma yaşamı bir hayli çeşitli olan Usta kalem Yaşar Kemal ırgat katipliği, ırgatbaşı, çeltik tarlası kontrolörlüğü, traktör sürücüsü, kütüphane memuru ve vekil öğretmen gibi farklı işlerde çalışmıştır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 4)

Üst