Türk Sinemasının En Güzel Gülen Adamı: Kemal Sunal

CRown

Bronz Üye
Katılım
Mart 26, 2019
Mesajlar
1,231
Puanları
93
Tepkime puanı
616
Bugün, insanın ve toplumsal değerlerin öne çıktığı filmlerin başrol oyuncusu, dönemin değil gönüllerin sanatçısı Kemal Sunal'ın vefatının 19. yılı.
https://youtu.be/zXBmW-2WsYk
Tiyatro ve sinema oyuncusu Kemal Sunal, 11 Kasım 1944’te İstanbul’da ailesinin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Mimar Sinan İlkokulunu bitirdikten sonra Vefa Lisesinde öğrenimine devam etti. Ancak liseyi 11 yılda bitirdi.
Daha sonra Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'ne başladı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi nedeniyle Sunal’ın eğitimi yarıda kaldı. Tiyatro ve sinema dünyasına girmeden önce fabrikada çalıştı, elektrikçi çıraklığı yaptı.
İlk ödülünü lisede aldı
Çocukluğundan beri tiyatro aşkı ile büyüyen Sunal, ilk olarak okulda düzenlenen müsamerelerde yer aldı. Daha sonra liseler arası bir tiyatro yarışmasında “En İyi Karakter Oyuncusu” ödülünü aldı.

Lise döneminde felsefe öğretmeni Belkıs Balkır sayesinde tiyatrocu Müşfik Kenter ile tanıştı. Böylece profesyonel oyunculuk hayatı Kenter Tiyatrosu’nda başlamış oldu.
Sunal, ilerleyen yıllarda Pendik, Ulvi Uraz, Ayfer Feray ve son olarak da Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Kabare Tiyatrosu’nda oynadığı “Dün Bugün” adlı oyunuyla yönetmen Ertem Eğilmez'in dikkatini çekti ve böylece beyaz perdeyle tanıştı.
İnek Şaban ile en sevilen oyunculardan biri oldu
Sunal, 1973’te "Tatlı Dillim" adlı sinema filminin oyuncu kadrosuna alındı. Bu filmde Münir Özkul, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Filiz Akın ile birlikte rol aldı.
1974 yılında Gül Sunal ile evlendi. Çiftin Ali ve Ezo adını verdikleri bir erkek ve bir kız çocukları oldu. Ünlü oyuncu Sunal, 1981’de vatani görevini yerine getirdi.
Kendine özgü tavırları ve güler yüzlü karakteriyle bilinen Kemal Sunal, Rıfat Ilgaz'ın "Hababam Sınıfı" eserinin sinema uyarlamasında “İnek Şaban” tiplemesini canlandırdı. Birçok filmde hayat verdiği tiplerin halka olan yakınlığı nedeniyle kısa zamanda Türkiye'nin en sevilen oyuncularından biri oldu.

Bir ömre 82 film sığdırdı
Sanatçı, "İnek Şaban" karakterinin yoğun ilgi görmesi üzerine birçok filmde, ‘iyi, saf adam’ tiplemesi çizdiği "Şaban" karakterini canlandırdı.
1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyon kanallarında yayınlanmaya başlayan sanatçının rol aldığı "Süt Kardeşler", "Sakar Şakir", "Tosun Paşa", "Salako", "Köyden İndim Şehire", "Çöpçüler Kralı" gibi filmler Türk sinemasının en çok izlenen filmleri arasında yer aldı.
Bugüne kadar birçok ödüle değer görülen ve ayrıca peş peşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan da büyük başarı kazanan Kemal Sunal, 1976 yapımı ''Kapıcılar Kralı'' filmi ile 1977 Antalya Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"nü aldı.
1989'da "Düttürü Dünya" filmindeki rolü Ankara Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü getirdi, 1998'de de Antalya Film Festivali'nde "Yaşam Boyu Onur Ödülü"ne layık görüldü.
83'üncü filmini çekemedi
Darbe yıllarında yarım bıraktığı eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun olarak 1995 yılında tamamladı. Daha sonra yüksek lisans yapmaya başladı.

Yüksek Lisans tezinde komedyen kimliği ile Kemal Sunal'ın ve filmlerinin incelemesini yapan ünlü sanatçının bu çalışması, 2005 yılında ailesi tarafından kitap haline getirildi, "TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü" adıyla yayınladı.
Hayatı boyunca 82 filmde rol alan ünlü sanatçı, 83'üncü filmi "Balalayka"nın çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta, kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi nedeni ile hayatını kaybetti.
3 Temmuz 2000'de 56 yaşında vefat eden Sunal, İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.
Ünlü oyuncunun rol aldığı filmlerin bazıları şöyle:
"Canım Kardeşim", "Oh Olsun", "Mavi Boncuk", "Salak Milyoner", "Hanzo", "Hababam Sınıfı Serisi", "Şaban Serisi", "Meraklı Köfteci", "İbo ile Güllüşah", "Sakar Şakir", "Yüz Numaralı Adam", "Bekçiler Kralı", "Zübük", "Sahte Kabadayı", "Avanak Abdi", "Korkusuz Korkak", "Şark Bülbülü", "Devlet Kuşu", "Gol Kralı", "Üç Kağıtçı", "Doktor Civanım", "Yedi Bela Hüsnü", "Postacı", "Varyemez", "Propaganda".

 

Feronia

Kayıtlı Üye
Katılım
Nisan 26, 2019
Mesajlar
130
Puanları
43
Konum
Avustralya
Tepkime puanı
132
Gunumuzdeki unlulere bak.. Kemal abiye bak
Aslan...
Sohretin bozmadigi nadir insanlardan
 
Üst