sohbet odaları

Üniversiteler kitapsız

Aze

Özel Üye
Katılım
10 Ekim 2018
Mesajlar
4,119
Puanları
93
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
2,993
YÖK'ün hazırladığı raporlar üniversitelerin durumunu gözler önüne seriyor. Bu raporlara göre 105 üniversitede öğrenci başına düşen kitap sayısı 5'in altında. Akdeniz, İzmir Demokrasi, Giresun ve Celal Bayar üniversitelerinde ise öğrenci başına bir kitap dahi düşmüyorYükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından açıklanan 2018 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporları üniversitelerin durumunu çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. AKP’nin sayılarıyla övündüğü üniversitelerde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı oldukça düşük. 104 üniversitede öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 5’in altında. 4 üniversitede ise öğrenci başına bir kitap dahi düşmüyor.

İzmir Demokrasi’nde öğrenci başına yalnızca 0,4 kitap düştüğü raporda yer alıyor. Bununla birlikte AKP’nin sık sık hedef aldığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Boğaziçi Üniversitesi (BOUN) gibi üniversitelerde öğrenci başına düşen kitap sayısı oldukça iyi. Bu sayı ODTÜ’de 18, Boğaziçi Üniveristesi’nde ise 31,9 olarak açıklandı. Ayrıca son yıllarda uluslararası kuruluşların üniversitelere verdikleri puanlarda üst sıralarda yer alan Koç Üniversitesi’nde öğrenci başına 34,7, Sabancı Üniversitesi’nde ise 22 kitap düşüyor.

‘Kütüphane yetersiz’

Öğrenci başına 0,8 kitabın düştüğü Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Yunus Yanık kütüphanenin oldukça yetersiz olduğunu ifade etti. Yanık “Ödevlerimiz için araştırma yapmak istediğimizde kitap bulamıyoruz. Herhangi bir konuyu merak edip kütüphaneye bakmak istesek bile yetersiz kalıyor. Vize ve final zamanlarında yaşanan kalabalık dolayısıyla çalışacak masa bulamadığımız oluyor” dedi.Öğrenci başına 5’in altında kitap düşen üniversiteler:
BirGün
 

Nef'

Altın üye
Katılım
25 Ekim 2017
Mesajlar
8,221
Puanları
93
Konum
const'
Tepkime puanı
1,752
Apartman dairelerine üniversite kurarlarsa böyle olur.Eğitim odaklı olmayan çok üniversite var.Üniversite gözüyle bakmıyorum oralara zaten.
 

İnsomnia

Bronz Üye
Katılım
9 Kasım 2019
Mesajlar
1,727
Puanları
93
Tepkime puanı
730
Kişi başına kaç kafe düşüyormuş araştırma eksik kalmış bu konuda.
Kütüphane konusunda eksiği olmayan üniversite yok. Doğru düzgün kütüphanesi olan bir ülke de değiliz, tek tük var.
Okumaya üniversitede kendi arzumla başladım, şanslıymışım bu konuda.
Şimdiki rektörler de pek okumuyor sanırım, yazmıyorlar çünkü. Büyük bir kısmının uluslar arası yayını yokmuş. Okuyarak bir yere gelinmeyeceğine dair canlı örnek oluyorlar.
Bakkal açar gibi üniversite açmak da işin diğer boyutu. Para var mı, var. E n'apacan okumayı!
 

Kitapella

Bronz Üye
Katılım
26 Nisan 2019
Mesajlar
3,575
Puanları
93
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
2,130
Yazıp yazıp siliyorum. Ne kadar yorgunum bu konuda bir bilseniz.
 

Oggy

Altın üye
Katılım
11 Ekim 2013
Mesajlar
9,058
Puanları
93
Konum
Borçlar Hukuku
Tepkime puanı
1,588
giresun üniversitesi kitapları gerçekten çok eski ve yetersizdi..... kütüphane ortamından uzaktı..... ama yine de yüksek lisans tezimi yazarken çoğu kaynaklarından faydalandım allah razı olsun.....
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst