sohbet odaları

Urartular'da Din Hakkında Bilgiler

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9
Urartular'da Din

Başkent Tuşpa (Van) olan Urartu Devleti; en güçlü döneminde günümüzdeki Doğu Anadolu Kuzeybatı İran Irak´ın küçük bir bölümü ile Ermenistan´ın güneyine egemendi.

Sınırları kuzeyde Erzurum-Kars-Ardahan yaylası güneyde Toroslar doğuda Urmiye Gölü havzası batıda Fırat Nehri (şimdiki Karakaya baraj alanı) olarak çizilebilir.

Urartu döneminde kuzeyde Diauehi Qulha Tariu ülkeleri ile bozkırlı Isqugulu toplumları batıda Hatti (Melitea Qumaha ve Tabal) güneyde Assur güneydoğuda Mana ve Parşua ülkeleri bulunmaktaydı.

Urartu adına Assur yazıtlarında ilk kez Uruatri biçiminde M.Ö.XIII.yy rastlanmaktadır. M.Ö. XIII yy ile IX. yy arasında Uruatri ve Nairi toplulukları Doğu Anadolu´da beylik ve aşiretler halinde yaşamışlardır.

Bölgede Urartularda Krallık M.Ö. IX. yy ortasında I. Sarduri ile ilan edilir. İlk Urartu yazıtı ve Van Kalesi´ndeki ilk anıtsal mimari bu krala aittir.

Uratu Krallığı ;M.Ö. 7. yy´daki en güçlü krallarındandan biri olan II. Rusa´dan sonra ise gittikçe zayıflamış ve M.Ö. VI. yy başlarında tarih sahnesinden çekilmiştir

Urartularda Din ve Tanrılar

Van/ Meher Kapı anıtındaki yazıta göre Urartu´da adlarına belirli dönemlerde kurban kesilen ve ilk üç sırayı Haldi Teişeba ve Şivini?nin paylaştığı 79 tanrı tanrıça tanrısal özellik bulunmaktadır.

Haldi ;(Eşi Bagbartu/ Bagmaştu/ Arubani) Urartuların baş tanrısı idi. Haldi Assur yazıtlarında XIII.yy´dan itibaren rastlanan bir isim idi.

En büyük tapınağı Muşaşir´de idi. Teişeba (Fırtına T) Hurri kökenlidir ve Hititlerde Teşup ile aynı tanrı olmalıdır. Şivini de (Güneş T) Hurri kökenlidir. Hititlerdeki Şimegi´nin karşılığıdır.

Urartular Anzaf Çavuştepe Ayanıs ve Toprakkale gibi büyük merkezlerde tanrıları için kule tipi tapınaklar ve Meherkapı gibi açık alanlardaki kayalara kapı görünümlü kutsal nişler yapmışlardı

Ölü Gömme

Urartu´da yakarak veya yakmadan gömü yapılmaktaydı.

Yönetici kesim ve olasılıkla aileleri büyük kale ve merkezlerin yakınındaki çok odalı kaya mezarlarına birlikte diğerleri ise olasılıkla sosyal statülerine göre toprak altına inşa edilen oda mezarlara basit toprak mezarlara veya yakılarak urne adı verilen küplere gömülmekteydiler.

Merkezde Van Kalesi batıda Palu Mazgirt Altıntepe´de kuzeyde Aras Nehri´nin güney bölgesinde doğuda Sangar (İran´da Bastam´ın kuzeyi) gibi önemli merkezlerin yakınında çok odalı kaya mezarları bulunmaktadır.

Dilkaya Karagündüz ve Yoncatepe´de ise soyulmadan günümüze ulaşmış içinde birden çok gömü bulunan yeraltı oda mezarları incelenmiştir.
 

Mastor

Özel Üye
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
20,624
Puanları
93
Yaş
28
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,377
Bu arada Urartular Van Kalesi yapımında kaleye sadece pirriqet taşımışlardı, xesin bilgidir.

L İ S E L İ L E R B İ L M E Z

 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst