sohbet odaları

"USB" ile ilgili herşey

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
7,973
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,730
İngilizce "Universal Serial Bus" kelimesinin kısaltmasıdır.
USB dış donanımların bilgisayar ile bağlantı kurabilmesini sağlayan seri yapılı bir bağlantı biçimidir. Son sürümü 2.0'dır. Bu 1.1'den 40 kat hızlıdır. 480 Mbit/sn'lik aktarım hızı vardır. Tak Çalıştır (plug and play) özelliğinden dolayı birçok cihazın bağlantısında kullanılmaktadır.
Evrensel seri veriyolu çevre birimlerinin bilgisayara takıldıkları anda tanınıp otomatik çalışmalarını sağlamaktadır.Yani PnP'dir. Bu yolla 127 adet cihazı çalıştırma imkanı vardır ancak eklenen her cihaz hızı düşürür. uygulamada kimse onlarca cihazı bağlamaz.
Cihazlar çoksa birbirine Hub ile bağlanır. Bu da kök hub denilen ana huba bağlanabilir. USB basit bir dört telli bağlantıdır. Veri kodlamasına NRZI (Non-return to Zero Inverted) denir.
Modern anakartlarda en az 4 USB portu bulunmaktadır.
USB Hızları:
· USB 2.0 (Yüksek Hız): 480 Mbit/sn (60 MBayt/sn)
· USB 1.1 ve 1.0 : Hız 12 Mbit/sn (1.5 MBayt/sn)
· Usb 5 volt çıkış verir.
USB 2.0 480 Mbps bant genişliği sunabilen USB sürümüdür. USB 1.1 de sunulabilen bant genişliği 12 Mbps ile sınırlıdır. USB 2.0 USB 1.1'in 40 katı kadar bant genişliği ile yüksek hız sağlar. Her iki sürümde de kablo yapısı ve bağlantı uçları aynıdır. USB 2.0 USB 1.1 ile uyumludur. Yüksek bağlantı hızı gerektiren harici CD/DVD yazıcı gibi cihazlar USB 2.0 standartını kullanırlar.
Kullanım Alanları:
USB bağlantı ile; CD DVD sürücü sabit disk masa üstü kamera tarayıcı yazıcı gibi dış donanımlar kolayca bilgisayarlara bağlanabilir. Sayısal fotoğraf makinesi taşınabilir bellekler[ cep telefonları] MP3 oynatıcılar vb. cihazların kişisel bilgisayarlar ile iletişiminde de bu bağlantı biçimi yaygın olarak kullanılır.Ayrıca bir bilgisayardan diğerine bilgi(müzikslaytvideoresimmicrosoft wordmicrosoft powerpointmicrosoft frontpagemicrosoft excel dosyaları ...)taşınır
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst