sohbet odaları

Üzülüyorum :(

Serasker

Beykoz'lu
Yönetici
Moderator
Merhaba arkadaşlar,

Size bugün yaşadığım ve üzüntü duyduğum bir durumu anlatmak istiyorum.

Sabah iş servisine binmek için minibüse bindim.

Radyoda bir haber vardı.

Haber içeriğinde zengin bir ailenin çocuğu olmadığı için evlatlık çocuk aldığı vardı.

Haberde aile şöyle diyordu;

Bizim çocuğumuz olmadığı için evlatlık bir bebek evlat edindik. bir kaç ay geçti engelli olduğunu anladım ve ilgili kurumla görüştüm.

İlgili kurumda bana bunda sizin hatanız yok biz tespit edemedik geri getirebilirsiniz dedi.

evlatlık edinen adam ise bu kurumun cevabını redderek ben bu çocuğa sahip çıkacağım diyerek engelli çocuk okullarına gitmiş fakat aylarca bu okulların yetersiz olması sebebiyle kendisi tam teşekküllü bir okul açmış.

haber burada bitti.

daha sonra minibüs şoförüde herkesin rahatça duyacağı bir sesle

ulan adamdaki şansa bak evlatlık edinmiş engelli çocuk çıkmış bu ne lan gibi bir şeyler söyledi.

ben burada 2 şeye çok üzüldüm.

birincisi evlatlık veren kurum nasıl olurda geri getirin tarzında bir cevap veriri bu mal mı? engelli diye insan değil mi? bu nasıl bir ciddiyetsizlik?

ikincisi ise minibüs şoförünün engellileri ezecek tarzda iğrençce ettiği sözlerdi.

artık bazı insanların nefes almasından bile utanıyorum.

döngüsel

Gümüş Üye
pazardan domates seçiyor sanki. tövbeee. engelli çıkmış, çürük çıktı der gibi.

leavemealone

Gümüş Üye
Kuş satıyor sanki. Adamın neden kurumu aradığını anlamadım

Shinigami

Özel Üye
Ebu Said, her insan engelli bir cocuga bakabilecek donanimda olmayabilir.
Psikolojik, maddi ve diger bir suru nedeni dusunebilirsiniz.
Bilincli bir sekilde bunu kabul ederek, bakimini ustlenip evlatlik edinmesinin daha uygun olacagini dusunuyorum. Bu acidan da kurumun yanlis ifade etmis olsalar dahi, neden boyle bir cevap verdigini anlayabiliyorum.. (Kurumun, aileyi bu konuda bilgilendirmedigini dusunerek yazdim. Ki muhtemelen onlar da bilmiyorlardi)

Dipnot: bu arada cocugun engelinin ne oldugunu hatirliyor musunuz?

Oggy

Altın üye
ailenin niyeti evlat edinmekmiş bunu en güzel şekilde yapmışlar, bence yoruma gerek yok.

W

Ayin Üyesi
Ayin Üyesi
Engel senin kafanda diyemedin mi.

Shinigami otizmliydi animsadigim kadariyla.

ihtiyar

Bronz Üye
Bu bir itiraf değil ki :/

Kurumun şahsa geri getirin demesinin sebebi muhtemelen şahsın engelli bir çocuğu istemeyeceğini düşündüğündendir. Çünkü bu kurumlar her gün onlarca farklı karakterde ve farklı vicdanlarda insanlarla karşılaşıyorlar. Ben kurumun başındaki insan olarak "bu çocuk engelli çıktı kardeşim" diye bir telefon alsam, aynı şekilde çocuğu geri getirmesini isterim. Çünkü biz bu çocuklara zaten iyi bakmakla mükellefiz. Engelli bir çocuğu istemeyen bir babaya bırakmak yerine bizim bakmamız daha iyi. Tabi zengin adam bebeğin sorununu dile getirirken, kurumun o bebeğe bakılmayacağı hissini beslemesi çok normal. Neyse ki birkaç dakika sonra anlaşmışlar

Ayrıca, "geri getirmek" cümlesine fazla takılmayın. Çünkü bu anlatılanlar bizzat telefon ses kaydından alınmış değil. Konuşma olur biter, denyonun biri çıkıp olayı medyaya veya radyoya anlatırken böyle bir tabir kullanır, al sana kurumu bedava karalama kampanyası. Emin olun bu iş böyledir. O sözün sarf edilme ihtimali sıfır.

Dolmuşçunun söylediğinde ise bakış açısı şudur. Çocuğu olmayan zengin ailelerin hemen hemen hepsi, eğer evlatlık edinecekse engeli olmayan bir çocuk isterler arkadaşlar. Bunun sebebi vicdansızlıktan değil, bir gün o çocuğun şirketi yönetecek olmasıdır. Diyeceksiniz ki bir tane daha çocuk alsın veya o engelli de şirketi yönetebilir. O işler öyle olmuyor işte. Bunun bir sürü sebebi var, girmeyelim o detaylara. Vicdanen bu konuyla ilgili sıkıntısı olan insanları tabiki onaylamıyoruz. Fakat çoğu zengin aile bu amaçla evlat edinir. Konudaki zengin ailemiz ise demek ki sadece evlat hasreti gidermek istemiş olacak ki bebeğe sahip çıkmış. Dolmuşçu eğer bu açıdan düşündüyse normal, fakat sadece engelli olarak düşündüyse anormal. Belki de zengin adamın azmine empati yaptığı için öyle söylemiş de olabilir.

Benzer bir durumu yaşadık hep beraber. Bir arkadaşımız bununla ilgili bir şey yaşadı. O yüzden bunları anlatmak istedim. Her ne olursa olsun, bir yerden sonra para, miras, zenginlik, iş hayatı gibi mefhumların önemi kalmıyor. Engelliler melektirler. Ben çok istiyorum mesela engelli bir eşim olsun ve ömür boyu bakayım ona. Yani bir yerden sonra tüm hayatımızı gerekirse onlar için durdurmamız gerekir. Ne için biliyor musunuz? Sadece bizden bir farkları olmadığını hissettirmek için...

yolcu

Gümüş Üye
Haberi izledim, içim burkuldu, adamın insanlığına bakın ki evlatlık aldığı çocuk için okul yaptırmış.

Grifikir

Altın üye
Çocuğa bakmaya devam edip üstüne otizm ile daha çok ilgilenen okul yaptırmış çok iyi güzel yapmış ama yaptığı iyiliği sanki gizlemek yerine biraz ortaya sermiş gibi gibi

ihtiyar

Bronz Üye
konuyu okuyunca bunun itiraf olmadigina yönelik bi giydirme yapmaya hazirlanirken kendi yorumumu gördüm. meger ayni seyleri yazmisim daha önce. demek ki sabir fikirli bi adamim ben. ama cok tatli, dogru, en dogru seyleri ben yazmisim yani. sarilin bana hadi.

yolcu

Gümüş Üye

Sabah iş servisine binmek için minibüse bindim. :nee:

Noura

Bronz Üye
Engelli bir çocuğa bakmak çok meşakkatli bir durum, bile isteye faydalı olması takdire şayan.
Arabadakiler ehemmiyetsizliklerini kapatmak için akılları sıra retoriklik taslamışlar.

Rain

Bronz Üye
o aptalca konuşmaları kınıyorum

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 5)