sohbet odaları

Vahye Yolculuk ; Emaneti ehline ver ve Adil ol

Qasem

Bronz Üye
Katılım
30 Nisan 2015
Mesajlar
2,332
Puanları
63
Yaş
38
Tepkime puanı
325
"Allah size emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hüküm verdiğinizde adalet ile hüküm vermenizi emrediyor. Allah bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz o Semi dir/ herşeyi duyar, Basir dir / herşeyi görür. [Nisa Suresi 58] (4/58)

Değerli Kardeşlerim öncelikle bilmenizi isterim ki ; Emanet ve Adalet kavramları İslami yönetim in Asli kavramlarından olup Erdemli bir toplum olmak isteyenlerin de öncü kavramlarıdır.. O halde Vahy in modern muhattabı olan bizlerin hayatında Bu iki kavram Neye tekabul etmektedir, vahye yolculukta bunu kısaca işleyelim inşallah...

Emanet ; Güvenilen yada güvenceye alınmış şey demektir. Bu açıdan baktığığımızda korunması için insana verilen bir eşya, bir araç -gereç yada başka bir şey olabileceği gibi, aynı zamanda kişiye verilen yetki, makam, mevki veya herhangi bir konum da aynı zamanda birer emanettir.

O halde diye biliriz ki Birisi size bir şey emanet olarak bırakır ise , onu aynı şekilde sahibine geri vermekle mesulsünüzdür. Aynı şekilde bir kişiye kamu adına yetki vermekle sorumlu iseniz, yada bulunduğunuz makam ve mevki bir yere eleman alma yetkiniz var ise bu yetkiler size ancak ve ancak emanet edilmişlerdir. Size bu yetkiyi emanet eden kişi sizden bunu ehil olana teslim etmeniz için vermiştir.

Göreve ehil olmak demek, hem o görevi iyi bilmek hemde hakkıyla yerine getirmek hemde bunda güvenilir olmaktır. Bunu aklımızda şöyle.canlandırabiliriz. Size emanet olarak bırakılan bir arabayı sahibinden başkasına vermeniz ile, yetki vereceğiniz işte ehil olmayan kişiye bunu vermeniz aynı şeyi ifade eder. Çünkü Hak eden biri dururken hak etmeyen ve ehil olmayan birine vermek toplumu ifsada, bağnazlığa ve çöküşe sürükler. İşlerin aksaklığını, rüşveti, işlerin kalitesiz yapılmasını beraberinde getirir.

Bu yüzden emanete riayet etmemizin gerekliliği Rabbimiz tarafından bize emredilmektedir...

Ayetin devamında bize Yapmamızla emrolunduğumuz ikinci şey ise Adalet tir.
Adalet; Her kişi-kişi, kişi-toplum ilişkisinde dengeli olma, haklıya hakkını, suçluya cezasını vermek olarak tanımlayabiliriz. Lakin bunun belli bir formu yoktur. Yada her hak sahibine hakkını tastamam vermektir. Bu yüzdendir ki Eşit davranmak herzaman adil davranmak olmayabiliyor.

Yeryüzünde ifsadın son bulması Ancak ve ancak Emanete ihanet etmeyen ve Adil davranan, Adaleti her zaman, mekan ve koşulda elde bırakmayan bir toplumun eliyle olabilir...

Vahye yolculuğumuzda konumuzla ilgili inceleye bileceğiniz diğer ayet numaralarıda şunlardır... (38/26) (16/126) (60/8)(4/105)(4/135)(4/58)(5/8)

Qasem
 

Sky

Bronz Üye
Katılım
17 Haziran 2013
Mesajlar
3,619
Puanları
38
Yaş
26
Tepkime puanı
2
Ellerine sağlık üstat sabah sakin kafa ile hepsini okuyacağım.
 

Mirage

Bronz Üye
Katılım
29 Nisan 2015
Mesajlar
2,047
Puanları
38
Yaş
62
Tepkime puanı
2
Ellerine saglik abi :cici:
 

Mitral

Altın üye
Katılım
18 Ocak 2015
Mesajlar
10,438
Puanları
38
Yaş
26
Tepkime puanı
2
Eline saglik abim^^

:msm:
 

Çavlan2

Bronz Üye
Katılım
21 Temmuz 2015
Mesajlar
3,176
Puanları
38
Yaş
45
Tepkime puanı
13
Adalet-i Mahza çok ince bir çizgi.
Yüreğinize,kaleminize sağlık
 
Є

Єναηєscєηcє

Guest
Adalet, Özgürlük ve Barış

Bu üç değerin birlikte bir arada olmadığı tüm toplumlardan nefret ve kötülük akıyor.
Adaleti yazmak 6 harf kadar kolay olsa da onu yaşamak tahmin edilemeyeceği kadar zordur.
 

Rigor Mortis

Gümüş Üye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
7,959
Puanları
63
Tepkime puanı
284
Her zaman adaletten yana tavır almamız gerekir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 6)

Üst