vBulletin Spam Botlarına Eklentisiz Kesin Çözüm!

Regex

Webmaster
Katılım
Mart 23, 2019
Mesajlar
376
Puanları
43
Konum
Ankara
Tepkime puanı
431
Yazar: Regex
Tarih: 2013​

Öncelikle bu basit işlem size neyi kazandıracak? Onu açıklayarak başlayayım. Bilindiği üzere vBulletin forumların geneli spam derdiyle cebelleşmekte, hatta bazı forumlarda bu spamları temizlemek adına görevlendirilmiş moderatör-adminler bile bulunmakta. Bazı forumlarda ise spam üyelikleri engellemek için özel yazılmış eklentiler kullanılmakta. Oysa bunlara hiç gerek yok! Aşağıda anlatacağım yol sayesinde spam botların sisteme kaydolmalarını dolayısıyla da random konu açmalarını-mesaj yazmalarını engelleyeceğiz.

İlk olarak üyeliklerin manuel şekilde açılması sonucunda bota bağlanan spamlar hakkında, bunun bir çözüm yolu olmadığını belirteyim. Yani adam Türk'tür; üyeliği eliyle açar, programa/bota girer, o şekilde spam konuları gönderir. Buna bir çare değildir, aşağıda anlatacağım yol. Sadece, özellikle de yabancı ülkelerden gelen, üyelik aktivasyonu ve spam işlemlerini otomatiğe bağlamış spam botlarını %100 önleyecektir.

Birçok spam sisteminin algoritması captcha korumalarını çözmeye programlıdır. Ayrıca çoğu webmasterın bilmediği şudur ki, yine birçok sistem "Ankara" - "Istanbul" gibi klişe random questionları da yanıtlamaya programlıdır. Botlara ya da spamı yapan zımbırtı her neyse, bir txt girilir genellikle. Bunlar captcha varsa çözer geçer, random soru varsa da sırayla dener işlemi bitirir.

Sizin yapmanız gerekenler sırayla;

- vBulletin seçenekleri > Human Verifications (İnsan Doğrulama veya buna benzer Türkçe tercümeleri olabilir) kısmına girin,
- Captcha sistemini kapatın,
- Random question (yani rastgele soru) sistemini aktifleştirin.

Daha sonra;
- Orada klişeleşmiş, "Türkiye'nin başkenti neresidir?" ya da "2+2 işleminin sonucu kaçtır?" gibi sorular varsa bu soruları silin,
- Yeni soru ekle bağlantısına gidin,

Geldik en önemli noktaya;
- Yeni soru ekleme kısmındasınız... Biraz düşünün. Farklı yerlerde görmediğiniz, özellikle Türk olmayan adamın tahmin edemeyeceği, dolayısıyla da sistemine varyasyon olarak entegre edemeyeceği bir soru bulmalısınız. Tabi bulacağınız bu soru; bilinçsiz kullanıcıların da kaydolmasına engel teşkil etmemeli. Mesela, logo-maskotunuzdaki bir özelliği sorabilirsiniz. Ya da "Ulu önderimizin 2. adı nedir? (İpucu: Mustafa K. ATATÜRK)" gibi gibi..

Çok basit aslında. Ne bir kodlama bilgisi gerektiriyor ne de hazır bir eklenti. Bu formülle birçok spam sorunundan muzdarip forumu kurtardım. Evet, sadece bu yolla. Aslında hiç de şaşırtıcı değil. Genellikle random soru dedin mi, ya Türkiye'nin başkenti sorulur ya da 2+2 işleminin sonucu. Bu yüzden de genelde insanların kafasında "spam botlar random soruları çözüyor" algısı var. Ama hayır. Öyle değil. Eğer adam sizin sitenize saldırmak amacıyla özel sistem yazmamışsa, Türk değilse ve o üyelikler kendisinin bizzat manuel onayından geçmiyorsa; tahminle bulunamayacak, insan gözünün okuması ve çözmesi gereken bir soru varyasyonu koyduğunuzda bunu hiçbir spam botu aşamaz.

Konu hakkında notlar:
- Yukarıda anlattığım oldukça basit yol, yabancı ağırlıklı spam bot sorunlarını %100 çözer.
- Önceki açılmış konular için böyle basit bir yöntemimiz yok maalesef. :)
- Adam site tanıtımı için üyeliği eliyle açar, sonra yine spam yapar (genellikle forumlarda tanıtım hizmeti veren kişilerdir). Buna da işlemez çözüm.

Sonuç olarak birçok kişinin işine yarayacağını düşünüyorum. Umarım yeterli derecede açıklayıcı bir anlatım olmuştur.
 

Asrevya

Prenses Üye
Katılım
Şubat 5, 2018
Mesajlar
5,924
Puanları
93
Konum
Mizan
Tepkime puanı
4,248
Senin kurulumundan hâlâ çok memnunum. Bir yıldır tık demedi.
Emeğine, bilgine sağlık Regex.
 
Üst