sohbet odaları

Vrbot modulu ve msp430 ile sesli komut algilama

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,797
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,851
Mikrofon Robot - MSP430 - Robot - Ses Robot - Vrbot


Bu yazıda size Vrbot modülünden bahsedeceğim. Estaj etkinliğince Çizgi-tagem tarafından gönderilen hediye vrbot ve gps modül için teşekkürü bir borç bilirim. Vrobot modülü VeeaR firması tarafından geliştirilen uygulamalarınıza sesli kontrol özelliği kazandırabileceğiniz bir modüldür. Bilindiği üzere ses tanıma uygulamaları yüksek işlem gücü gerektiren karmaşık algoritmalardan oluşur.

Genel amaçlı denetleyiciler ile gerçekleştirmesi pek mümkün değildir. Bu modül sayesinde mikrodenetleyicili uygulamalarınıza kolaylıkla sesli kontrol özelliği ekleyebilirsiniz. Örneğin sesli komutlar ile çalışan bir robot yapabilirsiniz.

Vrbot modül alt üst görünümü;

Vrbot modülünün genel olarak bahsedecek olursak; Vrbot modül 26 SI(Speaker independent) konuşmacıdan bağımsız ve 32 adet Konuşmacı tanımlı SD (Speaker Dependent) sesli komuta sahiptir. SI komut seti ingilizce almanca italyanca ve japonca olmak üzere 4 dilde destek vermektedir. Kullanıcı tanımlı komutlar ise istenilen dilde tanımlanabilir. Modül ile haberleşme için uart bağlantısı yeterlidir. Uart üzerindne 9600-11520 baud arası hızı desteklemektedir. Modül ses komutu yüklemek için basit bir arayüze sahiptir. Seriport üzerinde arayüze bağlanarak sesli komutlar istenilen grubuna kayıt edilebilir. Sonrasında yüklenen komutları uygulamanızda mikrodenetleyici ile sadece uart bağlantısı ile kullanabilirsiniz. Aşağıda modülün dahili tanımlı ingilizce SI komut kümesi yer almaktadır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst