sohbet odaları

WhatsApp Android sürümünde büyük yenilik! WhatsApp'ın bu özelliği çok işinize yarayacak!

yaSmin

Yönetici
Yönetici
Katılım
16 Nisan 2019
Mesajlar
2,680
Puanları
93
Yaş
116
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
806
Son günlerde WhatsApp'la ilgili gelişmeler arka arkaya geliyor. WhatsApp'ta kuralları ihlal eden kullanıcılar hakkında daba açılabilmesi, hortlayan gizli tehlike derken WhatsApp hakkındaki konular teknoloji gündeminde yer aldı. Bunlarla birlikte popüler ve anlık mesajlaşma uygulamasında, değişimler tüm hızıyla sürüyor. WhatsApp geliştirici ekibi kullanımı daha esnek hale getirmek için yeni özellikleri uygulamaya ekliyor veya mevcut özellikler üstünde değişiklikler yapıyor. Yenilikler konusunda en güvenilir kaynak tabii ki WhatsApp beta sürümleri. WhatsApp Android beta sürümünde bir yenilik keşfedildi. Kullanıcıların oldukça hoşuna gidebilecek bir değişim. WhatsApp'ın yeni özelliği nedir? WhatsApp Android sürümünde ne oldu?

WhatsApp'ta sohbet penceresini kapatmadan, gönderilen videoyu, sohbet penceresi içinde izleme özelliği var. Biraz daha açıklayıcı olursak, gönderilen video küçük bir pencerede açılırken, kullanıcı mesajlaşmaya devam edip, videoyu izleyebiliyor.


Bu özelliğe Picture in Picture (Kısaca PiP) veya Türkçe adıyla resim içinde resim deniliyor. Böylece videoyu izlemek için mesajlaşmayı yarıda kesmeye veya sohbet penceresini kapatmaya gerek kalmıyor. İşte WhatsApp Android beta sürümünde bu özellik daha kullanışlı ve işe yarar halde geldi.

Normalde video izleme özelliği sadece söz konusu sohbet penceresi için geçerli. Eğer başka birine mesaj yazmak isterseniz veya WhatsApp'ı arka plana atarsanız, videoyu izleyemiyorsunuz.

WA Beta Info'nun haberine göre kullanıcılar artık mevcut sohbet penceresini kapatıp başka biriyle mesajlaşmaya başlasa veya WhatsApp'ı arka plana atsa bile videoyu izlemeye devam edecek. Bu özellik YouTube, Facebook, Instagram ve Streamable videoları için çalışıyor.


Şu an için WhatsApp'ın bu işe yarar yeniliği Android beta 2.19.177 sürümü için geçerli. Geliştirilmiş PiP özelliğinin tam sürüme eklenmesi için birkaç hafta daha beklemek gerekiyor.

Geliştirici ekip WhatsApp'a farklı özellikler eklese de, bununla birlikte WhatsApp'ın mevcut ancak çoğu kişi tarafından bilinmeyen harika özellikleri var. Bu bahsettiğimiz yetenekler uygulamayı kullanırken oldukça işinize yarayacak. Neler olduğuna gelin birlikte bakalım...

EMOJİ TARAMASI

WhatsApp'ta çok fazla emoji var, evet. Bazen doğru anda doğru emoji'yi bulmak çok zor olabiliyor. Artık istediğiniz emoji'yi kelime kullanarak aramanız mümkün olacak. Ancak bu özelliği kullanmak için 'auto correct' özelliğinizin açık olması gerekiyor.


DAKİK HESAPLAMALAR

Eğer sürekli konuşmalarınızı takip etmiyorsanız, küçük tik işaretlerinin maviye dönüştüğü anı kaçırabilirsiniz. Artık gönderdiğiniz mesajı basılı tutarak çıkan "Bilgi" opsiyonunu tıklayarak bir tikin ne zaman maviye dönüştüğünü görebilirsiniz. Aynı işlemi attığınız mesajı kaydırarak da yapabilirsiniz. Bu işlem sayesinde attığınız mesajın karşı tarafa iletilip iletilmediğini ve okunup okunmadığını takip edebiliyorsunuz.
GRUP SOHBETLERİNİ SESSİZE ALIN

Çenesi düşük arkadaş gruplarınızdan veya kişilerden sıkıldığınızda, "Grup bilgisi"ni açarak, grup konuşmanızı sekiz saat, bir hafta veya bir yıl boyunca sessizleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken konuşma ekranı açıkken grup veya kişi isminin yazılı olduğu tepedeki kısma dokunmanız ve açılan ekranda "sessize al" seçeneğine tıklamanız.
sozcu
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst