sohbet odaları

windows için püf noktalar

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
7,973
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,730
Klavye kısayolları
-F-tuşları
F1
Yardım
F2
Dosyanın ve ya klasörün adını değiştirmek için
F3
Bul
F4
Adres çubuğunu etkinleştirmek için / Daha önce bağlandığınız web sitesi adreslerini açar.
F5
Sayfayı yenile / Yenile
F6
Dosyalar/Klasörler ile adres çubuğu arasında geçiş yapmak için / Adres ve Bağlantı çubukları ile browser penceresi arasında geçiş
F10
Programlarda menü çubuğunu etkinleştirmek için
F11
Sayfayı tam ekran yap Tabloları tam ekran yapmak için (Bu tuş Internet Explorer içinde geçerli.)-CTRL-
CTRL + A
Tüm simgelerin seçilmesi
CTRL + C
Kopyala
CTRL + G
Belli bir dizine geçilmesi
CTRL + V
Yapıştır
CTRL + X
Kes
CTRL + Z
Geri Al
CTRL + ESC
Başlat menüsünün açılması
CTRL+WINDOWS+F
Bul: Bilgisayar'ı görüntülemek için.
CTRL + B
Sık Kullanılanları Düzenle penceresini açar.
CTRL + D
Sık Kullanılanlara Ekle penceresini açar.
CTRL + H
Sayfanın soluna Geçmiş / History'i açar.
CTRL + N
Yeni IE penceresi aç.
CTRL + O
Yeni web sayfası aç.
CTRL + P
Web sayfasını yazdırır.(Print)
CTRL + S
Web sayfasını diske kaydeder.
CTRL + W - ALT + F4
Internet Explorer penceresini kapatır.-SHIFT-
SHIFT + DELETE
Dosyaların geri dönüşüm kutusuna yollanmadan silinmesi.
SHIFT + F10
Seçili simgenin sağ tuş menüsü.

SHIFT + KAPAT
Açık olan pencerelerin klasör pencerelerini kapatır.
Ayrıca Cd-Rom'u koyduktan sonra "Shift"i basılı tutarsanız Cd-Rom otomatik olarak başlamaz.
-ALT-
ALT + F4
Uygulamanın kapatılması için.
ALT + ESC
Bir sonraki uygulamaya geciş için.
ALT + TAB
Farklı uygulamalara geçiş için.
ALT + Altı çizili harf
Ilgili komutu tıklamak için.
ALT + ENTER veya
ALT + Çift Tıklama
Dosyanın özelliklerini görüntülemek için.TAB
Ileri
Shift + TAB
Geri

Backspace
Geri
Esc
Sayfanın yüklenmesini iptal eder.
ALT + Sol Ok
Bir önceki web sayfasına gider.
ALT + Sağ Ok
Bir sonraki web sayfasına gider.
Page down
Web sayfasını bir ekranlık aşağı kaydırır.
Page Up
Web sayfasını bir ekranlık yukarı kaydırır.
End
Web sayfasının en sonuna gider.
Home
Web sayfasının en başına gider.
-WINDOWS-
WINDOWS
"Başlat " menüsünü görüntülemek için.
WINDOWS +BREAK
Sistem Özellikleri iletişim kutusunu görüntülemek için.
WNDOWS +E
"Windows Gezgini'ni görüntülemek için.
WINDOWS +F
"Bul" menüsünü görüntülemek için.
WINDOWS + D
Tüm uygulamalın simge durumunda küçültülmek için.
WINDOWS + SHIFT + M
Tüm uygulamalın simge durumunda küçültülmesi işleminin geri alınması.
WINDOWS + PAUSE BREAK
Sistem özelliklerine direk geçiş için.
WINDOWS + R
"Çalıştır" menüsünü görüntülemek için.
WINDOWS + TAB
Görev çubuğundaki programlar arasında geçiş yapar.

Bilgisayarınızı Ağ Sunucusu Yapın
Bilgisayarınızın diske erişim yeteneğini arttırmak istiyorsanız bu bilgisayarınızı ağ sunucusu yapmaktan geçer. Öncelikle "Bilgisayarım" ı sağ tıklayın menüden "özellikler "i seçin çıkan tablodan başarım sekmesine giderek orada bulunan "dosya sistemi"ne ulaşın orada bulunan "bu makinenin belirgin rolü" kutusunun seçme düğmesini tıklayıp "Ağ sunucusu" maddesini seçin. Bilgisayarınız yeniden başlayınca daha hızlı çalışacaktır.

Animasyonlu Menüleri Sevmiyorsanız
Menülerin animasyonlu bir şekilde açılmasından hoşlanmıyorsanız masaüstünde boş bir yeri sağ tıklayın; "Özellikler" menüsünü seçin "Etkiler" sekmesine gidin ve "Pencereleri menüleri ve listeleri hareketlendir" satırının önündeki seçeneği kaldırın. Bundan sonra menüleriniz artık hareketsiz açılacaktır.

Diskinizi Birleştirin
Ama diskiniz çok büyükse biraz uzun sürüyor. Disk birleştirmenin ne gibi faydaları var derseniz en başta dağılmış olan dosyalarınızı bir araya getirerek diskinizin performansını arttırır. Birleştirmek istediğiniz diskin üzerine sağ tıklayın açılacak olan menüden "özellikleri" seçin. Buradan "Araçlar" sekmesine tıklayarak "Şimdi Birleştir"i tıklayın. Bir daha söylüyorum eğer diskiniz büyükse birleştirme işlemi uzun sürecektir.

Başlat Menüsünde Sistem Unsurları
Bilgisayarınızın "Denetim Masası ve Masaüstü unsurlarından çoğunu "Başlat" menüsüne koyabilirsiniz. Bunun için "Başlat" düğmesini sağ tıklayın açılan menüden "Aç"ı seçin. açılacak olan pencerede boş bir yeri sağ tıklayın; açılacak olan menüden "Yeni/Klasör" maddelerini seçin. Yeni klasöre istediğiniz ismi verebilirsiniz fakat isimden sonra nokta koyup aşağıdaki kodlardan istediğiniz bir tanesini yazın.

Çevirmeli Ağ {992CFFA0-F557-101A-88EC-00DD010CCC48}
Denetim Masası {21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}
Geri Dönüşüm Kutusu {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}
Yazıcılar {2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}


Kısayolların Kaynağının Nerede Olduğunu Bilmiyorsanız...
Bunu bulmak için iki seçeneğimiz var.

1.Kısayolun üzerini sağ tıklayın ve "özellikleri" seçin. Açılacak olan tablodan "Kısayol" sekmesine gidin ve alt tarafta bulunan "Hedef Bul..." seçeneğini tıklayın.

2.Öncelikle "Başlat/Çalıştır"ı seçin sonraki işlemde merak ettiğiniz kısayolu "Çalıştır" tablosuna sürükleyin ve sonucu görün. Isterseniz "Tamam" diyerek kısayolun kaynağına otomatik gidebilirsiniz.

Çalıştır Menüsünün Marifetleri
"Başlat/Çalıştır" menüsünden ulaşabileceğiniz çalıştır kutusuna bir nokta (.) yazıp "Tamam"ı tıklarsanız masaüstü tablo içinde açılır. Iki nokta (..) yazıp "Tamam"ı tıklarsanız kısa yoldan "Windows" klasörü açılır. "C" sürücüsünü açmak içinde bölüm (/) işareti yazıp "Tamam"ı tıklayın.

Windows Logoları
Windows açılırken ve kapanırken gelen Windows Logolarından gına geldiyse bu yazımız tam size göre. logo.sys logow.syslogos.sys. Her üçüde grafik dosyasıdır. logo.sys Windows açılırken logow.sys Windows kapanırken gösterilen Windows logoları logos.sys ise "Şimdi Bilgisayarınızı Kapatabilirsiniz" mesajını veren grafiklerdir. Bu dosyaları 320x400 piksel ölçüleri ve 256 renk özelliklerine bağlı kalmak kaydıyla herhangi bir grafik programında değiştirebilirsiniz. Artık Windows 98 kendi resimlerini değil sizin resimlerinizi kullanacaktır.

Kısayollarına Kısayol Tuşu
Masaüstündeki kısayolları bir tuşa basarak çalıştırabilirsiniz. Bunun için istediğiniz kısayola sağ tıklayarak açılacak olan menüden "özellikler "i seçin. Çıkacak olan tablodan "Kısayol" sekmesini seçin oradan "Kısayol Tuşu" kutusunun içinde "Yok" kelimesinin yanını tıklayın ve klavyeden istediğiniz tuşa basın otomatik olarak tuşun yazıldığını göreceksiniz. "Tamam"ı tıklayarak programınızı klavyeden de çalıştırabilirsiniz.

Windows'u Tek Tıklamayla Kapatmak
Evet isterseniz Windows'u tek tıklama ile kapatabilirsiniz. Bunun için masaüstünde boş bir yere sağ tıklayın açılacak olan menüden "Yeni/Kısayol" seçeneğini tıklayın. Açılan tablonun komut satırına "c:\windows\rundll.exe userexitwindows" yazıp "Tamam"ı tıklayın. Artık bu kısayola bastığınızda windows otomatik olarak kapanacaktır.

Eğer Windows'u yeniden başlatmak istiyorsanız bunun için komut satırına "c:\windows\rundll.exe userexitwindowsexec" yazmanız yeterli.

Hızlı Başlatma Çubğundan Masaüstünü Sildiyseniz...
...bir daha açılmaz aşağıdaki komutları yazmadığınız taktirde. Herhangi bir düzyazı programında alttaki komutları yazın;

[Shell]
Command=2
IconFile=explorer.exe3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop
Bu dosyayı "C:\Windows\Application Data\Internet Explorer\Quick Launch" dizinine "Masaüstünü Göster.scf" adıyla kaydedin.


Belgeler Menüsünü Temizleyin
Bilirsiniz "Başlat/Belgeler" menüsünün içinde daha önceden baktığınız son 15 dosya mevcuttur. Bunları silebilirsiniz.(Notelgelerden sildiğiniz dosyalar hardiskten silinmez.) Görev çubuğunu sağ tıklayın açılacak olan menüden "Özellikleri" seçin. Açılan tablodan "Başlat Menüsü Programları" sekmesine gidin.Son olarak "Belgeler Menüsü" bölümündeki "Temizle" butonuna tıklayın.

Görev Çubuğunda Adres Kutusu
Görev çubuğuna adres kutusu yerleştirebilirsiniz. Bu kutu birçok işe yarıyor mesela;"c:\" yazarsanız direk "c" sürücüsüne gidersiniz ayrıca bu adres kutusunu internette de kullanabilirsiniz. Erişmek istediğiniz adresi buraya yazarsanız o adrese gidersiniz. Görev çubuğun sağ tıklayın açılacak olan menüden "Araç Çubukları/Adres"i seçin. Ayrıca masaüstünü bağlantıları ve size özel araç çubukları yaratabilirsiniz.
Başlat Menüsüne Yeni Alt Menüler
Istediğiniz bir dosyayı "Başlat" menüsüne alt menü olarak atayabiliyorsunuz. Bunun için istediğiniz dosya veya klasörü "Başlat" menüsünün üstüne sürükleyip bir süre tutun açılan "Başlat" menüsünün üstündeki alt menülere koyun.


Giriş Sayfası
Internet'e her bağlandığınızda otomatik olarak istediğiniz bir sayfayı açabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken explorer açıkken "Görünüm\Internet Seçenekleri" ni tıklayın açılacak olan tablodan "Giriş sayfası" bölümündeki "Adres" bölümüne istediğiniz adresi yazabilirsiniz.Böylece her Explorer'a bastığınızda "Adres" bölümüne yazdığınız adres'e bağlanacaktır.

Ileri ve Geri düğmelerini sağ tıklayın
IE'nin menü çubuğundaki ileri ve geri düğmelerini mouse'un sağ tuşu ile tıklayın açılacak olan menüden daha önce bağlandığınız ileri veya geriye gidebileceğiniz sayfaların listesini göreceksiniz. Uygun olanı tıklayarak o siteye kısayoldan gidebilirsiniz

"Internet Alanı"
IE açıkken aşağıdaki barda bulunan "Internet alanı" yazan kısıma çift tıklarsanız kısayoldan "Internet Güvenliği Özellikleri" ne kısayoldan gidebilirsiniz
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst