WordPress Siteniz için 5 Önemli Güvenlik İpuçları

Neo

Yönetici
Security
Katılım
Nisan 7, 2019
Mesajlar
354
Puanları
43
Konum
Izmir/Buca
Tepkime puanı
242
WordPress Siteniz için 5 Önemli Güvenlik İpuçları

Bir web sitesi kurduğunuzda, sayfalarını optimize etme ve kaliteli içerik oluşturma konusunda bilgi sahibi olmak kolaydır. Bunlar önemli - ama aynı zamanda temel bakımı da ihmal edemezsiniz. Dışarıda çok fazla tehdit var ve siteniz bir saldırıya maruz kalırsa, tüm çalışmanız boşa gidebilir.

Bu nedenle, web sitenizin güvenliği konusunda proaktif olmak çok önemlidir. Bu, nasıl saldırıya uğradığını anlamak ve hasarı önlemek için gerekli adımları atmak anlamına gelir. Neyse ki, küçük bir çalışma ile sitenizi sıkı bir şekilde koruyabilirsiniz.

Bu yazıda, güvenliğin neden önemli olduğunu tartışacağız ve web sitenizi ve kullanıcılarını güvende tutma konusunda nasıl fikir sahibi olacağınızı açıklayacağız. Hadi başlayalım!

Neden Güvenlik Bir Numaralı Öncelik Olmalı

Web sitelerinin bazen saldırıya uğraması sürpriz olmamalı. Farkına varamayacağınız şey, bunun ne sıklıkla gerçekleştiğidir. Örneğin altı milyon web sitesinden oluşan bir çalışmada, (İngilizce) ortalama küçük işletme sitelerinin günde 44 kez saldırıya uğradığı tespit edildi.

Bu bir çok tehdit demektir - ve hasara yol açması sadece bir başarıya bakar. Bir saldırgan, sayfalarınıza kendi spam bağlantılarını ekleyebilir, içerik çalabilir, hassas kullanıcı verilerini çalabilir ve hatta sitenizi tamamen çökertebilir. Dahası, bu her tür ve büyüklükteki sitelerin karşılaştığı bir risktir.

Bir WordPress kullanıcısı olarak, sizin için hem iyi hem de kötü haberlerimiz var. Bir yandan, platform çok güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır ve sitenizi daha da sıkı korumak için kullanabileceğiniz birçok araç vardır.

Öte yandan, WordPress'in popülerliği ve açık kaynaklı yapısı bu yazılımı çalıştıran siteleri ortak bir hedef haline getirmektedir . Bu, sitenizi mümkün olduğunca nasıl güvenli hale getirebileceğinizi düşünmenizin hayati önem taşıdığı anlamına gelir.

WordPress Web Siteniz için 5 Önemli Güvenlik İpuçları

WordPress sitenizi korumanın etkili birçok yolu vardır. Aşağıda, WordPress güvenliğini sağlamak için önerdiğimiz en iyi beş uygulamaya göz atacağız.

1. Güçlü Şifreler Yaratın ve Uygulayın

Muhtemelen çevrimiçi hesaplarınız için birçok kez güçlü şifreler kullanmanız söylendi . Saldırganların web sitelerine başarılı bir şekilde sızmasının bir numaralı yolu giriş sayfalarından olduğu için web siteniz için bu çok önemlidir.

Neyse ki, WordPress güçlü bir dahili şifre üreticisi içermektedir. Sitenizdeki herhangi bir kullanıcı, profiline giderek ve Hesap Yönetimi bölümüne bakarak bulabilir :


Ancak, bu aracın kullanıcılarınız arasında kullanımını zorlayamazsınız. En azından bir eklentiden yardım almadan değil:


WP User Manager İle, güvenli şifre oluşturma teşvik etmek, belirli bir minimum şifre gücü ve ekran kullanıcıların şifre gücü derecelendirme gerektirebilir.

2. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Uygulayın (2FA)

Giriş sayfanızı güvence altına almanın bir başka yolu da sitenize erişim sürecine ek bir adım atmaktır. Buna İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) denir . 2FA kurulumuyla, siz veya bir başkası sitenize giriş yapmaya çalıştığınızda, e-posta yoluyla alacağı benzersiz bir kod girmeleri gerekecektir.

Bu, bir saldırgan birinin kullanıcı adı ve şifresini bulsa bile, aynı kişinin e-posta hesabına erişmeden oturum açamayacağı anlamına gelir. Bu, onların içeri girmesini neredeyse imkansız hale getirir.

Neyse ki, WordPress'te 2FA'yı uygulamanın birçok kolay yolu vardır. En basit yöntem, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama gibi bir eklenti kullanmaktır :


Bunun gibi bir çözüm sitenizi 2FA sistemi ile birkaç dakika içinde koruyabilir.

3. Secure Sockets Layer (SSL) Sertifikası

Muhtemelen bazı web sitelerinin URL'lerinin “http” ve diğerlerinin “https” ile başladığını fark etmişsinizdir. HTTP ve HTTPS , verilerin bir web sitesinin sunucusu ile ziyaretçilerin tarayıcıları arasında nasıl iletileceğini tanımlayan protokollerdir.

HTTPS daha yeni ve çok daha güvenli bir versiyondur. Aktarım işlemi sırasında bilgileri şifreler ve verilerin üçüncü taraflarca erişilmesini (ve kötüye kullanılmasını) zorlaştırır. Başka bir deyişle, sitenizin güvenli olmasını istiyorsanız, kesinlikle HTTPS kullanmalısınız.

Bunu yapmak için bir Secure Sockets Layer (SSL) sertifikası almanız gerekir. Bunları çevrimiçi olarak birçok yerden satın alabilirsiniz - çoğu web barındırma dahil - ve hatta Let's Encrypt'tan ücretsiz bir tane alabilirsiniz :


4. Bir veya Daha Fazla WordPress Güvenlik Eklentisi Kur

WordPress kullanıcıları benzersiz bir kaynağa - web sitenize yeni işlevler eklemenizi sağlayan binlerce eklentiye erişebilir. Dışarıda pek çok güvenlik odaklı eklenti bulunması hiç şaşırtıcı değil.

Bazı eklentiler, daha önce sunduğumuz 2FA ve kullanıcı yönetimi eklentileri gibi bir veya iki belirli özellik ekler. Sucuri Güvenliği ve Wordfence Güvenliği gibi diğerleri sitenize bir seçenek koleksiyonu ekler:


Hangi yönü seçerseniz seçin, güvenlik eklentilerinizi dikkatlice seçtiğinizden emin olun . Bu, yorumlarını ve derecelendirmelerini kontrol etmek ve düzenli olarak güncellenmelerini yapmak anlamına gelir.

5. WordPress Bakım Hizmetleri Sunanlar ile Çalışmak

Görebildiğiniz gibi, sitenizin güvenliğini artırmak için atabileceğiniz birçok adım var. Sitenizi güvende tutmak büyük bir iştir, ve bunu kendiniz yapmanız beklenemez. İşinizi yürütmek ve içerik oluşturmak gibi yapmanız gereken başka şeyler var.

Bir WordPress bakım planına kaydolmak iki kuşu bir taşla öldürür. Sitenizi daha güvenli tutabilecek, aynı zamanda kendiniz için daha fazla zaman kazanabileceksiniz.

Sonuç

WordPress oldukça güvenlidir ve web siteniz için mükemmel bir temeldir. Ancak, hiçbir platform saldırılara karşı dayanıklı değildir. Sitenizi ve kullanıcı verilerinizi güvende tutmak istiyorsanız, bazı temel önlemleri almanız gerekir.

WordPress sitenizi güvenli hale getirmenin en iyi yollarından beşi şunlardır:

  1. Güçlü şifreler oluşturun ve uygulayın.
  2. 2FA'yı uygulayın.
  3. Bir SSL sertifikası alın.
  4. Bir veya daha fazla WordPress güvenlik eklentisi yükleyin.
  5. Bir WordPress bakım planı için kaydolun .
 
Üst