sohbet odaları

World Wide Web WWW Nedir?

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,797
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,851
Kısaca Web; Internet'in en çok kullanılan alanı. Şöyle düşünün: Elinizde yazı resim grafik hatta müzik video animasyon gibi öğelerden oluşan bilgiler var. Bunları uygun bir şekilde bir araya getirip başkalarıyla - hem de milyonlarca kişiyle - paylaşmak istiyorsunuz. Takdir edersiniz ki bu malzemeleri dosyalayıp çoğaltıp adresini bilmediğiniz kişilere ulaştırmanız mümkün değil. Peki ya bunları tek bir yere koysakisteyen gelip kendisi izlese nasıl olur? İşte Web'in mantığı budur. Bilgisayarlardaki bu işe özel yazılımlar (Web tasarım yazılımları) ve bunlarda kullanılabilecek özel formatlar sayesinde bu öğeleri bilgisayarda görüntülenebilecek sayfalar halinde düzenleyebilirsiniz. Tabii düzenlemekle iş bitmiyor bunları herkesin ulaşabileceği bilgisayarların yani Internet'e sürekli bağlı Web sunucularının üzerine koyup kullanıcının bu sayfalara erişmesini sağlayacak bir adrese atamalısınız. Tabii bu iş yeni başlayanların görevi değil biz şimdilik Web sayfalarının ne işe yaradığını ve zaten Internet'e konmuş Web sayfalarına bağlanacağımızı öğrenelim.


Tüm dünyada firmalar kuruluşlar resmi veya özel kurumlar yayıncılar hatta bu işi hobi veya zevk olarak yapan veya sadece başkalarına yardımcı olmak isteyen amatörler Web sayfaları düzenleyip bunları bir Web sunucusu üzerinden yayınlıyor. Dünyada birkaç sayfalık amatör sitelerden on binlerce sayfalık mega sitelere kadar milyonlarca Web sitesi bulunuyor. Her bir sitenin her bir sunucunun bir "Web adresi" var. İşte Internet'e bağlandığımızda bu Web sayfalarını görüntülemeye yarayan Web tarayıcı (Web browser) adını verdiğimiz yazılımlara bu Web adreslerini yazıp o sayfaları ve üzerindeki öğeleri izleyebiliriz.

World Wide Web'e bağlanmak için Microsoft Internet Explorer veya Netscape Communicator gibi Internet paketlerini kullanmanız yeterli.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst