sohbet odaları

yakın bir gelecekte koku nakli gerçekleşebilirmi?

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,035
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,737
KOKU NAKLİ

Dedi ki: "Bugün size karşı sorgulama kınama yoktur. Sizi Allah bağışlasın. Omerhametlilerin (en) merhametlisidir. Bu gömleğimle gidin de babamın yüzüne sürün. Gözü (yine) görür hale gelir. Bütün ailenizi de bana getirin." Kafile (Mısır'dan) ayrılmaya başladığı zaman babaları dedi ki: "Eğer beni bunamış saymıyorsanız inanın Yusuf'un kokusunu (burnumda tüter) buluyorum." (Yusuf Suresi 92-94)

Bugün bilim adamları fotonlar gibi atomların ve koku moleküllerinin de yakın bir gelecekte naklinin gerçekleştirilebileceğini ifade etmektedirler. Yusuf Suresi'nin 94. ayetinde Hz. Yusuf'un babası oğlunun kokusunu duyduğunu dile getirmektedir. Bilim adamları yakın gelecekte üç boyutlu görüntü veya resmin gönderilmesi gibi koku naklinin de teknolojik olarak mümkün olduğunu belirtmektedirler. Dolayısıyla bu ayetingünümüzde üzerinde çalışılan koku nakline ait yüksek bir teknolojiye işaret etmesi mümkündür.

Çünkü koku algısı -tıpkı diğer algılarımız gibi- beynimizde oluşur. Bir limon kabuğundan çıkan kimyasal moleküller burundaki koku algılayıcılarını uyarır. Buradan elektrik sinyali olarak yorumlanmak üzere beyne iletilirler. Dolayısıyla bu kokuya ait sinyal suni olarak başka şekilde oluşturulduğunda da kokunun aynı şekilde duyulması mümkündür. Nitekim "elektrik burun" olarak bilinen teknoloji de bunun mümkün olabileceğini gösteren çalışmalardan bir tanesidir.

İnsandaki koku alma sistemi on binden fazla kokuyu rahatlıkla ayırt edebilmeyi mümkün kılmaktadır. Belli bir kimya eğitimi almış uzmanlar bir parfümdeki yüze yakın kokunun kaynağını teşhis edebilirler.195 İşte insan burnundaki bu üstün yaratılış birçok bilim adamını benzer cihazlar tasarlamaya teşvik etmektedir. Dünyanın değişik araştırma geliştirme merkezlerinde insandaki bu koku alma sisteminin kopyaları üretilmeye çalışılmaktadır. Burun örnek alınarak geliştirilen bu modellere "elektronik burun" adı verilmektedir.

İnsan burnundaki proteinlerden oluşan reseptörlerin yerine elektronik benzerlerinde bir dizi kimyasal alıcı kullanılır. Bu alıcıların her biri değişik kokuları algılayacak şekilde dizayn edilir; seçicilik kapasiteleri arttıkça üretimleri zorlaşır ve fiyatları yükselir. Sensörlerin çevreden topladıkları sinyaller elektronik sistemler yoluyla ikili kodlara dönüştürülür ve bir bilgisayara gönderilir. Elektronik sistemler koku alma duyusunda görevli sinir hücrelerinin bilgisayar da insan beyninin bir taklidi olarak düşünülebilir. Bilgisayarkendisine gelen bilgileri değerlendirmek için programlanır ve bu sayede aldığı ikili kodlamadan oluşan sinyalleri yorumlar.


Bu yöntemle geliştirilen elektronik burunlar başta gıda parfüm tıp ve kimya sanayi olmak üzere değişik sektörlerde kullanılmaktadır. Üniversiteler ve uluslararası kuruluşlar söz konusu projelere büyük destek vermektedir. Buna rağmen Warwick Üniversitesi'nden Julian Gardner'in belirttiği gibi elektronik burun teknolojisi henüz başlangıç safhasındadır.196

NASA’da görevli bilim adamları da uzay araştırmaları için ileri derecede duyarlı yapay burun geliştirmektedirler. Bu cihaz neredeyse her türlü kimyasal bileşimi ayırt edebilecekinsan burnundan daha hassas ölçümler yapabilecektir. Bu yöntemle uzay istasyonunda zararlı maddelerin tespiti mümkün olacak akıllı bir güvenlik sisteminin parçası olarak çalışacaktır. (Ek dipnot: science.nasa.gov/headlines/y2004/06oct_enose.htm?list1037616; "Electronic Nose" 6 Ekim 2004.)

İşte bu teknoloji ses görüntü gibi koku naklinin de yakın bir gelecekte mümkün olabileceğini göstermektedir.
(makale harun yahya)


195. Elise Hancock "A Primer on Smell" Johns Hopkins Magazine Eylül 1996.
196. Mia Schmiedeskamp "Plenty to Sniff At" Scientific American Mart 2001; sciam.com/2001/0301issue/0301techbus1.html.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst