sohbet odaları

Yanlış giysi isilik nedeni

izmirli

Altın üye
Katılım
7 Şubat 2014
Mesajlar
8,859
Puanları
63
Konum
Bize her yer Izmir
Tepkime puanı
417

Bebekler için yaz aylarında gündüzleri tek kat penye giysiler yeterli.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Deniz Tamtekin, "Bebekler için yaz aylarında gündüzleri tek kat penye giysiler yeterli olacaktır. Şapka önemli bir unsurdur" diyerek bebekleri doğru giydirme konusunda bilgi verdi.

Sıcak günlerde güneşten korunması için gereklidir. Aksamları serin olursa üzerine uzun kollu ve bacaklı bir giysi giydirilebilir. Giysilerin açık renkli, bol kıyafetler olması, boyalı olmaması ve %100 pamuklu olması, mümkünse organik pamuk dokumadan olması tercih edilmelidir.

Yanlış giysi isilik nedeni

Yazın sıcak havalarda en çok karşılaşılan sorunlardan biri isiliklerdir. İsilik, sıcak havada aşırı terlemeye bağlı ortaya çıkar. Ortam ısısı arttığı zaman vücut ısısı da artar. Vücut ısısını dengeleyebilmek için terlemeye başlar. Ortam sıcaklığı çok fazla olursa ve sık banyo yapılmazsa gözeneklerde tıkanıklık olabilir. Ter bezleri tıkandığı zaman o bölgede kızarık, nokta nokta lekeler görülür. Daha çok göğüste, omuzda, boyunda isilikler ortaya çıkıyor. Bunun tedavisi için terlemeyi azaltmak, daha bol giysiler giydirmek ve ılık suyla banyo yaptırmak genelde yeterlidir. Yağlı kremler ter bezleri kanallarını kapatırsa terlemeyi engeller ve isiliğin çoğalmasına neden olur.

Şapka şart

Yazın karşılaşılan bir diğer sorun da güneş çarpmaları ve yanıklarıdır. Bunu önlemenin en kolay yolu güneşe çıkılacak saatlerin seçimi ve sıvı takviyesidir. Özellikle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamak, sabah ve akşam çok uzun sürmeyen güneşlenmeler sağlıklı olacaktır.

Yüksek koruma faktörlü, mekanik bariyeri de olan güneş kremi sürerek güneşe çıkılmalıdır. Güneş kremi seçerken suya dayanıklı olup olmadığı, koruma faktörü derecesine dikkat edilmelidir. Güneşe çıkmadan sürülmesi ve belli aralıklarla yenilenmesi koruyuculuk açısından önemlidir. Güneş yanığı oluşursa iyileşmeden tekrar güneşe çıkılmamalıdır. Yaz günlerinde şapka takılması mekanik olarak güneş ışınlarından yüzü ve belki de omuzları koruyacağı için uygun olacaktır.

Alıntı ~
 

sevdatatli17

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Ocak 2016
Mesajlar
24
Puanları
1
Yaş
33
Tepkime puanı
0
Benim çocuğum yazın ortasında üşür diyen anneler gördüm :)
 

sevdatatli17

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Ocak 2016
Mesajlar
24
Puanları
1
Yaş
33
Tepkime puanı
0
Yazın ortasında kazaklar giydirip çocuğun isirik çıkarmasını sağlamayın bence
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst