sohbet odaları

Yeni doğan bebek nasıl emzirilir?

NightBlue

Bronz Üye
Katılım
3 Mayıs 2017
Mesajlar
4,601
Puanları
38
Yaş
91
Tepkime puanı
1
Emzirme konusunda annelere tavsiyeler… Bebeğin doğumdan sonraki ilk bir ayı yenidoğan dönemi olarak adlandırılır. Bu dönem hem bebek hem de anne açısından çok önemli bir dönemdir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Zengin Turan, yenidoğan döneminde emzirme ile ilgili anneler için önemli bilgiler verdi. Doğumdan sonraki ilk birkaç saat çok önemlidir. Bu dönem yeni doğan bebeğin en aktif olduğu dönemdir. Bebek mümkün olan en kısa sürede anne memesine getirilmeli ve en az 10-15 dakika aktif emmesi sağlanmalıdır. İşte, bebek emzirme konusunda yeni annelere tavsiyeler… Bebeğin memede kalması aktif olarak emdiği anlamına gelmez. Öncelikle bebeğin memeyi tam kavradığından emin olmak gereklidir. Mümkünse önce annenin rahatı sağlanarak meme hafifçe aşağıya doğru yönlendirilmelidir. Meme başı ve etrafındaki kahverengi kısmın büyük bir kısmı bebeğin ağzını dolduracak şekilde kavraması sağlanmalıdır. Bu durum hem bebeğin etkin emmesi hem de annenin meme başı çatlağı oluşumunun azaltılması açısından önemlidir. Bebek sol memeyi emerken anne sağ elinin 4 parmağı memenin altında olacak şekilde memeyi desteklemeli, başparmağı ile de arada göğsü yukarıdan aşağıya doğru sıvazlayarak hem süt akışını hem de bebeğin burun deliğinin açık olmasını sağlamalıdır. Arada işaret parmağı ile bebeğin çenesine dokunarak da uyaran vermekte fayda vardır. Doğum sonrası ilk günlerde süt az geldiği için bebek çabuk yorulabilir, bu yüzden ara ara bebeğe uyarı verilerek ve göğüs sıvazlanarak bebeğin uyumasına fırsat verilmeden emzirme süresi en az 10-15 dakika olmalıdır. Bebek emerken ara ara 5-10 saniyelik dinlenmesi normaldir. Ancak bu süreyi çok uzatıp uykuya geçmesine müsaade edilmemelidir. Bir meme emzirildikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalı, altı değiştirilmeli sonra diğer memeye geçilmelidir. İkinci memeye geçmeden önce 15-20 dakika kadar ara verilmesi bebeğin gazını çıkarması, çiş-kaka yaparak karnının biraz boşalması ve yediğini biraz sindirmesi için bebeğe zaman verecektir. Bu sürenin sonunda bebeğin altını değiştirmek ikinci memeye geçmeden önce tekrar uyanmasını sağlayacaktır. Yani beslenme ve bebeğin bakımı için toplam 1 saat kadar süre ayrıldığında ve bu süre etkin olarak değerlendirildiğinde bebek iyi beslenmiş ve rahatlamış olduğu için ikinci memeyi emdikten sonra yaklaşık 1,5-2 saat uyuyacaktır.
BEBEĞİN DOĞRU ŞEKİLDE EMZİRİLDİĞİNDEN EMİN OLUNMALI Doğum sonrası 3-7. günler arası bazı problemler görülebilir. Bu dönemde anne eve çıktığı için biraz yorgundur. Yeni anneliğin şaşkınlığına bir de meme başı problemlerine bağlı ağrı da eklendiği için bazen emzirme eziyet haline dönüşebilir. Doğru emzirme tekniklerinin uygulanması bu durumun biraz daha hafif atlatılmasını sağlayabilir. Ancak bu dönemde süt yapımı çok arttığı için memelerde gerginliğe bağlı ağrı olabilir. Bebek bazen gerginlikten dolayı memeyi kavramada zorlanabilir ve süt çok olmasına rağmen bebek aç kalabilir. Bu durumda yine öncelikle bebeğin doğru şekilde emzirildiğinden emin olunmalıdır. Eğer bebek emme sonrası huzursuzlanıyorsa, memeye geldiğinde hemen uyuyor, yeterince ememiyorsa, çok kısa aralıklara emmek istiyorsa yeterince beslenemiyor olabilir. Bu durumda beslenme öncesi anne memesi sağılarak biraz yumuşatılır ve süt akışı başladıktan sonra bebeğe meme verilirse daha başarılı olunacaktır. İLK 10 GÜNÜ ATLATTIKTAN SONRA… İlk 10 günü başarılı bir şekilde atlattıktan sonra bebek yaklaşık 2-3 saatte bir düzenli olarak emiyor ve uyuyorsa sonrasında genelde artık uyarı vermeye gerek kalmaz. Bebek artık güçlendiği ve süt yapımı da bebeğe uygun şekilde düzenleneceği için bebeği aynı düzende emzirmeye devam etmek genel olarak bebeğin yeterli beslenmesini sağlayacaktır. Düzenin devam etmesi 15-20 günlükken başlayacak gaz sancısı döneminin biraz daha rahat atlatılması açısından da önemlidir.


 

adaLet_siz

♥♥♥ ~Varlıgının tiryakisi,yoklugunun delisiyim.. ~
Bronz Üye
Katılım
2 Şubat 2013
Mesajlar
1,728
Puanları
38
Yaş
28
Tepkime puanı
1
Teşekkürler..
 

NightBlue

Bronz Üye
Katılım
3 Mayıs 2017
Mesajlar
4,601
Puanları
38
Yaş
91
Tepkime puanı
1
Cok basit assında anne icin ilk yapılacak sey cocugu sıklıkla emzirmek buneden hem aralarındaki bag olsun ten uyumu hemde cocuk sarılık olmasın 2 ilk cocuk sahibi olan annelerin meme ucları cok kücük olur cocuk ememez annede tecrubesiz tabi eczaneden meme aparatı alıp memeye takıp oyle bebegi emzirilir yok yapamadın gene eczaneden meme sagıcagı alınıp anneden süt sagılır bebege verilir biberonla ama pilastik degil cam olması lazım 3 cocuk cok gaz sancısı olur onun sırtını sıvazlayıp gece gunduz gazını cıkarcaksın aglar bide fıtık olur 4 altını coksıklıkla degiseceksin neden cocuk cok sıklıkla kaka yapar süt emdigi icin sıvı olur ve bu poposuna zarar verir pişik olur 5 ilk gün hangi bezi kullandınsa 2,5 yasındada onu kullanmalısın pişik olmaması icin cocugunuzun 6 terminator olmanız lazım 2 saat uyuyup kalkıp bebegi emzirmeniz ilgilenmeniz lazım La mariposa ve adaLet_siz yorum yaptıgınız icin cok tesekkür ederim umarım dikkate alırsınız yazdıgımı
 

Nilda

Gümüş Üye
Katılım
29 Aralık 2014
Mesajlar
5,090
Puanları
63
Yaş
23
Tepkime puanı
120
yaaaaaaaa babası emzirsin bana ne bana ne istemem :((( :ppppp
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst