sohbet odaları

Yeni Doğan Bebeklerin Kafası Neden Yumuşak Olur?

Aleyna

Gümüş Üye
Katılım
13 Ekim 2014
Mesajlar
5,596
Puanları
63
Tepkime puanı
131

Doğum sırasında çekilen fotoğraflar, insan vücudunun bulunduğu koşullara nasıl uyum sağladığını gösterir nitelikte.Fotoğrafçı Kayla Reeder'ın çektiği doğum fotoğraflarında, bir bebeğin doğum sırasında kafasının koni şeklini aldığı görülüyor. Vajinal doğum sürecinde bu normal bir durum.Peki neden böyle oluyor?Yenidoğanların, kafatası kemikleri tam olarak kaynaşmamış şekilde dünyaya geliyorlar. Kafatası kemikleri bağ doku sayesinde bir arada kalıyorlar.

Bağ doku sayesinde kafatası kemikleri hareket edebilir ve bebek dar olan doğum kanalından rahatça çıkabilir.Kafatası kemiklerinin kaynaşmadığı, halk arasında bıngıldak (fontanel) olarak bilinen yumuşak bölgeler bulunur.Bu yumuşak bölgeler, bebeğin başına doğum kanalı boyunca hareket edebilmesi için esneklik sağlar.

Kafa genellikle birkaç gün içinde normal şekline dönüyor.Kafatasındaki boşluklar beyin büyüdükçe ve geliştikçe kapanır, ancak bazen doğum sırasında beynin çevresinde ve etrafında toplanan kan, basınç yaratabilir ve bebek koni şekilli bir kafa ile dünyaya gelebilir.

Sezaryen yöntemiyle dünyaya gelen bebekler ise, doğum kanalından geçmedikleri için böyle bir durum yaşamıyorlar.Bebeklerin kafatası kemikleri kaynaşmamış olduğundan uzun süre aynı pozisyonda yatırmak 'düz kafa sendromu'na sebep olabiliyor.Düz kafa sendromunun tehlikeli bir yanı olmamakla birlikte, bebek farklı pozisyonlarda yatırılarak bu sendromun önüne geçilebilir ya da düzeltilebilir.

Düz kafa sendromunu düzeltmek için bazı özel kasklar ve bantlar da üretiliyor.Ancak bu kasklar mı işe yarıyor yoksa kafatası zamanla kendiliğinden mi düzeliyor buna dair bulgular da kesinleşmiş değil. 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst