Yerli ve Yabancı Kahve Çeşitleri ve Özellikleri

Özlem

Yönetici
Co Admin
Katılım
Ekim 30, 2014
Mesajlar
23,006
Puanları
93
Konum
Kapadokya
Tepkime puanı
2,895

Türk Kahvesi

Kuru kahve çeşitleri arasında bulunan ve kahve çekirdeğinin çok ince olarak çekilip kavrulmasıyla oluşturulan geleneksel bir lezzettir. Sert kahve çeşitleri arasında bulunan bu lezzetin bir benzeri de Bosna Hersek’te gelenekselleşmiştir. Türk kahvesinden farklı ise şekerinin kahve piştikten sonra eklenmesi ve sunumu sırasında kullanılan kahve fincanının sapsız olmasıdır.

Espresso

Hemen hemen tüm kahvelerin çıkış noktası espressodan geçer. İnce olarak öğütülmüş olan kahve, makinelerdeki belirli bir basınç ve yüksek sıcaklıktaki suyla bardağa dökülür. Sütlü kahve çeşitleri için de espressodan faydalanılabilir. Kafein oranı oldukça yüksek olan bu kahve, afrodizyak kahve çeşitleri arasında en yaygın olanlarındandır.

Americano

İtalyanlar tarafından geliştirilen bu kahve çeşidi espressoya su eklenmesiyle oluşturulur. Filtre kahveye benzeyen bu lezzetin sertlik derecesini ise Americanoya konan kahve ve su miktarı belirler.
Doppio

İki shot espresso ile hazırlanan bu kahve Americanoya benzemektedir ancak; Americanoya göre daha sert bir tada sahiptir.
Cappuccino

Sütlü kahve çeşitleri arasında yer alan bu kahve, espresso ve sütle yapılır. Türkiye’de de sıklıkla tüketilen kahve, soğumaması için porselen fincanlarda servis edilir.
Latte

Espresso ile hazırlanan kahve, üç ya da beş ml oranında buharlanmış sütle hazırlanır. Hazır kahve çeşitleri içerisinde de oldukça revaçta olan bir kahvedir.
Luwak Kahvesi

Pahalı kahve çeşitleri arasında ilk üçe giren bu kahve, Asya’ya özgü bir kedinin dışkısından elde edilir. Karışımlar eklenerek sunumu yapılır.
Flat White

Avustralya ve Yeni Zelanda arasında çekişmelere neden olan bu kahvenin özünde espresso bulunur. Kahveyi diğerlerinden ayıran özellik ise kahveye eklenen sütün pürüzsüz olana kadar işlem görmesidir.
Macchiato

Genellikle üzerine kakao serpilerek servis edilen kahve, sütün yoğunlaştırılmasıyla oluşturulur. Espressoya göre daha yoğun kıvamlıdır.
Mocca

Aromalı kahve çeşitleri içerisinde belki de en kalorili olanı moccadır. Çikolata şurubuyla yapılan kahvenin temelinde espresso bulunur.


Filtre Kahve Çeşitleri


Filtre kahve büyük parçalı kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşması sonucu demlenerek fincanlara servis edilir. Zayıflatan kahve çeşitleri arasında sayılabilecek filtre kahvenin metabolizma hızlandırıcı etkisi de vardır. Buzlu filtre kahve demlenmiş filtre kahveye soğuk su ve buz konularak yapılır. Sıcak yaz aylarının serinletici içeceğidir.
Caffe Misto

Hafif kahve çeşitleri arasında yerini alan bu lezzet, %50 süt ve %50 filtre kahveden oluşur. Sizler de sabahları kahve içerek güne zinde başlamak isterseniz bu kahveye bir şans verebilirsiniz.
Cold Brew

Zahmetli bir soğuk demleme ürünüdür. Kahve yaklaşık olarak 12 saatte demlenir. Buzlu su ile servis yapılır.
Gaelic Coffee

Alkollü kahve çeşitleri arasında yer alan bu tat, filtre kahvenin üzerine İskoç viskisi konulmasıyla lezzetlendirilir.


Soğuk Kahve Çeşitleri


Yaz aylarının vazgeçilmezi soğuk kahveler farklı demleme, damıtma ve aromalarla lezzetlendirilerek servis edilir. Çoğunlukla buzla yapılan bu kahveler dünyanın birçok yerinde farklı sunumlarla karşımıza çıkar. Karamelli kahve çeşitleri en çok soğuk kahveler ile eşleştirilir. Soğuk kahve çeşitlerinin en çok sevilenleri Frappe, Iced coffee, mazagran, palazzo ve granita de cafedir.

Frappe: 1957 yılında Selanik’te bir fuarda keşfedilen bu kahve daha sonra dünyaya yayılmıştır. Granül kahve çeşitleri ile yapılabilen bu kahve köpürtme işlemiyle kabartılıp buz eklenerek servis edilir.

Iced Coffee: Acı kahve çeşitleri içerinde sınıflandırılan Iced coffee, Americanonun içini buz
konulmasıyla yapılır. İçimi oldukça serttir.

Mazagran: Limon ya da su eklenerek servis edilen kahvenin uzun bardaklarla dekoratif bir sunumu yapılır.

Palazzo: İki shot espresso ve moka pot ile hazırlanan bu kahve Güney Kaliforniya bölgesinde oldukça meşhurdur.

Granita de Cafe

Çırpılmış krema ile hazırlanan bu kahve bir diğer espresso ile hazırlanan soğuk kahvedir.

Eiskaffee

Almanların soğuk kahvesidir. İçerisine vanilyalı dondurma, süt ve tatlandırıcı eklenir.

Dünyadaki Kahve Çeşitleri

Vietnam Yumurtalı Kahve

Vietnam’a özgü bu kahvenin içerisine yumurta sarısı konur. Süt reçeli ve yumurta sarılarının köpürtülmesi kahveyi değişik lezzetler arasına sokar. Bölgede yıllardır tüketilen bu kahve, Vietnam’a yakın bölgelerde de severek tüketilir.
Finlandiya Peynirli Kahve

Evde geleneksel yöntemlerle yapılan peynirin filtre kahveyle birleşmesi sonucu oluşur. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bir kahvedir. Evde kahve çeşitleri arasında en çok tüketilenlerdendir.
Fas Kahvesi

Bu kahve ilk bakışta sütlü Türk kahvesini oldukça andırır. Ancak kahve öğütülürken içerisine susam, muskat ve karabiber konur. Kahve pişirilirken bu karışım ile pişirilir.
İspanya Bonbon Kahvesi

Bu kahvenin özelliği iki farklı sütten yapılmasıdır. İnek sütü ve süt reçeli kullanılan kahveye şeker eklenmesine gerek yoktur.

Çaylı Kahve

Hong Kong’lulara özel bu kahve paketli olarak marketlerde satılır. Hem çay hem de kahvenin aynı fincanda buluşması çok da Türklere özgü bir lezzet olarak sayılmaz.
Pharisaer

Almanya’nın meşhur kahvesinin içerisinde rom bulunur. Hakkında birçok efsane olan kahvenin birçok çeşidi vardır.Lavazza kahve çeşitleri içinde de bu kahvenin tadına bakmak mümkündür.
Cafe Cubano

Küba’nın en büyük geçim kaynaklarından olan kahve, geleneksel yöntemlerle yeniden lezzetlenir. Cafe Cubano, İtalyan espressonun şekerle tatlandırılması sonucu oluşur.
Kenya Kahvesi

Kenya kahvesi keskin bir lezzete sahiptir. Bu kahvenin içerisinde turunçgil ve üzüm tatları ayırt edilebilir. Kahvenin içeriğinde bulunan keskinlik ağız sulandıran bir asidiktir. Bitkisel kahve çeşitleri arasında farklı bir yere sahip olan Etiyopya kahvesinin içerisinde, bitter çikolata ve tatlı turunçgillerin eşsiz tadını deneyimleyebilirsiniz. Kokulu kahve çeşitleri kategorisinde herkesin beğenisini kazanan kahve sütlü olarak da tercih edilebilir.
 

kLara

Prenses Üye
Katılım
Mayıs 11, 2019
Mesajlar
8,974
Puanları
93
Konum
Ankara
Tepkime puanı
8,956
Yaaa en bayıldığım şeylerden biri KAHVE :anla:
 
Üst